Umezeala perete casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alexandru1988
    Incepator
    • 12.iun.2015
    • 8

    Umezeala perete casa

    Buna ziua am si o problema la casa la un perete este ud nu stiu ce sa fac astept un raspuns va rog am atatsat si o poza.Va multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,9 KB 
ID:	640644Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,9 KB 
ID:	640644Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,9 KB 
ID:	640644 sper sa bine cum leam incarcat
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: umezeala

    Lipsa hidroizolatie .
    Se scot pavelele si nisipul , se pune hidroizolatia de pe perete in jos si pe trotuar , se reaseaza nisipul si pavelele ; daca intre fundatie si ziduri nu exista hidroizolatie , e o problema costisitoare care nu e tocmai usor de executat .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Umezeala perete casa

      Descrieti modul de realizare al acelui perete? Acel soclu ce se doreste a fi? La interior, pe ce intindere apare problema legata de umezeala?

      Comentariu

      • alexandru1988
        Incepator
        • 12.iun.2015
        • 8

        #4
        Răspuns la: Umezeala perete casa

        Este la exterior si este facut cu polistiren iar suprafata este de 2 m doar atata din toata casa eu mam gandit daca ii de la stropi de la ploaie ca numa cand ploua ii asa?si nu inteleg cu hidroizolatia?Va mai pun poze ma detaliate?Va multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Umezeala perete casa

          Sigur este numai de la ploaie daca atunci aveti problema. Apa se infiltreaza si umezeste acel perete. Puneti si acele poze detaliate. Din cauza acelui polistiren, daca trece apa de el este o problema sa se evapora si se poate dezvolta mucegai in spatele sau.

          Comentariu

          • alexandru1988
            Incepator
            • 12.iun.2015
            • 8

            #6
            acuma nu pot pune poze ca am venit acasa adica la a doua casa cand voi merge voi face poze mai detaliate.problema ii si sa umflat si pe interior lavabilu ce sa fac Va multumesc.O sa revin

            ce sa fac????
            Ultima editare de Gemini; 24.aug.2015, 10:27.

            Comentariu

            • sorin construct
              Incepator
              • 20.aug.2015
              • 7

              #7
              Răspuns la: Umezeala perete casa

              Exact ceea ce v a zis coby. După care e de refacut toată operația de termoizolare exterior, tencuit , zugrăvit interior.

              Comentariu

              • FilipT
                Membru Marcant
                • 15.feb.2009
                • 695

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Umezeala perete casa

                Postat în original de alexandru1988
                ce sa fac????
                Trebuie o inspecite mai amanuntita la acel perete, daca e cumva umezeala in perete din cauza lipsei hidroizolatie intre fundatie si perete e o problema serioasa. Pe interior unde s-a umflat lavabilul razuiti si dati jos de pe perete un strat de tencuiala, cum se prezinta caramida? Mai aveti umezeala si pe alti pereti la baza lor?

                Comentariu

                • alexandru1988
                  Incepator
                  • 12.iun.2015
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Umezeala perete casa

                  Este doar in portiunea aia in rest ii ok.Dar eu nu am inteles ideaia cu hidroizolatie spunetimi mai detaliat va rog ca aici chiar nu am ideie.Va multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #10
                    Răspuns la: Umezeala perete casa

                    Lavabilul la interior se cojeste din cauza umezelii excesive pe acel perete. Daca aceasta umiditate provine din exterior, de la ploaia care se infiltreaza prin perete sau de la alte zone inferioare dinspre sol spre acea zona, inseamna ca trebuie intervenit pentru a realiza o bariera care sa impiedice transferul acestei umezeli catre zidarie si finisajele interioare.
                    De regula si recomandat, se face o hidroizolare exterioara sau o altfel de etansare/protectie a zonelor expuse.
                    Trebuie identificata zona cu probleme si intervenit pentru asigurarea acestei etansari. Poate fi cazul unor hidroizolatii sau nu, depinde de marimea si zona de acce a umezelii.

                    Comentariu

                    Procesare...