Pete pe perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pd
    Incepator
    • 23.sep.2005
    • 33

    Pete pe perete

    Buna ziua,

    Sunt mutat in casa renovata de aprox 4 ani. In urma cu 2 ani au inceput sa apara niste pete pe peretele unei camere (doar intr-o singura camera). Peretele este din caramida plina (este o casa veche renovata). Dincolo de camera este garajul, deci o "camera" neincalzita dar fara a ajunge la limita de inghet iarna.
    Vechea zugraveala a fost data jos, curatat peretele si apoi gletuit/vopsit.
    Umiditatea pe timp rece imi urca la aprox 72-74%. Am pus doua dezumidificatoare de la Ceresit (din acelea cu pastila rotunda mare) dar mare scadere nu am la umiditate.
    Am luat mostre de pe perete si le-am dus la un laborator ca sa vad daca este mucegai. Nu s-a dezvoltat nimic, raspunsul fiind ca nu este mucegai/ciuperca. Daca stropesc cu solutie antimucegai, petele dispar.
    Nu stiu ce poate fi.
    Vreau sa modific putin dormitorul (rigips/tapet) dar ma tem sa nu se dezvolte ceva balauri pe sub el.

    Atasez cateva poze, poate imi da cineva o solutie.
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Răspuns la: Pete pe perete, nu stiu ce pot sa fie

    Sint extraterestri cu forme diverse ....
    Daca nu sint pete de umiditate , inseamna ca unele materiale din zona respectiva au " lucrat " aiurea .
    Incercati sa decoperati totul pina la zidarie , izolati cu o vopsea zona respectiva , apoi refaceti finisajele , preferabil pe alb , sa vedeti ce se intimpla .Asta este metoda cea mai radicala .
    Vedeti ce sursa de umiditate aveti in casa . La cit aveti , tapetul nu se recomanda .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • intransingentul
      Living Legend
      • 26.iul.2012
      • 1008

      #3
      Răspuns la: Pete pe perete, nu stiu ce pot sa fie

      pe partea cu garajul aveti fisuri sau tencuiala cazuta?
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15119

        #4
        Răspuns la: Pete pe perete, nu stiu ce pot sa fie

        Decopertarea initiala a peretelui, la renovare, pana la ce strat s-a facut? Ce glet s-a aplicat si la ce grosime? Problemele cu acel perete apar permanent sau doar acum, toamna? Ce modificari doriti sa faceti pe acel perete?

        Comentariu

        • pd
          Incepator
          • 23.sep.2005
          • 33

          #5
          Răspuns la: Pete pe perete

          Casa e renovata de 4 ani, fara fisuri in tencuiala. In garaj (peretele comun) am izolat cu polistiren de 80 sau 50 (nu mai imi aduc aminte exact). In interiorul dormitorului a fost gletuit/vopsit (nu stiu ce grosime de glet au pus mesterii - sunt multe lucruri pe care nu le-am luat in considerare la acele momente, din pacate).
          Suspectez ca problema principala faptul ca nu a fost curatat pana la caramida peretele (a fost ras de pe perete doar ce a venit cu spaclu, fara tencuiala iar initial interiorul camerei a fost de-a dreptul o pictura artistica, cum rar am vazut, cu multe culori, auriu, argintiu...) iar acum am un sentiment de nemarginita bucurie gandindu-ma ca poate ar trebui sa curat acel perete pana la caramida (alt praf, moloz, mizerie).

          Problema apare acum toamna, pe timpul verii nu apare deloc (camera e mult mai aerisita vara si umiditatea este mai mica). Camera este in umbra cam toata ziua (vara nu depasesc 25 de grade chiar si la temperaturi de 38 de grade.

          Ca modificari, in ce priveste acel perete (patul este cu capul lipit de perete) vroiam sa pun o structura de rigips aproximativ de latimea patuluidar iesita in afara combinata pe unele zone cu ceva tapet (am ceva idei dar mai greu de explicat).

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15119

            #6
            Răspuns la: Pete pe perete

            Este foarte posibil ca in conditii de umiditate sa apara acele pete, corelat cu eventualele urme de la pictura de care spuneti. La acestea se adauga influenta polistirenului din garaj. Apreciez ca nu ar fi o problema sa lipiti placi de gipscarton pe acel perete.

            Comentariu

            Procesare...