Umiditate ridicata in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavius marian
    Incepator
    • 20.oct.2015
    • 9

    #16
    Răspuns la: Umiditate ridicata in casa

    Postat în original de Gemini
    63% nu este oumiditate catastrofala.
    Ati incercat sa cresteti temperatura in casa peste noapte?
    Din curiozitate, cate calorifere sunt instalate in living, in foto 4?
    Am crescut temperatura, în dormitor țin ușa închisă de regula și am 24-25 grade noaptea însă umiditatea e aceeași, nu scade, iar geamurile tot aburite sint. În living am 2 calorifere, unul de 2,4m și unul de 1,4m iar în hol altul de 1,2m.

    Comentariu

    • flavius marian
      Incepator
      • 20.oct.2015
      • 9

      #17
      Răspuns la: Umiditate ridicata in casa

      Postat în original de FilipT
      Din poza am vaga impresie ca aerul nu e circulat indeajuns , perdelele si glafurile de la geam blocheaza cumva caloriferele? Inca ceva, ati spus ca la momentul folosirii instalatie cu o centrala cu lemne totul era ok?
      Glafurile nu blochează, doar perdelele vin peste calorifer, nu cred ca au importanta perdelele pt ca de încălzit se încălzește relativ repede în casa. Nu am centrala cu lemne ci pe gaz.

      Comentariu

      • matea_bogdan
        Incepator
        • 03.feb.2015
        • 63

        #18
        Răspuns la: Umiditate ridicata in casa

        eu as lua un dezumidificator competent. si eu vreau sa iau unul. ma gandisem la asta : http://www.dezumidificatoraer.ro/dez...30--pID16.html
        ma gandeam ca daca scoate 25 de l pe zi ar trebui sa fie destul. pareri? e ok?
        apropos stie cineva care este intervalul in care se considera normala umiditatea? e 45-60% cum am gasit pe net?
        Ultima editare de matea_bogdan; 05.nov.2015, 11:27.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #19
          Răspuns la: Umiditate ridicata in casa

          Undeva in jur de 50% este o valoare medie corecta. Despre alegerea unui dezumidificator puteti parcurge topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ezumidificator. Gasiti exemple concrete ale utilizatorilor.

          Comentariu

          Procesare...