Mucegai in spatele dulapului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CaiusC
    Incepator
    • 30.nov.2017
    • 13

    Mucegai in spatele dulapului

    Salut,

    Iarna trecuta am avut o situatie neplacuta cu mucegaiul si as vrea sa va stiu parerea legata de cum as putea sa evit asta iarna urmatoare.

    Unul dintre peretii camerei, este acoperit in proportie de aproximativ 80% de 2 dulapuri mari (mentionez ca a fost prima iarna cand mobila a fost aranjata in felul acesta, inainte fiind doar 1 dulap). Nu sunt lipite de perete pentru ca oricum nu-mi permite asta plinta parchetului, dar chiar si asa cred ca au influentat negativ circulatia aerului cald suficient de mult incat sa favorizeze formarea mucegaiului. Peretele in cauza este unul exterior, iar blocul nu este izolat termic (peretele e rece iarna).

    Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac ? La momentul cu pricina, am actionat imediat cu solutie antimucegai pe perete si placajul dulapului si mucegaiul pare sa fi disparut. Nu stiu pentru cat timp insa.

    Ar trebui sa schimb placajul acela ? Sa mut unul dintre dulapuri ? Sa pun dezumidificator ?
    Toate de mai sus ? )

    Am mai auzit ca un strat cat de subtire de polistiren pe perete, previne aparitia mucegaiului. Sa fie adevarat ?

    Mersi.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Răspuns la: Mucegai in spatele dulapului

    Pot sa va spun ca patesc la fel ca dv, am un dulap pe tot peretele. Am incercat toate variantele enuntate de dv. prima data am izolat cu polistiren 3 cm , s a redus substantial umezeala si mucegaiul. apoi mi am cumparat un dezumidificator, muciegailu tot apare dar mult mai putin. Singura rezolvare este izolarea la exterior a peretelui. Daca zidul este din caramida cred ca va ajuta sa mutati un dulap.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Mucegai in spatele dulapului

      La interior se poate face o izolare cu vata minerala cu bariera de vapori, totul montat intr-o structura pentru gipscarton. Ar insemna undeva la 5.5-6cm pierduti.
      Indiferent de situatie, controlul umiditatii interioara pentru un maxim de 60% si incalzirea corecta a spatiului iarna raman doua conditii ce trebuie respectate pentru a reduce riscurile de aparitie a condensului si mucegaiului.

      Comentariu

      • CaiusC
        Incepator
        • 30.nov.2017
        • 13

        #4
        Răspuns la: Mucegai in spatele dulapului

        Mersi de sfaturi. Am o intrebare care e legata de subiectul in discutie. Cand am cumparat acel apartament, avea calorifere de fonta, pe care le-am schimbat cu calorifere de tabla. Long story short, in primul an a fost o caldura incredibila in apartament iarna, dar acum am inceput sa am probleme cu incalzirea caloriferelor, adica se incalzesc doar in partea de sus (relativ putin si acolo). Mentionez ca e centrala de cartier, nu proprie.

        Poate imi puteti da si aici un sfat. Cred ca m-ar ajuta si la problema mucegaiului.

        Am citit ca ar trebui sa le dau jos, sa curat interiorul tevilor orizontale, apoi sa bag apa pe tevi sa se duca jos eventuala mizerie, etc. Am citit iar ca mai bine lasam cele de fonta pentru ca sunt mai putin sensibile la mizeriile care vin pe conductele astea de fier de la centralele de cartier. De toate am citit, dar nu-s sigur ce trebuie sa fac. Oare pot pune centrala proprie daca nu are nimeni pe scara ? Problema cu curatatul este ca acea mizerie se va depune iar si iar si iar.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Mucegai in spatele dulapului

          Incalzirea partiala a caloriferelor are legatura cu lipsa de circulatie a agentului termic. Circulatia slaba se datoreaza cel mai probabil sectiunilor reduse pe coloane, pe racordurile caloriferelor, pe fitinguri, dupa cum este de veche reteaua de distributie din bloc. Curatarea caloriferului s epoate face dar nu rezolvati problema decat pe calorifer, reteaua daca este veche sigur are probleme.

          Comentariu

          Procesare...