Pete umezeala la baza peretilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • claudiu21tgv
    Incepator
    • 04.nov.2012
    • 16

    Pete umezeala la baza peretilor

    Buna seara. Ma confrunt si eu cu o problema legata de umiditate. Anul trecut am retencuit o jumatate din casa, pe interior, intrucat tencuiala veche era slaba. De tinciuit am terminat prin septembrie si am observat ca pe unele portiuni raman pete. Unele pete erau la partea de jos a peretelui, unele aproape de tavan. Intr.un final au ramas doar cele de la partea inferioara. Daca aeriseam camera dispareau petele. Daca nu aeriseam 2zile pur si simplu curgea apa pe perete de la aproximativ 10-15 cm de pardoseala. Am cumparat un dezumidificator(10L/24h zice producatorul) si.mi scotea 2L la aproximativ 2-3-4-5 zile. De cand a venit caldura petele au disparut si.mi scoatea 2L l la cateva zile. Zilele astea de cand au inceput ploile vad ca scoate si 4 L pe zi dar tot nu mai sunt petele. Dezumidificatorul nu are reglaj de umiditate. Are reglajul automat. Mentionez ca nu aveam sapa turnata asa ca am scos umplutura cam 70 cm, am bagat piatra si am turnat placa la 10 cm sub nivelul fundatiei urmand sa pun 10 cm polistiren extrudat apoi pardoseala. Intre fundatie si zid(din caramida de presa) exista carton bitumat sau cum ii zice iar cei 10cm de fundatie i.am tencuit in legatura cu tencuiala de pe zid. Petele de umezeala era doar pe peretii exteriori dar nu pe toata lungimea lor. Fundatia nu este izolata pe exterior , doar peretii cu polistiren expandat de 10 iar pabza freatica este la aproximativ 5-6 m adancime.
    Credeti ca rezolv problema daca hidroizolez fundatia(ma gandeam cu membrana de 1 m inaltime) si apoi o termoizolez + sa dau jos cei 10cm de tencuiala de pe fundatie?
    Scuzati.mi romanul dar am vrut sa explic mai bine. Daca imi poate da careva vreun sfat ii multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Puteti posta foto din exterior si interior (acolo unde apar petele)? Daca ati legat tencuiala pe peretele interior, intre fundatie si perete, peste acel carton ce rupe capilaritatea fundatie-zidarie, nu este ok. Totusi, daca apar pete doar peste nivelul fundatiei, fara a se uda cei 10cm tencuiti interior pe fundatie, nu ar trebui sa fie aici cauza.

    Comentariu

    • claudiu21tgv
      Incepator
      • 04.nov.2012
      • 16

      #3
      Umezeala apare de la nivelul placij de beton, deci in cei 10 cm+. Apoi mi.am sat seama ca nu este ok sa leg tencuiala peretilor cu fundatia. O sa postez momentan niste poze din interior. Din exterior inca nu am.

      Comentariu

      • claudiu21tgv
        Incepator
        • 04.nov.2012
        • 16

        #4
        In dormitorul cu parchet sunt 12 cm de extrudat deci umezeala este de 10 cm pe fundatie + aprox20 pe tencuiala. Din 8 ml cam pe 5-6 a aparut umezeala dar cel mai mult s.a ridicat in coltul ce apare in poza. In al doilea dormitor tot pe aproximativ 30 cm a aparut(10fundatie+20perete) dar pe toata lungimea peretelui.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Puteti posta o foto cu exteriorul, zona de soclu?

          Comentariu

          • claudiu21tgv
            Incepator
            • 04.nov.2012
            • 16

            #6

            Comentariu

            • claudiu21tgv
              Incepator
              • 04.nov.2012
              • 16

              #7

              Comentariu

              • claudiu21tgv
                Incepator
                • 04.nov.2012
                • 16

                #8
                Buna ziua. Abia acum am reusit sa pun pozele. Credeti ca ar fi ok daca as sapa pe langa fundatie pentru a pune hidroizolatie? Ma gandeam sa "indrept" fundatia cu tencuiala (preferabil hidroizolanta) apoi carton bitumat, polistiren extrudat da 5 cm, folie hidroizolanta(>400gr/m²). As vrea sa sap la o adancime de 1m pe langa fundatie pentru a baga teava pe de 25 pt apa protejata de o teava tot pe de 40 acoperita cu nisip apoi folie+tub drenaj +pietris. La final trotuar din beton. Sau care credeti ca ar fi solutia cea mai buna?

                Comentariu

                • claudiu21tgv
                  Incepator
                  • 04.nov.2012
                  • 16

                  #9
                  Ontre cele doua case este o distanta de apox 1.7-1.8 m. Iar printre ele se scurge apa din gradina. Cea mai mare parte din a vecinului. Insa acesta a spus ca nu prea il intereseaza pt ca la el nu este umezeala. Care credeti ca ar fi solutia idela? In afara de hidroizolatia fundatie sa nivelez pamantul iar pe jumatate sa fac un sant de drenaj iar peste sa pun folia din casa in casa +trotuar pe partea mea? Sau alta soluție?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #10
                    Din ce observam in foto nu aveti o problema legata de fundatie. Ea este uscata, chiar si intre case unde este o zona mai umbrita. Acasta zona dintre case trebuie doar sa aiba panta corecta pentru a nu ajunge apa langa fundatie si sa se scurga intr-una din capete. Ce este acea intrare sub nivelul parterului din beton, care se vede in foto, un beci sau ce anume?
                    Unde este umezeala, corespondenta cu foto ? Foto de la interior, cand ati executati lucrari nu aveti? Soclul neizolat poate fi o cauza daca este o zona masiva din beton ce comunica cu interiorul.

                    Comentariu

                    • claudiu21tgv
                      Incepator
                      • 04.nov.2012
                      • 16

                      #11
                      Din primavara (de cand s.a incalzit afara)au disparut petele. Dar cand sunt ploi mari dezumidificatorul scoate cam multa apa. Cand a fost perioada aia ploioasa scotea si 2/3 l de apa pe zi. Presupun ca are scoate asa mult si din cauza ca este pus in camera care are beciul sub ea(in D2). Totusi, cea mai mare umezeala mi s.a parut ca a fost in D1 pe colt(m atasat poza)
                      Umezela sigur a fost si inainte pt ca in D1 a fost pus parchet masiv iar suportul parchetului a putrezit pe langa peretii exteriori. In D2 au fost grinzi de stejar de 20/20 cu dusumea iar marginile care au fost bagate in pereti la fel, au putrezit. Eu am renovat momentan doar 2 dormitoare si holul. Restul casei nu este inca renovat dar posibil sa fie umezeala si acolo desi nu.mi dau seama.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #12
                        Nu vad necesara hidroizolarea soclului. Termoizolarea da, trebuie facuta cu polistiren extrudat de 5cm de exemplu.
                        Cum este nivelul pardoselii interioare fata de nivelul soclului unde incepe termosistemul?

                        Comentariu

                        • claudiu21tgv
                          Incepator
                          • 04.nov.2012
                          • 16

                          #13
                          Termosistemul este cu vreo 10-12 cm mai sus fata de nivelul pardoselii interioare. Urmeaza sa dau si nivelul exact dar sa fac mai intai soclul

                          Comentariu

                          • claudiu21tgv
                            Incepator
                            • 04.nov.2012
                            • 16

                            #14

                            Comentariu

                            • claudiu21tgv
                              Incepator
                              • 04.nov.2012
                              • 16

                              #15

                              Comentariu

                              Procesare...