Probleme mucegai

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dumitrescuandei
    Incepator
    • 11.iun.2017
    • 9

    Probleme mucegai

    Salut ' am o mare problema cu mucegaiul in sufragerie in jurul neamului mai exact pe pervaz , am incercat cu toate soluțiile posibile de pe piata antimucegai si cu lavabil antimucegai 'fara efect . Mentionez ca am probleme cu caloriferul si geamul face condens de înnebunește. Saptamana aceasta rezolv cu caloriferul dar ce fac cu mucegaiul ... ? Stau la etajul 4 din 4 daca doriti pot trimite poze
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #2
    Rezolva problema cu acel calorifer si situatia se va ameliora. Cat timp nu ai cldura si umiditatea interioara creste, nu ai ce face, solutiile antimucegai curata doar suprafetele afectate. Ele nu pot preveni mucegaiul atat timp cat sunt conditii propice de dezvoltare a acestuia.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Dumitrescuandei
      Incepator
      • 11.iun.2017
      • 9

      #3
      Du0a ce rezolv cu caloriferul sper ca geamul sa nu mai facă atât consens implicit mucegai .....

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15118

        #4
        Condensul si mucegaiul sunt prietene bune cu temperaturile scazute si izolatia precara a unor suprafete. In conditiile in care nu aveti incalzire in acea camera sau este una deficitara, aerul sustine putina umiditate ceea ce duce la saturarea rapida si de aici condensul puternic pe suprafetele cele mai reci. Mentinerea acestei stari e condens, permanente sau aproape permenente va duce la aparitia mucegaiului in prim faza. Puneti in funtctiune acel calorifer si speram sa ofere suficienta caldura pentru a incalzi acele suprafete ce provoaca acum condens. Aceasta inseamna ca trebuie sa fie dimensionat corespunzator necesarului termic al incaperii.

        Comentariu

        Procesare...