Mucegai pe mobila si pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • marius.cristian
    Incepator
    • 19.feb.2020
    • 5

    Mucegai pe mobila si pereti

    Buna ziua .M.am mutat acum 2 ani intr.un apartament cu 3 camere situat la parter care l.am placat pe exterior,casa scari si subsol cu pluta de 10mm crezand ca ma va ajuta sa scap de mucegai .In apartament am centrala pe gaz si temperatura este constanta peste tot doar pe hol nu am calorifer dar las usile deschise ca sa fie aceiasi temperatura .Problema mea este ca nu pot scapa de mucegai imi apare pe tot spatele mobilei ,pe pereti ( pe peretele care se afla intre mine si vecinu,pereti exteriori ,peretele dintre camera si baie ) singuri pereti pe care nu imi apare mucegai sunt cei dintre camere . Daca as placa pereti exteriori si cel care este intre mine ai vecinul cu pluta de 5mm si peretele dintre camera si baie cu pluta extrudata si as pune si sub parchet extrudat de 5mm as rezolva problema ?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Va rog postati foto cu zonele afectate de mucegai. Avand termosistem pe fatada, ar trebui sa nu existe acest fenomen cel putin pe peretii exteriori. La baie aveti fereastra? Din ce sunt realizati peretii? Ce umiditate aveti la interior?

    Comentariu

    • marius.cristian
      Incepator
      • 19.feb.2020
      • 5

      #3
      Blocul este facut din placi si tin sa precizez ca la subsol nu exista apa.la baia am fereastra si am pus un mic ventilator ,umiditatea este de 56 .Imi apare mucegai pe pereti exteriori ,pe peretele dintre dormitor si baie ,pe tot holul unde se afla peretele dintre mine si vecinul ,pe spatele mobilei .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	 
Afișări:	0 
Mărime:	194,1 KB 
ID:	678048
      Ultima editare de marius.cristian; 21.feb.2020, 07:26.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Din cate se observa aveti mucegai pe zona de plinta, este corect?
        Izolatia este de 10mm sau 10cm?

        Comentariu

        • marius.cristian
          Incepator
          • 19.feb.2020
          • 5

          #5
          Pluta este de 10 cm si imi apare in acea zona a plintei dar si pe spatele mobilei

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            In zona plintei este o influenta termica datorita zonei de beton, mai ales daca vecinii nu au izolat exteriorul. Pe peretele cu vecinul se poate face o izolatie cu minim 5cm de vata si gipscarton dar la restul plintelor este dificil sa faceti ceva pentru ca nu tine de dvs. neaparat

            Comentariu

            • marius.cristian
              Incepator
              • 19.feb.2020
              • 5

              #7
              Ar fi o solutie daca as placa toti pereti exteriori si peretele cu vecinul cu pluta de 5 cm ?umiditatea in casa este acum de 70
              Ultima editare de marius.cristian; 05.mar.2020, 09:11.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Umiditatea este putin crescuta dar nu exagerat. Izolatia peretelui cu vecinul se poate face dar recomand sistemul cu vata, 5cm, bariera de vapori si gipscarton sau alternativ un polistirene extrudat de 2-3cm.

                Comentariu

                Procesare...