Recondiționare rigips mucegăit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • vioistri
    Incepator
    • 16.oct.2019
    • 3

    Recondiționare rigips mucegăit

    Bună seara! In urma unei inundații petrecute acum cca 8 ani la demisolul unei locuinte, pe pereti a apărut mucegai. În prezent, subsolul este uscat complet, vata minerală din pereti este deasemenea complet uscată și , mă interesează dacă există o soluție de curățare a pereților de rigips, alta decât înlocuirea completa a placilor, deoarece este vorba de o suprafață a demisolului de 200 mp iar bugetul este relativ mic.
    Cineva îmi spunea despre o variantă: soluție de clor cu apă, apoi spălare cu oțet- bineinteles în proporțiile corespunzătoare. Ma puteti ajuta cu un sfat ? Vă mulțumesc, o seară bună!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Vata este in structura ? De unde sti ca este uscata? Gipsul nu a fost afectat de apa, nu s-a umflat?
    Cureti la suprafata dar in spatele lui nu ai mucegai? Ne poti arata poze?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • vioistri
      Incepator
      • 16.oct.2019
      • 3

      #3

      Comentariu

      • vioistri
        Incepator
        • 16.oct.2019
        • 3

        #4
        Vată este în toată structura și este uscată în totalitate . Acum un an, pe o porțiune mica de rigips, unde era cel mai negru( de mucegai), am folosit o solutie antimucegai pe baza de clor( mirosea) de la magazin. Dupa 2 aplicari, la interval de o ora , a ramas aproape alb pana in ziua de
        O să trebuiască să înlocuiesc plăcile în unele zone dar, astea sunt putine( sub 5 procente).
        Mucegaiul este un praf uscat la suprafață plăcilor și se poate curăța cu o laveta uscata, rămâne însă pătat rigipsul. Dacă aplic apoi 2 straturi de lavabilă ar fi ok?
        Trebuie oare sa folosesc- inainte de lavabilă - vreo solutie pe bază de clor ca sa dezinfectez?
        Să dau apoi cu oțet?



        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Acum este clar, avem vata la tavan si pereti din gipscarton. La cum arata eu as inlocui tot gipscartonul de pe pereti, arata foarte rau. Dincolo de petele de la suprafata, hartia gipscartonului este afectata, poate si miezul de gips. Ar trebui analizata cu atentie si vata. Votez pentru inlocuirea finisajelor si nu pentru incercarea de cosmetizare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Inlocuiti atat gipscartonul cat si vata minerala.

            Comentariu

            Procesare...