Problema cu rosturile din baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mf008
    Incepator
    • 13.ian.2011
    • 30

    Problema cu rosturile din baie

    Buna ziua,

    v-as ruga sa ma ajutati cu informatii / pareri de identificare a cauzei si solutionare a situatiei pe care o intampin cu o parte dintre rosturile gresiei din baie.
    Parte din rosturi se albesc la culoare si din ele iese ca un praf alb care se macina. Am incercat sa le curat cu solutii speciale pt curatare a rosturilor, insa fara nici un rezultat. Pe langa faptul ca este foarte inestetic, ma gandesc ca sunt ceva probleme care cauzeaza aceasta reactie.
    Baia este prevazuta cu dus cu rigola montata in pardoseala si m-as fi gandit ca s-ar putea sa se datoreze infiltrarii de apa din zona dusului, insa aceasta situatie a aparut inainte de folosirea dusului, si zonele mai afectate sunt in afara zonei de dus. Avand in vedere existenta dusului in pardoseala, baia a fost hidroizolata (corespunzator sper; deocamdata la vecinul de jos nu au aparut infiltratii). Blocul este din placi de beton.
    Discutand cu vecinul care detine apartamentul de sub apartamentul meu, dansul mi-a spus ca si-a acoperit tavanul cu o placa de polistiren (deci nu mai exista o circulatie a aerului intre etaje), dar cred ca situatia a aparut dinainte ca dansul sa monteze aceasta placa (am inteles ca a montat-o doar in toamna trecuta, iar problemele au aparut din octombrie-noiembrie 201.
    S-ar putea ca aceasta situatie sa se datoreze unei infiltrari de apa sau doar din cauza umiditatii din baie (desi tot timpul este geamul deschis)? Ati mai vazut astfel de cazuri, mi-ati putea spune cum ar trebui procedat?
    Atasat poze.
    Multumesc,
    Ultima editare de Gemini; 21.mar.2020, 09:03.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Ce tip de chit de rosturi este? Cand a fost aplicat? Cu ce solutie l-ati curatat?

    Comentariu

    • mf008
      Incepator
      • 13.ian.2011
      • 30

      #3
      Buna ziua, chit de rosturi Cersit CE40, aplicat acum 2 ani, solutie curatare Keranet. Acest chit de rosturi a fost aplicat si in bucatarie si balcon, dar nu a aparut nicaieri praful acela alb, care si miroase cumva chimic, ca si in baie. Intr-adevar peste tot rosturile au ramas albicioase, si chiar daca le-am curatat cu Keranet peste tot, tot nu au culoarea gri inchis ca si pe ambalaj, insa in baie parca se intampla ceva reactie chimica si apare praful acela alb din rosturi (ca o spuza alba) foarte inestetic. Oricat am curatat apare incontinuu.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Acea solutie de curatat este acida, poate sa fi afectat chitul de rosturi. Incercati sa il curatati si reaplicati altul. Nu il mai curatati cu solutii de acest tip.

        Comentariu

        Procesare...