Sfaturi pentru imbunatatirea hidroizolatiei la casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Sfaturi pentru imbunatatirea hidroizolatiei la casa

    Buna ziua, stimati colegi,

    Va prezint situatia unei cladiri veche de cativa zeci de ani, unde locuiesc parintii mei, in speranta ca voi primi cateva sfaturi de folos.

    Fundatie
    Din cate am observat, casa are o fundatie de piatra, desupra solului undeva la 20-30cm incepand caramida. Intre fundatie si caramida am vazut ca este carton bituminat.

    Exterior
    Exteriorul il pot imparti in 2 parti relativ egale, partea inspre curte si partea inspre vecini. Curtea este betonata, dar betoul este vechi si crapat. Partea dinspre curte nu are izolatie, este placata cu faianta din aceea cum era demult, de asemenea apa de pe acoperis este colectata dar este directionata peste betonul din curte. Partea dinspre vecini este doar tencuita iar apa de pe acoperis nu este colectata, curgand direct de pe tigla pe pamant.
    De asemenea la 2-3m de casa a fost o fantana care intre timp a fost infundata/acoperita.

    Interior
    Pe jos este turnat beton peste care s-a pus folie si parchet laminat, iar in peretii si tavanul sunt placati cu polistiren de 5cm peste care s-a pus plasa + adeziv + tinci + dispersit.

    Problema este ca apa urca, in special pe peretii exteriori, la o inaltime variabila de la cativa centrimetri spre un metru. Acest aspect pare ca se accentueaza cand ploua mai mult. De asemenea parchetul de pe jos a inceput sa aiba bule umflate. Este evident ca e o problema cu umiditatea.

    Intrebare este: ce ar fi cel mai bine de facut pentru a remedia problemele? Ne-am gandit sa se toarne in curte alt beton caruia sa i se dea inclinatia corespunzatoare pentru a dirija apa cat mai de parte de casa. O alta idee ar fi sa se sape in jurul casei pe langa fundatie pe o latime de ex de 50cm si sa se puna o membrana din aceea cu bule si pietris si abia dupa aceea sa inceapa betonul. Ma gandesc ca daca situatia din exterior s-ar rezolva, ar incepe sa se vada si in interior imbunatatiri. Daca nu e cazul, in interior ce ar trebui facut?


    Astept orice pareri. Va multumesc pentru timpul acordat.
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    #2
    Ma gandesc la urmatoarea varianta:
    - se sapa pe langa zidul fundatie un sant de vreo 40 de cm latime si vreo 50 de cm adancime
    - se da cu pensula/bidineaua solutie pe baza de bitum pentru hidroizolatie
    - peste se pune folie din aceea cu crampoane, in asa fel incat sa fie pe fundatie si vreo 20 de cm pe fundul santului
    - in sant se umple cu pietris

    Ca avantaje ar fi faptul ca apa poate sa se evapore si poate nu intra chiar asa in fundatie.

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 574

      #3
      Postat în original de alinescoo
      Buna ziua, stimati colegi,

      ...
      Exterior
      Exteriorul il pot imparti in 2 parti relativ egale, partea inspre curte si partea inspre vecini. Curtea este betonata, dar betoul este vechi si crapat. Partea dinspre curte nu are izolatie, este placata cu faianta din aceea cum era demult, de asemenea apa de pe acoperis este colectata dar este directionata peste betonul din curte. Partea dinspre vecini este doar tencuita iar apa de pe acoperis nu este colectata, curgand direct de pe tigla pe pamant.
      De asemenea la 2-3m de casa a fost o fantana care intre timp a fost infundata/acoperita.

      ...
      Au as verifica acoperisul, as pune jgheaburi si burlane unde nu sunt.
      As urmari ca burlanele sa deverseze apa cat mai departe de fundatie.
      Daca apa iti urca in pereti si in placa atunci cred ca este o problema de capilaritate.
      S-ar putea sa nu ai hidroizolatie intre caramida si elevatie pentru toti peretii.

      Pentru varianta ta ar trebui sa instalezi si un tub de dren, invelit in geotextil,
      care sa colecteze apa infiltrata si sa o conduca spre un loc de evacuare dar
      nu cred ca rezolvi problema cu santul ala umplut cu pietris.


      Comentariu

      • alinescoo
        Membru
        • 18.ian.2008
        • 212

        #4
        emp multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru timpul acordat. Foarte interesanta treaba cu tub de dren cu geotextil! Santul umplut cu pietris ar fi trebuit sa inlesneasca evaporarea apei si sa ajute sa nu stropeasca picurii de apa fundatia de deasupra solului.
        O sa mai studiez problema! Multumesc inca o data.

        Comentariu

        Procesare...