Infiltrare apa/mucegai la fereastra mansarda Velux

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rufusz
    Incepator
    • 17.aug.2018
    • 33

    Infiltrare apa/mucegai la fereastra mansarda Velux

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1DF1FADD-D6EE-4417-9889-30F14D735D7D.jpeg 
Afișări:	595 
Mărime:	156,7 KB 
ID:	683038 Constructie noua, fereastra Velux tripan de mansarda. De ceva timp am vazut ceva roz la imbinarea ferestrei cu tavanul fals, am crezut ca e doar murdarie dar acum s-a facut pata mai mare si a aparut si mucegai. E clar ca am o inflitratie de apa undeva, dar m-ar interesa ce parere aveti unde poate fi greseala? Am deschis fereastra si m-am uitat pe din afara dar nu am vazut nimic suspect. Se mai formeaza condens pe interior si picura pe podea de la zona din mijloc dar atat am vazut. As dori sa stiu daca pot sa fac ceva inainte/fara sa sparg rigipsul.
    multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Greu de spus fara a sti ce s-a facut acolo. De regula sunt doua probleme legate de montaj si izolatie termica. Daca nu ai pete de apa masive (ceea ce ar insemna infiltratii de apa de la etansarea exterioara) poate fi o izolatie termica necorespunzatoare dinspre interior. Ciudata culoarea portocalie!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • rufusz
      Incepator
      • 17.aug.2018
      • 33

      #3
      Ma gandesc ca culoarea vine de la tratarea grindei de lemn cu sarea acea anti-incediu, si pe acolo se formeaza condens sa intra apa. Acoperisul este izolat cu spuma poliuretanica dinspre interior, alta izolatie nu am pus, doar rigips

      Comentariu

      Procesare...