Mucegai in PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nicxus
    Incepator
    • 01.apr.2021
    • 11

    Mucegai in PVC

    Buna ziua,

    As dori daca se poate sa ma ajutati cu niste pareri legate de problema mea legata de PVC.
    Tamplaria PVC a fost schimbata prin programul de anvelopare al primeriei, iar in urma instalarii am observat o serie de probleme, asa cum sunt prezente in imaginile atasate.

    Tamplaria este de la romplast : Solid 500

    In priumul rand, as dori sa stiu daca este normal sa apara mucegai pe interiorul baghetelor din exterior (se observa in poze) si din ce cauza?

    Iar in al doilea rand, daca garniturile vi se par corect puse ?

    Multumesc frumos,

  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Se poate da jos sticla, curata, schimba garnitura sau reaseza daca este inca buna. Baghetele sunt prost taite la colturi.
    Nici glaful exterior nu este montat stralucit, la imbinarea pe toc.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Nicxus
      Incepator
      • 01.apr.2021
      • 11

      #3
      Salut VYS, multumesc pentru timpul acordat si raspuns!

      Doar ca nu ma ajuta sa dau jos geamurile si sa le curat, deoarece nu este usor sa dai un geam jos si se face doar de catre o firma specializata.
      Plus ca intrebarea mea este cum e posibil sa apara acolo mucegai, deoarece nu cred ca este normal asa ceva sa se intample, e din cauza calitatii tamplariei, din cauza instalatorilor ( care au montat incorect tamplaria) sau din cauza umiditatii din interiorul apartamenului, cu toate ca ultima varianta nu prea o valabila deoarece mucegaiul este prezent la exteriorul tamplariei PVC intre geam si garnituri.

      Mentionez ca PVC a fost montan de mai putin de 1 an si nu as vedea o solutie curatarea lor la fiecare 6 luni, adica nu cred ca asa au fost concepute ...
      Multumesc !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Asa este, nu ar fi trebuit sa ai probleme numai ca la acest gen de programe, calitatea este inferioara, ca sa nu spun altcumva.
        Demontarea unui geam este extrem de simpla din punctul meu de vedere.
        Mucegaiul apare oriunde sunt conditii, acolo unde este umezeala permanent si temperaturi scazute vom avea mucegai.
        Neetanseitatea garniturilor este un factor favorizant..
        Este clar ca trebuie reazezata garnitura de etansare pe geam, daca nu este deteriorata. la nevoie se poate schimba.
        Baghetele sunt taiate gresit la conturi, ar fi trebuit sa se imbine perfect, fara luft.
        Ar trebui sa ai garantie, dar nu cred ca vei rezolva ceva.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Garniturile alea se puteau aranja cu o lama de cutit , eventual un jet de aer cald .
          Timplaria la unele colturi , putea fi aranjata cu niste silicon alb .
          Mucegaiul este o problema de aerisire , si se poate curata .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...