Condens si multa umezeala sub cadita de dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andutzuzu
    Incepator
    • 16.apr.2021
    • 3

    Condens si multa umezeala sub cadita de dus

    Buna ziua ! De curand am renovat baia si am ales sa pun o cabina de dus compusa din paravan de sticla rabatabil + o cadita de dus din compozit cu sifon de scurgere, IMPERMA . A fost facut un cadru pe gresie din caramida peste care a fost asezata cadita de dus, dat cu silivon de jur imprejur + faianta pe marginea cadrului de caramizi. Dupa aproximativ o luna la folosirea dusului jumatate de ora cu apa curgand incontinuu a venit vecina la usa ca i sa umezit tavanul intr-o parte si picau cateva picaturi calde pe coloana. Am fost nevoit sa sparg o caramida din cadrul caditei sa ma uit pe unde curge apa (ma gandeam ca ceva la tubul de scurgere) . Am facut proba uitandu-ma cu o lanterna ce se intampla sub cada cand apa curge dar am constatat cu stupoare ca daca curgea o picatura sau doua. Dupa o jumatate de ora de la terminarea probei cu apa am constatat ca toata gresia de sub cadita + tot fundul caditei pline de CONDENS ! Probabil ca de o luna de zile s-a strans condens formandu-se o balta care s-a scurs la vecina ... Ce imi puteti recomanda sa fac sa nu se mai faca acel condens si sa imi stea totul ud sub cada ! Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Curios, probabil sunt alte detalii ce ne scapa. Am o cadita montata pe un pat de BCA acoperit cu gresie. De cand o folosesc, de 14 ani, niciodata nu a produs condens sub ea. Anul trecut am ridicat-o pentru a modifica anumite trasee si totul era perfect uscat.
    Exista vreo posibilitatea sa ajunga aer umed sub cadita din ghena? Etansarea pe conturul caditei este perfecta?
    Condensul pe o cadita din fibra nu prea exista daca nu sunt alte cauze externe.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...