Identificarea zonei/sursei de aparitie a mucegaiului?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • abaron
    Incepator
    • 13.dec.2021
    • 2

    Identificarea zonei/sursei de aparitie a mucegaiului?

    Buna ziua,

    Cunoaste cineva o firma care se ocupa de identificarea zonei/sursei de aparitie a mucegaiului?

    Am o problema in baia mica de la apartament, se simte un miros puternic/intepator care ma face sa ma gandesc ca exista o sursa de mucegai. Mentionez ca am si un dus cu rigola instalat. Mirosul nu a fost de la inceput, si se simte doar daca tin geamul inchis pentru ceva timp.

    Nu este nimic vizibil pe tavan, pereti sau podea, din cauza asta presupun ca este undeva in spatele peretilor de rigips.

    As avea nevoie de cineva care dispune de o camera endoscopica (exista o gura de vizitare cu care am acces in spatele rigipsului), si/sau de o camera cu termoviziune care sa ma ajute sa detectez zona si sursa problemei.

    Multumesc,
    Andrei
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu vei gasi o firma de acest gen, poti apela la un mester descurcaret sau poti incerca sa faci poze cu telefonul. Camera de termoviziune este pentru altceva.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Camera de termoviziune ar detecta zonele reci care sint predispuse la condens / mucegai . Poate sint .
      Totusi , cum discutam de o baie , pot fi multe lucruri . Sifon murdar , miros pe nisele de instalatii ...
      Dar ramine intrebarea !? Geam nu exista , aerisire nu exista ????
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • abaron
        Incepator
        • 13.dec.2021
        • 2

        #4
        Salut, exista si geam si ventilator in baie. Mirosul nu vine de la sifon, este curat. Nici pe langa nisele de instalatie nu cred, ca vecinul de sub nu are probleme. Stau la ultimul etaj, am urcat si pe acoperis dar e greu sa-mi dau seama daca se simte si acolo miros unde ies tevile.

        Am mentionat camera cu termoviziune pentru ca am citit ca se poate forma mucegai/condens in spatele peretilor de rigips din cauza diferentelor de temperatura: daca vin curenti de aer rece pe langa nisele de la instalatii iar in baie este cald de la calorifer/dus.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Daca este o lucrare de rigips facuta de un constructor si asa ai cumparat casa , foarte posibil . Eu vad ce se afla in spatele rigipsului si cum bate vintul , pe la diversi constructori ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...