Perete exterior baie înnegrit în zona ferestrei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gabriel B
    Incepator
    • 15.feb.2022
    • 5

    Perete exterior baie înnegrit în zona ferestrei

    Bună ziua,

    As avea nevoie de ajutor în privința unei probleme cu care mă confrunt de câțiva ani.
    Locuiesc la casă (duplex), construită în 2005 din cărămidă cu izolație exterioară polistiren 5 cm.

    Peretele exterior al băii s-a înnegrit, în zona ferestrei prin care se face aerisirea băii. Arată de parcă ar fi fost incendiu și ar fi ieșit fum pe fereastră. Am atașat foto.

    Menționez că fereastra e lângă duș și e întredeschisa în majoritatea timpului. Dușul e folosit zilnic de 2-3 ori și generează destul de mult abur în baie.

    Am folosit de câteva ori soluții anti-mucegai cu care am dat pe peretele exterior și am reușit să curăț parțial, însă după câteva săptămâni se înnegrește din nou, parcă mai accentuat.

    Ce ar fi recomandat să fac? Mulțumesc anticipat pentru sugestii!

    Notă: am observat aceeași problemă și la alte case și blocuri din jur construite în aceeași perioadă.

    Cu stimă,
    Gabriel Bota
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Termosistemul respectiv este finisat cu vopsea lavabila?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Gabriel B
      Incepator
      • 15.feb.2022
      • 5

      #3
      Nu știu ce fel de vopsea e din păcate. Dacă e vopseaua de vină ar însemna că o revopsire cu o vopsea potrivită ar rezolva problema?
      Mulțumesc

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #4
        La cum arata , si 5 cm de izolatie , cred ca ar trebui facut un sondaj si vazut ce si cum . Cred ca este un termosistem facut pe mamaligi , vai mama lui . Eu vad refacuta lucrarea .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Asa cum zice si Miercea, lucrarea este una indoielnica.
          Se observa usor imbinarile placilor ceea ce arata slabul strat de spacluire si finisare, sensibil la umiditate. Fiind doar 5cm de izolatie ne duce cu gandul la subdimensionare. Pentru a nu mai avea acea sensibilitate la umiditate trebuie sa ai fatada finisata cu tencuiala decorativa. Recomandarea mea este sa luati in calcul suplimentarea termosistemului sau refacerea lui, apoi finisare cu tencuiala decorativa.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...