Dezumidificator - Ceresit POWER TAB

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    Interesant mod de rezolvre a problemei, nu ma asteptam sa reactioneze asa nenea directorul!

    Un lucru pozitiv.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #32
      Da,nici eu nu prea aveam sperante.Totusi,trebuie sa mentionez ca reactia directorului a aparut dupa vreo 10 zile de la trimiterea mesajului meu,adica destul de tarziu.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #33
        Sa presupunem ca a fost omul plecat de la birou si nu a putut sa citeasca mesajul dvs. insa este de apreciat interesul aratat doar pentru un client.

        Sa speram ca se poate si mai bine de atat!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #34
          Intotdeauna se poate si mai bine,totul este sa se vrea acest lucru !
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • cibox
            Incepator
            • 07.nov.2008
            • 2

            #35
            Exasperat de problemele cu umiditatea, in vara am izolat pe interior peretele. La scurt timp, cand au aparut si primii picuri de ploaie mucegaiul de pe pervaz a aparut.
            Am luat aparatul miraculos de la Ceresit. Cateva zile a fost ok in sensul ca nu se mai forma condens pe geam, s-a strans apa in recipient dar astazi dimineata am observat ca apa nu se mai scurgea inauntru ci ramanea langa pastila. Probabil pastila nu reusea sa se dizolve si s-a blocat scurgerea, astfel incat la manevrare s-a varsat acel lichid pe perete si parchet.
            Intrebare: cat de toxica este acea solutie? Cu ce se poate curata avand in vedere aspectul uleios? Daca a intrat in contact cu pielea ce se poate intampla? Se poate sta in camera sau treabuie aerisita bine?
            Citisem pe prospect ca trebuie sa se evite contactul direct cu pastila sau inhalarea vaporilor.

            Sunt disperat de toata aceasta situatie!

            Tot se vorbeste pe acest topic de aparat de dezumidificat. Un link ar fi util desi e un pic offtopic sau macar un PM. Chiar sunt interesat de asa ceva!!!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Nus e intampla nimic deosebit, te speli pe maini si gata. Cureti zonele si gata.
              S-a scris mai sus ca nu se indica amplasarea imediat langa zonele reci pentru ca poate provoca putin condens in zona aparatului - pune-o intr-o zona mai calda a camerei.

              Vapori nu cred ca ai de la pastila.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • cibox
                Incepator
                • 07.nov.2008
                • 2

                #37
                ok, m-am spalat pe maini. problema e ca solutia scursa nu se lasa deloc curatata. cu ce sa incerc pentru a nu intra in reactie cu substanta chimica?

                un sfat/link pentru aparatul de dezumidificat? e ceva electric?

                multumesc

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #38
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • mcnegoita
                    Incepator
                    • 22.mar.2009
                    • 17

                    #39
                    dezumidificator

                    Buna ziua,

                    Am o casa construita la rosu in 2009, in 2010 dupa ce a stat fara ferestre am pus tamplaria pvc si izolat bine la exterior ( 10cm si tencuiala decorativa baumit siliconica) iar in 2011 prin martie -aprilie am demarat tencuiala la interior parter. Mansarda este din rigips toata. Am gresit pentru ca s-a cam fortat cu finalizarea lucrarilor in sensul ca la nici o luna dupa tencuiala s-a dat cu glet si ulterior cu lavabil. In aceeasi perioada, inainte de glet, s-a si turnat sapa la parter. Nu a fost prea mult timp de uscare. In vara am observat umezeala destul de mare - chiar si 70%. Am cumparat un dezumidificator care sa faca fata la o suprafata de 50mp, l-am pus cand si cand ( nu stau in acea casa) si am aruncat destula apa din el. A mai scazut la 50-60% umiditatea apoi iar a revenit. Ieri m-am gandit sa dau drumul la centrala la parter. Deja dupa o ora scazuse umiditatea la 50%. Voi rezolva problema asta a umiditatii vreodata sau tot asa va fi mereu tinand cont ca nu pot lasa geamurile deschise daca nu stau acolo. La 3 colturi ale camerei am mici pete de umezeala ca si cum ar fi apa acolo. Am avut probleme si cu parchetul care se umflase putin fiind nevoit sa-i mai dau drumul la capete sa-si revina. Rezolv problema cu centrala sau cu dezumidificatorul? Se vor usca peretii intr-un final? Multumesc

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      #40
                      Se vor usca insa trebuie asigurata o incalzire moderata si aerisirea periodica deoarece acumularea umiditatii poate crea probleme legate de aparitia condensului, mai ales ca lucrarile interioare cu mortare umede s-au realizat cu termosistemul aplicat.
                      Puteti lasa dezumidificatoul sa functioneze un interval mai lung, nu doar cateva ore cat stati la casa.

                      Comentariu

                      • mcnegoita
                        Incepator
                        • 22.mar.2009
                        • 17

                        #41
                        multumesc pentru raspuns. Am sa las dezumidificatorul mai mult. Am o retinere cu lasatul de electrice in priza in lipsa mea. Am observat ca se opreste automat cand se umple rezervorul de 15L avand dispoz preaplin. O sa las si centrala pe vreo 18 grade in iarna. Condens inca nu am avut si cred ca nu o sa am daca nu am avut pana acum.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15126

                          #42
                          Dezumidificatorul are protectie la umplerea rezervorului si va lucra atat timp cat umiditatea depaseste nivelul setat.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15126

                            #43
                            Sezonul rece incepe sa isi arate coltii, incep probele la sistemele centralizate de incalzire, umiditatea interioara creste si vor aparea primele probleme in casele care au puncte slabe la sistemul de incalzire, izolatia peretilor, umiditatea interioara ridicata sau ori ce alt element ce influenteaza negativ confortul interior.

                            Pana se va stabiliza regimul termic dar nu numai, ampalsati o tableta sau un saculet absorbant pentru a compensa cresterea de umiditate interioara.

                            Ceresit Mini Absorbant de Umiditate Parfumat este acum disponibil in trei variante de parfum: levantica, piersica, primavara

                            Comentariu

                            • adriancean
                              Membru Marcant
                              • 31.oct.2010
                              • 482

                              #44
                              Răspuns la: Dezumidificator - Ceresit POWER TAB

                              Am observat ca lichidul albastru care se scurge in rezervor a inceput sa "inghete" (ca si apa)...Care sa fie cauza? Un alt aspect,pe site-ul Henkel se precizeaza ca primele picaturi apar dupa 24 h,la mine au inceput sa apara dupa 8 h...asta inseamna ca e prea multa umiditate? Un lucru de care sunt multumit...chiar absoarbe mirosurile neplacute...

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15126

                                #45
                                Răspuns la: Dezumidificator - Ceresit POWER TAB

                                Inseamna ca umiditatea este mai ridicata la dvs. daca apar mai repede picaturile de condens, nu aveti un higrometru sa urmariti evolutia umiditatii?

                                Comentariu

                                Procesare...