Problema condens termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sriw
    Membru Marcant
    • 05.dec.2007
    • 524

    #16
    Pentru a controla umiditatea in camera,am inteles ca exista niste aparate de dezumidificat.Daca cineva a auzit ceva sau stie ceva de ele sa ne spuna si noua.Din cate am auzit eu,functioneaza cu curent electric si au un sistem de colectare a apei din aer pe care o depoziteaza intr-un burete care trebuie stors la o anumita perioada de timp.Poate cineva stie mai multe
    If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

    Comentariu

    • termopane
      Membru
      • 24.nov.2007
      • 139

      #17
      Postat în original de sriw
      Pentru a controla umiditatea in camera,am inteles ca exista niste aparate de dezumidificat.Daca cineva a auzit ceva sau stie ceva de ele sa ne spuna si noua.Din cate am auzit eu,functioneaza cu curent electric si au un sistem de colectare a apei din aer pe care o depoziteaza intr-un burete care trebuie stors la o anumita perioada de timp.Poate cineva stie mai multe
      Am vazut o reclama la televizor.Sincer,nu stiu cat de bine functioneaza sau cat de $$$$ sunt....Erau produse de o cunoscuta firma din domeniul materialelor de constructii(C.....t).Poate vizionati reclama din intamplare,daca nu ghiciti (nu vreau bann)
      Termopane,termopane...hai sa punem la balcoane!Ieftin ca braga,ca a venit frigul.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #18
        Postat în original de termopane
        [...] Erau produse de o cunoscuta firma din domeniul materialelor de constructii (C.....t). Poate vizionati reclama din intamplare, daca nu, ghiciti (nu vreau bann)
        Pentru asa ceva, unii iau bani nu bann.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #19




          Comentariu

          • florin_s
            Incepator
            • 02.ian.2013
            • 3

            #20
            condens pe toate geamurile din casa

            Va salut si la multi ani!
            Pana acum am evitat sa vorbesc despre aceasta problema, dar nu mai suport. Am o casa in afara bucurestiului(p + 1 etaj) terminata in 2009 an in care s-au montat si termopanele. M-am mutat in 2010 si de atunci in fiecare iarna aceeasi problema, la absolut toate geamurile din casa am la baza condens. Tamplaria pvc este gealan si gamurile (conform cotractului) sunt 24mm, low-e1.1+argon+f4.
            Nu am probleme cu umiditatea in casa, izolatia este facuta doar pe exterior cu poliestiren de 10. In casa am si gauri de aerisire la centrala si in bucatarie. Eu oricum aerisesc toata casa si dimineata si seara cate 10 minute, dar degeaba, cand scade temperatura, mai ales noaptea incepe si condensul. Ca sa nu mai zic ca nici izolatia fonica nu este cine stie ce. Anul trecut in iarna, am sunat la firma care s-a ocupat de montaj (am garantie 5 ani) si nenea de acolo mi-a zis ca din 2010 nu s-au uscat in totalitate peretii, am zis sa il cred si sa astept sa vad si iarna asta, dar degeaba.
            Mai astept pana maine si ii sun din nou. DIn punctul vostru de vedere termopanele ar fi de vina ?
            Ultima editare de florin_s; 02.ian.2013, 13:41.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Răspuns la: condens pe toate geamurile din casa

              Banuiesc cazul fericit ca se formeaza condensul la baza geamurilor , pe suprafata dinspre casa nu intre geamuri . In acest caz tot umiditatea din casa este vinovata .Mai trebuie umblat la relatia caldura -ventilatie-umiditate .
              la geamuri in situatia asta nu puteti decit sa le montati niste grile de ventilatie higroreglabile .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #22
                Răspuns la: condens pe toate geamurile din casa

                in noptile geroase, mai apare si la mine condens la baza ferstrelor, eu zic ca este inevitabil...
                ce temperatura mentii?

                Comentariu

                • florin_s
                  Incepator
                  • 02.ian.2013
                  • 3

                  #23
                  Răspuns la: Problema condens termopan

                  24 grade noaptea. 22 ziua

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    #24
                    Răspuns la: Problema condens termopan

                    Postat în original de florin_s
                    24 grade noaptea. 22 ziua
                    Da , esti friguros nu gluma ! Ne poti spune cati mc de gaz consumi intr-o luna ! Cele bune !

                    Comentariu

                    • florin_s
                      Incepator
                      • 02.ian.2013
                      • 3

                      #25
                      Răspuns la: Problema condens termopan

                      Postat în original de spik1
                      Da , esti friguros nu gluma ! Ne poti spune cati mc de gaz consumi intr-o luna ! Cele bune !
                      300 - 350 mc, eu nu am probleme cu frigul, sotia are

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #26
                        Răspuns la: Problema condens termopan

                        Pai, esti norocos, consumul nu este exagerat deloc ! In legatura cu condensul de pe geamuri si la mine se intampla asa ceva. Am un hol lung de 7m*2m si arata ca o sera de flori . Pe geamul de langa usa de intrare in casa este un condens de cca 100 mm de la baza in sus, iar pe celalat, care este mai departe de usa, nu depaseste 30 mm. Nu imi fac griji , stiind ca asa ceva este normal , mai ale ca de pe hol intru in bucatarie si in baie unde se formeaza aburi din belsug Cele bune !

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #27
                          Răspuns la: condens pe toate geamurile din casa

                          Postat în original de florin_s
                          Pana acum am evitat sa vorbesc despre aceasta problema, dar nu mai suport. Am o casa in afara bucurestiului (p + 1 etaj) terminata in 2009 an in care s-au montat si termopanele. M-am mutat in 2010 si de atunci in fiecare iarna aceeasi problema, la absolut toate geamurile din casa am la baza condens. Tamplaria pvc ... 24mm, low-e1.1+argon+f4. Nu am probleme cu umiditatea in casa, izolatia este facuta doar pe exterior cu poliestiren de 10. In casa am si gauri de aerisire la centrala si in bucatarie. Eu oricum aerisesc toata casa si dimineata si seara cate 10 minute, dar degeaba, cand scade temperatura, mai ales noaptea incepe si condensul. Ca sa nu mai zic ca nici izolatia fonica nu este cine stie ce. Anul trecut in iarna, am sunat la firma care s-a ocupat de montaj (am garantie 5 ani) si nenea de acolo mi-a zis ca din 2010 nu s-au uscat in totalitate peretii, am zis sa il cred si sa astept sa vad si iarna asta, dar degeaba. DIn punctul vostru de vedere termopanele ar fi de vina ?
                          Firma de tamplarie nu are ce sa va faca in situatia condensului pe timp de iarna. Calitatea tamplariei este discutabila, depinde cum sunt montate ferestrele, cum le spala aerul cald de la sistemul de incalzire, ce surse de umiditatea aveti etc.
                          Totusi, cat de mare este condensul pe geam? Atat timp cat acesta se pastreaza in limite decente, de exemplu un maxim de cativa cm dar care nu incepe sa curga siroi pe toc si glaf, nu ar trebui sa fie nici o problema.
                          Totusi, daca orientarea ferestrelor nu este favorabila si supratafa vitrata este mai mare, ar fi fost indicat un pachet cu geam triplu atat ca izolator termic cat si fonic.

                          Comentariu

                          Procesare...