Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1007

    #46
    Răspuns la: Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

    Postat în original de ambiente
    din cauza mișcării scoarței terestre
    trebuie facuta o structura de 3mm izilat cu lana de sticla si rigips hidro.
    daca este la ultimul etaj ar fi fost de preferat sa se fi facut toata casa cu hidro
    Ce este cu scoarta terestra?
    Va dati si dvs seama cat de atent a scris acest domn pe forum incat poti izola cu lana de sticla o structura metalica de 3 mm.
    De ce trebuie sa faca toata casa cu hidro daca este la ultimul etaj?
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • insolventul
      Membru
      • 26.iul.2012
      • 235

      #47
      Răspuns la: Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

      Postat în original de ambiente
      se datoreaza fatului ca masarda nu a fost izolata cu trebuia sa deloc.
      Domnule Ambiente, Dumneavoastra sunteti mai tare decat Ion Creanga.
      Puteti sa ne explicati si noua ce anume ati vrut sa spuneti?

      Sa inteleg ca fatul a patit ceva datorita faptului ca masarda nu a fost izolata cu ce trebuia?
      Nu. Am gresit. De fapt fatul este de vina.

      Comentariu

      • Florin ENACHE
        Incepator
        • 14.apr.2015
        • 15

        #48
        Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

        "izolatie" care se face de fapt intre peretele RECE si aerul CALD. Doar asa elimini umezeala si poti realmente sa nu ai igrasie.

        Comentariu

        • CarmenRBK
          Incepator
          • 17.mar.2016
          • 15

          #49
          Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

          BUna
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13681792_1168230409865558_269805934_o.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	411,8 KB 
ID:	625855


          De 2 saptamani am terminat renovarea la o casa veche.
          Interior + exterior (polistiren de 10cm si polistiren extrudat de 2 cm pentru fundatie.)
          interior = Sapade vreo 3cm, tras tevi in pardoseala, pus hidroizolatie (pasta neagra - intinsa cu pensula) apoi polistiren extrudat (roz) folie si parchet de 12 mm.

          de cand au plecat mesterii...am obs intr-un colt de camera , cum se faramiteaza tencuiala si pica jos , precum ar fi umeda ... o dau jos, o curat si in 4,5 zile se face din nou.
          Am atasat 2 poze ... cea de jos este prima aparitie dupa care am curatat jos ce se putea si la 4 , 5 zile a aparut cum este poza de sus.

          Am vb cu costructorul ce mi-a facut tot...si explicatia lui a fost de 2 lei. " ca poate este umed dar se usca in cateva zile"
          ok dar i-am spus ca...am curatat si s-a facut iar....in decurs de 2 saptamani..e la fel - a zis ca...nu stie.....

          super mesteri !!!

          Cand mi-au pus polistirenul la fundatia casei...a plouat in ziua respectiva....se grabeau sa puna pentru ca aveau altceva de facut...
          Ma gandesc ca poate atunci s-a infiltrat apa in fundatie si cum a pus polistirenul nu mai poate sa se usuce.... si s-a infiltrat in interior umezeala... poate gresesc....

          De cand au turnat Sapa si pana au pus parchetul au trecut vreo 4, 5 saptamani..si atunci aratau ok peretii si colturile...

          Inainte de aceasta renovare nu am avut probeleme cu umezeala asta.


          Ce ma sfatuiti? cu parchet si casa nou renovata ) ???

          va multumesc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #50
            Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

            Aveti raspunsul in celalalt topic unde ati postat acelasi mesaj, continuam discutia doar acolo.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #51
              Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

              Cunosc bine un ap. de bloc care este izolat complet exterior si dat cu decorativa ,nu cu tifel. Pe interior peretii exteriori sunt izolati si toate tavanele de asemenea izolate cu polistiren. Este in situatia aceasta de 4 ani si inca nu aparut nici un strop de mucegai. Inclin sa cred ca mucegaiul are si alte cauze in afara izolarii cu polistiren.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                #52
                Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                Cauzele pot fi diverse, izolatia se poate comporta diferit in functie de specificul constructiv al cladirii si diferite neconformitati in alegerea solutiilor sau executiei.

                Comentariu

                • yo8sbg
                  Membru
                  • 18.feb.2009
                  • 136

                  #53
                  Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                  Cred urmatoarele:
                  1.Un perete trebuie izolat intodeauna dinspre partea de unde vine frigul, el, peretele trebuie sa fie ca un acumulator de umiditate, adica acumuleaza apa in anumite conditii ca pe urma s-o redea incaperii.
                  2.Conteaza mult cat de bine e uscat peretele inainte de a efectua izolatia interioara (daca se face, neavand alta solutie) si exterioara peretelui.
                  3.La fel conteaza cata umiditate este in casa (flori, rufe la uscat, bai fara aerisire).
                  4.Cum este orientata locuinta si cat de des se face aerisirea.
                  Sunt convins ca mai sunt multe, deci trebuie bine analizate toate aceste aspecte.
                  Mii de multumiri OAMENILOR...

                  Comentariu

                  • lggalmeida
                    Incepator
                    • 07.sep.2015
                    • 18

                    #54
                    Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                    Din experienta singur material pentru izolarea termica care lasa casa sa respira este pluta si, la un nivel inferior, vata minerala.
                    La nivel de calitatea si solutie technica me am descurcat bine cu corkmarket pentru pluta si isover pentru vata.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #55
                      Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                      Postat în original de lggalmeida
                      Din experienta singur material pentru izolarea termica care lasa casa sa respira este pluta si, la un nivel inferior, vata minerala.
                      La nivel de calitatea si solutie technica me am descurcat bine cu corkmarket pentru pluta si isover pentru vata.
                      Casa nu respira ca nu este vie asta in primul rand si in al dolilea rand pluta la grosime de 5 cm costa cat vata la o grosime de 50 cm .. si cam asta este echivalentul . Daca vi si ne spui ca 5 mm de pluta este un termosistem bun ai bine nu e deloc bun .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15093

                        #56
                        Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                        Postat în original de lggalmeida
                        La nivel de calitatea si solutie technica me am descurcat bine cu corkmarket pentru pluta si isover pentru vata.
                        Puteti explicita ce inseamna "ne-am descurcat bine"?

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3526

                          #57
                          Răspuns la: Termosistem interior + exterior = condens + mucegai?

                          Postat în original de Gemini
                          Puteti explicita ce inseamna "ne-am descurcat bine"?
                          putina reclama...., doar se intelege.

                          Comentariu

                          Procesare...