Izolare fonica pardoseala apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • popic82
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    1. Da. As merge pe sistemele de la Senor. Intrebarea mea aici este : cum pot fixa aceste bride pe profile, daca eu doresc ca distanta sa fie de 35 40 mm? Profilul pe lateral are 30mm~.
    2. Am inteles cu paroseala. Nu ma ating de ea. Cred ca nu mai este nevoie.
    3. Da, faceam referire la pereti si tavan. Intentionez sa izolez fonic o arie mare de frecvente 125-18000...dar sincer sa fiu as vrea mai mult pentru cele de jos..ca se pare ca vecinii sunt deranjati de bass...si mai putin de zgomotul aerian.
    4. Ok..am inteles..peretii mai intai apoi tavanul. Nu construiesc nici un perete de separare a camerei.
    Aici as avea o intrebare totusi. Cand incep.cu peretii, montez si pe pardoseala aceste bride acustice?
    5. Cand ma refer la zgomot te impact..ma refer la frecventele joase care vreau sa le blochez. Stiu si am.inteles ca nu am cum sa ma ating de pardoseala, dar presupun ca prin antifonarea peretilor si tavanului reduc ceva dB.
    6. Am mentionat acest lucru deoarece, din descrierea acestor bride antivibratie par mai lungi..iar eu daca o montez pe perete direct..apoi capatul celalat il.prind de profilul rigipsului..nu cumva ma arunca mai mult de 35mm? Sugerati o alta metoda eficienta pentru a tine cat mai aproape prifilele CD de perete...fara a il atinge?
    7. Mi.am dat seama ce prostie am scris dupa ce am dat send. In cazul in care glafurile raman neizolate fonic, toata lucrarea este compromisa de acest fapt?
    Imi cer scuze pentru lacunele care le am..dat sunt obstructionat intr.un fel de a ma putea informa. D.asta cer ajutorul vostru.

    Pe un site am gasit un produs numit L Max Quietdeck k9-600 facut de Lmedia. Imi place ce scrie la caracteristici, dar e singurul site unde pot gasi acest produs si mi se pare suspecta treaba asta. Specificatii : banda frecvente : 125-18000, zgomot de impact 36dB...zgomot aerian 65dB.
    Oricum as da.o cu sau fara materiale intre perete si placa de rigips, tot nu.mi ies calculele la bridele acustice. Nu stiu cum sa.le montez, sau ce sa montez, pentru a imi iesi de la fata peretelui la fata profilelor 35 -40mm ( cu totul).
    Placarea peretilor cu rigips oricum trebuie facuta, intrucat am schimbat instalatia electrica si in aceasta camera nu am mai denitat peretii pentru a baga tuburile, sunt doar pozate pe perete.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    1. Nu gasesc modalitatea de prindere pe perete/cadru a membranelor antivibratie. Un link sau o explicatie decenta pentru aceasta procedura m.ar ajuta mult.
    2. La ce am in pardoseala acum, necesita sa ma fac o izolare aditionala ppentru sunet de impact?
    3. inzolarea vreau sa o fac atat pentru zgomot de impact cat si aerian.
    4. Se va construi tot cadrul ( tava/ pereti), apoi se vor monta placile de rigips?
    5. Ce caracteristici trebuie sa indeplineasca un material fonoizolant pentru zgomot de impact? Dar pentru cel aerian?
    6. Din toate calculele care le fac...scazand placa de rigips, imi ramane o suprafata la interior de 37mm 38 mm. Daca marerialul fonoizolant este de 35mm, spatiul dintre placa de rigips si material ramane libera sau se incarca cu ceva? Cu ce si prin ce metoda?
    7. Pentru glaful geamului si al usii de la camera, care este modalitatea de izolare, intrucat acestea nu au fost prevazute in proiectul gandit, in a pierde din spatiu. Este deajuns doar o membrana apoi tencuiala. Nu este spatiu de placa rigips.
    1. Ce tip de membrana antivibratie aveti in vedere? Ati identificat produsul?
    2. Izolatia aditionala peste o incalzire prin pardoseala nu este o solutie recomandata pentru ca inrautatiti functionarea acestui sistem, trebuia sa aveti in vedere acest aspect la demararea lucrarilor, inainte de instalarea sistemului de incalzire prin pardoseala;
    3. Este vorba de altceva decat ce atispus la subiectul 2?
    4. Initial se construieste cadrul pentru pereti si apoi tavanul. Aici presupun ca faceti o placare a suprafetelor si nu pereti de compartimentare, corect? Ridicarea acestor structuri neecsita pridneri elastice si separari pentru a nu transmite zgomotul prin structura;
    5. Sa absoarba zgomotul primit de la stratul superior insa dupa cum am spus la pucntul 2, nu este cazul dvs., nu aveti cum sa montati o astfel de izolatie.
    6. Se poate pozitiona structura gipscartonului la o distanta de 35mm cat are izolatia utilizata sau puteti lasa spatiul liber in spatele acestei izolatii daca modul de montare al acesteia permite acest lucru.
    7. Nu imi este clar cum aplicati membrana si tencuiti.

    Lasă un comentariu:


  • popic82
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Buna ziua.
    Urmaresc cu mare interes discutiile pe mai multe forumuri si "m.am convins" de materialele care ar trebui folosite..recomandate sub reclama ascunsa de unu si de altul.
    As dori ajutorul vostru pentru o problema pe care o intampin intr.o situatie asemanatoare, dar am nevoie de sfaturile voastre pentru a monta aceste materiale fonoizolante, nicidecum ce materiale sa folosesc. Pentru aceste materiale am sa consult fisele tehnice..certificatele si daca este nevoie o sa le cumpar din strainatate.
    Si ca sa revin la ce as dori sa stiu, o sa le enumar mai jos, nu inainte de a oferi cateva detalii despre locatie si scopul izolarii.
    Doresc sa izolez o camera de 4.5m ×3.5m (tavan +pereti). Am turnata sapa de 5 6 cm in aceasta incapere, peste o instalaltie in pardoseala montata pe placi cu nuturi ( grosime 5mm la baza). Datorita dimensiunilor destul de mici din incapere, nu vreau sa pierd mai mult de 50 60 mm pentru fiecare perete/tavan. Blocul este facut din placi prefabricate/beton , an 1981. Toata camera este curatata pana la placa iar de jur in prejur este o banda perimetrala ( de cand s.a turnat şapa peste incalzire). Pardoseala va fi acoperita cu parchet pvc 4mm.
    Doleanta mea este sa imi izolez camera pentru a nu mai deranja vecinii, sunt tanar, mai ascult o muzica, mai stai la o bauta cu prietenii...si din respect pentru vecini vreau sa.i protejez de aceste neplaceri dupa ora 22.
    Geamul termopan este un profil sinego, 3 randuri de geam mediu argon si geam antiefractie. Este montat direct pe glaf extrudat de 20mm apoi tencuit in exterior interior.
    1. Nu gasesc modalitatea de prindere pe perete/cadru a membranelor antivibratie. Un link sau o explicatie decenta pentru aceasta procedura m.ar ajuta mult.
    2. La ce am in pardoseala acum, necesita sa ma fac o izolare aditionala ppentru sunet de impact?
    3. inzolarea vreau sa o fac atat pentru zgomot de impact cat si aerian.
    4. Se va construi tot cadrul ( tava/ pereti), apoi se vor monta placile de rigips?
    5. Ce caracteristici trebuie sa indeplineasca un material fonoizolant pentru zgomot de impact? Dar pentru cel aerian?
    6. Din toate calculele care le fac...scazand placa de rigips, imi ramane o suprafata la interior de 37mm 38 mm. Daca marerialul fonoizolant este de 35mm, spatiul dintre placa de rigips si material ramane libera sau se incarca cu ceva? Cu ce si prin ce metoda?
    7. Pentru glaful geamului si al usii de la camera, care este modalitatea de izolare, intrucat acestea nu au fost prevazute in proiectul gandit, in a pierde din spatiu. Este deajuns doar o membrana apoi tencuiala. Nu este spatiu de placa rigips.
    Sper ca am acoperit toate detaliile privind locatia unde se vrea a se izola, si astept cu mare interes sfaturile voastre.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Asteptam cu interes detaliile solutiei aplicate si mai ales rezultatul lucrarii, costuri etc. Spor la lucru!

    Lasă un comentariu:


  • kragod
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Multumesc. Am inceput lucrarea de aproape o saptamana. Voi posta aici poze si rezultatele, precum si detalii despre lucrare.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    In termeni detaliati problema reducerii zgomotului tine de nivelul actual al zgomotului, materialul utilizat pentru izolare si evident va rezulta o atenuare a zgomotului tinand cont si de celelalte cai de transmitere a zgomotului din ansamblul cladirii.
    Va atasez un grafic de la un furnizor de izolatie din pluta, este destul de sugestiv.
    Evident ca orice izolatie adaugata aduce un beneficiu, ramane de vazut cate ste aceasta valoare si la ce costuri este obtinuta.
    in nici un caz nu am specificat eu ca 5mm de pluta, fac exact nimic.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • kragod
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Dar cea de 5 mm, nu face mare lucru? Adica minim 10mm pt a atenua serios zgomotul aerian de la vecinul de dedesubt trebuie?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Acum depinde ce pluta utilizati, daca discutam de o pluta de minim 10mm grosime poate aduce o imubunatatire sesizabila.

    Lasă un comentariu:


  • kragod
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Deci daca pun doar pluta e practic degeaba?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Eu ma gandeam ca aceasta optiune este ca bonus, suplimentar la izolatia tavanului la vecin. In nici un caz nu poate sa sustina singura lipsa celeilalte izolatii.

    Lasă un comentariu:


  • kragod
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Multumesc. Asa este planul, sa izolez tavanul vecinului, dar daca se razgandeste si nu mai vrea, vroiam sa am un plan B, si sa ma asigur ca daca cumpar si montez pluta pe pardoseala mea, se vor diminua zgomotele aeriene venite de la el.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Daca se izoleaza tavanul vecinului ar trebui sa nu mai existe probleme, acolo actionati prima data. Ulterior, se poate imbunatatii situatia dupa cum ati spus.

    Lasă un comentariu:


  • kragod
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Postat în original de Gemini
    Nu cred ca acele materiale va vor ajuta sa diminuati zgomotul facut de vecinul de la etajul inferior. Zgomotul de la vecinul respectiv este atat transmis pe cale aeriana cat si prin structura blocului. Acele materiale il vor proteja pe vecinul dvs. sa nu auda zgomotul de pe pardoseala dvs., zgomotul de impact, intr-o masura mai mare sau mai mica.
    Daca se izoleaza peretii cu vata minerala, atunci pluta aceea este eficienta pentru pardoseala, pentru a diminua zgomotul facut de la etajul inferior pe cale aeriana( vorbit, tusit, TV)?? Intreb pentru ca as prefera sa izolez cu vata tavanul vecinului, cu care pare a fi de acord acum, dar in caz ca se razgandeste, as vrea acea pluta ca o alternativa sa nu il mai aud.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Postat în original de tigron
    Buna Ziua,

    Credeti ca ma va ajuta aceasta configuratie pentru a mai estompa din zgomotul vecinului de jos? In caz ca da, care dintre materialele mai sus mentionate (sau altele) sunt mai eficiente
    Nu cred ca acele materiale va vor ajuta sa diminuati zgomotul facut de vecinul de la etajul inferior. Zgomotul de la vecinul respectiv este atat transmis pe cale aeriana cat si prin structura blocului. Acele materiale il vor proteja pe vecinul dvs. sa nu auda zgomotul de pe pardoseala dvs., zgomotul de impact, intr-o masura mai mare sau mai mica.

    Lasă un comentariu:


  • tigron
    a răspuns
    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Buna Ziua,

    Vreau sa-mi izolez fonic pardoseala, si in urma masuratorilor, pot sa ma inalt cu maxim 2 cm (usile interioare vor fii schimbate toate). Am gresie pe hol, in bucatarie si in baie iar in rest parchet laminat. Toate sunt perfect aliniate si nu intentionez sa le dau jos (fostul proprietar a refacut intreaga sapa din apartament), asa ca m-am gandit la urmatoarea solutie:

    1. Lipit peste gresie si parchet unul din urmatoarele materiale:
    - Pluta Acousticork C61 http://www.materiale-izolatie-fonica...0x5mm-d113.htm
    - Sound Block-R 5mm http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=28

    2. Apoi, peste materialul izolator, pus peste tot (mai putin baie) parchet triplu stratificat din lemn 14-15mm (cu click)

    Credeti ca ma va ajuta aceasta configuratie pentru a mai estompa din zgomotul vecinului de jos? In caz ca da, care dintre materialele mai sus mentionate (sau altele) sunt mai eficiente?

    Multumesc!

    PS: Blocul este vechi (1976) , facut din palci de beton si foarte zgomotos
    Ultima editare de tigron; 03.feb.2015, 15:20.

    Lasă un comentariu:

Procesare...