Izolare fonica pardoseala apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Phonic
    Incepator
    • 12.ian.2011
    • 44

    #46
    Re: Buna ziua

    Postat în original de ggl1809
    In primul rind sarbatori fericite.
    Salutari speciale domnului marr. Un profesionist in domeniul acusticii.Mi-au lipsit discutiile principiale...
    Imi cer scuze pentru ce o sa scriu dar asta este
    Frumoasa lucrare de izolatie termica.insa ce facem cu izolatia fonica-care represinta problema acestei categorii pe forum.Din pacate ,inafara de Domnul matt nu am vazut pe nimeni sa vorbeasca de fonoizoalatie.
    ca o concluzie ar fi :
    vata ,polistirenul si rigipsul sa ramana pentru izolatii termice.Pe multi de aici nu preii ii incata reducerea zgomotelor cu 5 decibeli.Sunt probleme mult mai mari si trebuiesc rezolvate ca la carte.
    de ce nu ii explicati celui care are probleme cu veciniisa isi faca o podea flotanta?si de ce nu ii explicati ca si acea podea poate fi construita in van daca trasmisia se face din structura si pereti?
    ati Afirmat ca domnul matt este fan spume.Eu as afirma ca nu este fan spume ci este un profesionist in ale acustici.Si ca si profesionist nu poate face izolatii decat cu spume si derivate.de ce?pentru ca izolatia fonica,vibratii,zgomot au un sigur aliat ,Burete,burete de densitate mare GEN pst,pgl ,amortizoare de cauciu.
    nici o firma de acustica din lume nu vinde fata minerala si polistiren sau mai rau izolatie termica de parchet.
    Toti vand buretti
    materiale din cauciuc
    vata bazaltica
    toate sunt spume
    .
    cea ce se gaseste la noi pe piata gen burete cofrat piramidal si alte materiale pentru studio nu fac decat acustica.adica reduc sau elimina ecouri si reverb daca se poate spune asa.
    Stiu ca este un site in care se prezinta utilitatea anumitor materiale de cosntructii.Dar sa nu ridicam vata la nivel de fonoabsorbant ca ne tradeaza graficele producatorilor.

    Am acum in lucru un restaurant gata finisat .M-au chemat ca nu ami stiu ce sa faca.Au facut tavan fals.Intre tavan si tavanul de rigip sunt 70 cm.Acesti 70 de cm sunt ptini cu cateva sute de role de vata.
    Propietarul mia spus ca e egal cu rezo.ca cica culmea se aude mai tare la vecinul.
    Eu si colegul cu care am afectuat masuratorile am bufnit in ras pe motiv ca asta este problema generala.Toti ne cheama dupa ce incep sa curga amenzile.niciodata inaite.tot romanul se gandeste asa:de ce sa le dau la aia 3000-4000 de euro pe niste masuratori si o izolatie fonica plus 45 de pagini de documentatie?lasa ca fac eu izolatie.

    Eu va respect talentul in izolatii fonice dar haide-ti sa nu indrumam omul gresit de la inceput pentru ca tot clientul pierde si va injura ca ,asa zisa izolatie cu vata,tine doar cald.


    Ca si concluzii:
    1.nu se face nicio lucrare fara un studiu de sonometrie in prealabil
    2.se folosesc materiale fonoizolate profesionale(sa va zic un secret:acestea izoleaza si termic intr-o proportie foarte mare)
    3.materialel folosite trebuie sa aiba peste 60 kg sau densitate destul de mare ca sa poata fi folosite ca fonoabsorbant.deci de aici eliminam vata din start.
    4se folosesc silencer-e speciale si adezivi speciali (aici nu ma refer ma adezimul de lipit buretele pe perete ci la adezivii dintre perete si peretele flotant care trebuie izolat mecanic.)
    5 nu se fac lucrari de izolatie fonica dupa sfatul zugravului


    O sa postez cand am timp cateva trick-uri si despre moduri de izolare fonica mai ieftina decat cele profesionale.dar sa fiti siguri ca nu va include vata minerala.
    daca tot folositi vata minerala urmariti filmuletul de mai jos si solositi-o cum va arata acolo.Valabil si pentru pereti si pentru podea si tavan.
    hai sa fie 2:P
    youtube.com/watch?v=M1RzltFH8S4
    youtube.com/watch?v=Bf5syq09qa0&feature=related


    Va rog sa-mi calculati gradul de absotie al peretelui desenat de mine.vedere din sectiune.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • vili83
      Incepator
      • 27.nov.2008
      • 1

      #47
      Salut

      Cam cat ar costa izolarea unei camere de 19 mp pe sistemul prezentat anterior? Ma refer la izolarea tuturor peretilor inclusiv podea si tavan.

      Comentariu

      • Phonic
        Incepator
        • 12.ian.2011
        • 44

        #48
        Pai da-ti mai multe detalii va rog despre camera:
        19 mp presupun ca este amprenta la sol.
        inatime,latime camera etc
        structura de rezistenta este din?
        peretii sunt din?
        trebuie facuta sonometrie .
        trebuie determinat nivelul de zgomot pe care urmeaza sa il faceti sau nivelul de zgomot de care vreti sa va feriti(vecini).
        Probleme de acustica,izolatie fonica ,antivibratie si andizgomot se pot rezolava usor (cu doar 1000 de euro) sau cu 15000 de eruo in fuctie de probleme din locatie.Nu exista izolatie fonica universala.

        Spre exemplu daca aveti probleme doar cu fracventele joare (sub 125 hz) problema se rezolva intr-un fel .Daca aveti probelme cu toata gama de frecvente atunci problema se rezolva cu mai multe straturi de materiale de densitati diferite.Fiecare material absoarbe o anumita plaja de frecventa.
        Eu va pot ajuta si cu materiale si cu un sfat .Nu este imperios necesar sa-mi platiti sfaturile daca cumparati materialele de la mine.

        Solutii tehnice sunt diverse .Si exista ,in fuctie de norocul clientului,locatii in care nu trebuie invetit foarte mult.

        Comentariu

        • Admin.MC
          Membru Marcant
          • 05.dec.2005
          • 974

          #49
          Postat în original de Izolatiefonica
          Pai da-ti mai multe detalii va rog despre camera:
          19 mp presupun ca este amprenta la sol.
          inatime,latime camera etc
          structura de rezistenta este din?
          peretii sunt din?
          trebuie facuta sonometrie .
          trebuie determinat nivelul de zgomot pe care urmeaza sa il faceti sau nivelul de zgomot de care vreti sa va feriti(vecini).
          Probleme de acustica,izolatie fonica ,antivibratie si andizgomot se pot rezolava usor (cu doar 1000 de euro) sau cu 15000 de eruo in fuctie de probleme din locatie.Nu exista izolatie fonica universala.

          Spre exemplu daca aveti probleme doar cu fracventele joare (sub 125 hz) problema se rezolva intr-un fel .Daca aveti probelme cu toata gama de frecvente atunci problema se rezolva cu mai multe straturi de materiale de densitati diferite.Fiecare material absoarbe o anumita plaja de frecventa.
          Eu va pot ajuta si cu materiale si cu un sfat .Nu este imperios necesar sa-mi platiti sfaturile daca cumparati materialele de la mine.

          Solutii tehnice sunt diverse .Si exista ,in fuctie de norocul clientului,locatii in care nu trebuie invetit foarte mult.
          Aveti un avertisment!

          Comentariu

          • Phonic
            Incepator
            • 12.ian.2011
            • 44

            #50
            de juma de ora caut regulamentul.Dar nu l-am gasit ca sa imi pot da seama pentru ce este avertisment.
            Forumul se numeste misiunea casa.Deci aici se discuta probleme despre constructii de case ,printre care si despre izolatie fonica.
            este gresit sa dau un sfat?Si un sfat bun?

            Cine greseste mai mult ?eu care fac izolatii profesionale sau cei ce recomanda vata minerala fara sa fi vazut vreodata graficul gradului de absortie fonica al acestui material TERMOIZOLANT?

            Una e sa tii cu sponsorul si alta e sa induceti lumea in eroare.
            Indiferent cat ati vrea dumneavostra ca sponsorul sa vanda caramizi el saracul nu poate.de ce?pentru ca el vinde chirpici .Si chirpiciu nu este caramida.

            Apropo de chirpici si aici nu e gruma:chirpiciul este de 100 de ori mai fonoabsorbant decat vata minerala.

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2210

              #51
              Probabil lucrurile simple ajung sa fie uneori ceva mai complicate, regulamentul forumului il gasiti in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3466

              Cat priveste calitatea unor materiale care au proprietati fonoizolante, ramane sa ne demonstrati afirmatiile anterioare. Literatura de specialitate ne arata o gama diversificata de materiale cu proprietati fonoizolante, fiecare cu avantaje si dezavantaje, gama de aplicatii etc.

              Din mesajul dvs. reiese faptul ca unele din aceste materiale au proprietati "miraculoase" indeplinind orice conditie, fiind solutii universal valabile iar altele sunt total contraindicate.
              Asteptam sa demonstrati ca producatorii gresesc prezentand anumite materiale (inclusiv teste, caracteristici etc.) ca si cum ar fi fonoizolante.
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              • Phonic
                Incepator
                • 12.ian.2011
                • 44

                #52
                Culmea este ca exista materiale care au intre 2 si 6 cm grosime care atenueaza in gama 35-16000Hz ,in jur la 70 decibeli.Si culmea ca sunt si termo izolante.

                Problema mea vine de la urmatoare problema:
                de un an de zile tot ma suna din ce in ce mai multi clienti care au nevoie de izolatie fonica de 100%.Aici e vorba de hali industriale care sunt in zone de locuit gen Baneaza.Acestia au facut lucrari de ``izolatie fonica`` la recomandarea diverselor surse de pe internet.Binentele materiale folosite sunt rigips si vata minerala.foarte rar vata bazaltica care este foarte buna la izolat fonic.

                Acesti oameni au dat o groaza de bani si nu au avut un rezultat foarte spectaculor.
                Pentru un apartament unde il auzi pe vecinul cum isi aleaga nevasta in casa poti folosi vata minerala dar este egala cu zero pentru zgomote mai mare de 30 decibeli.

                de ce sa indrum omul sa dea bani odata.Si pe urma sa caute firme specializate pe acustica si care le iau incaodata banii aceia.deci lucrarea a fost facuta de 2 ori doar din dragul de a vinde ceva.

                Comentariu

                • golumbeanu
                  Incepator
                  • 19.feb.2008
                  • 41

                  #53
                  Domnului Phonic

                  Buna ziua,

                  Astept comentariile dumneavoastra si la celelalte posturi...http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=13128

                  In ce priveste mesajul de aici:

                  vata ,polistirenul si rigipsul sa ramana pentru izolatii termice.Pe multi de aici nu preii ii incata reducerea zgomotelor cu 5 decibeli.Sunt probleme mult mai mari si trebuiesc rezolvate ca la carte.
                  de ce nu ii explicati celui care are probleme cu veciniisa isi faca o podea flotanta?si de ce nu ii explicati ca si acea podea poate fi construita in van daca trasmisia se face din structura si pereti?
                  ati Afirmat ca domnul matt este fan spume.Eu as afirma ca nu este fan spume ci este un profesionist in ale acustici.Si ca si profesionist nu poate face izolatii decat cu spume si derivate.de ce?pentru ca izolatia fonica,vibratii,zgomot au un sigur aliat ,Burete,burete de densitate mare GEN pst,pgl ,amortizoare de cauciu.
                  nici o firma de acustica din lume nu vinde fata minerala si polistiren sau mai rau izolatie termica de parchet.
                  Toti vand buretti
                  materiale din cauciuc
                  vata bazaltica
                  toate sunt spume
                  Gresit - vata bazaltica nu e spuma
                  Va rog sa va limitati la a comenta caracteristicile produsului pe care in comercializati si promovati. NU faceti referiri la adresa altor produse daca NU LE PROBATI

                  Daca lucrati in domeniu ar trebui sa cunoasteti produsele:
                  1. Vata bazaltica este o vata minerala, la fel si cea de sticla.
                  2. Din punct de vedere acustic comportamentul nu tine pentru produsele poroase de densitate ci de rezistivitatea la flux de aer.
                  3. Optimul din punct de vedere acustic se situeaza la 5kPas/m2, rezistivitatea la flux de aer este influentata de dimensiunea fibrei din care este realizat materialul. Degeaba am un material mai dens daca fibrele lui sun mai groase... efectul este mai slab.
                  6. Gama produse in ce priveste desitatea variaza pentru vata minerala de sticla de la 10 -115kg/mc si pentru vata minerala bazaltica de la 25 la 160/180kg/mc

                  Afirmatiile dumneavoastra legate de densitatea mare a vatei nu mai sunt valabile de ani buni in domeniul izolatiilor pentru constructii. Gasiti va rog la linkul atasat una din multele lucrari de specialitate
                  www. insipub.com/ajbas/2009/4610-4617.pdf

                  Culmea este ca exista materiale care au intre 2 si 6 cm grosime care atenueaza in gama 35-16000Hz ,in jur la 70 decibeli.Si culmea ca sunt si termo izolante.
                  Un test cu acest material minune se poate? Comportament la foc?
                  Am putea sa facem un raport pret /dB. Pentru a determina si viabilitatea economica.

                  Pentru un apartament unde il auzi pe vecinul cum isi aleaga nevasta in casa poti folosi vata minerala dar este egala cu zero pentru zgomote mai mare de 30 decibeli
                  Puteti fi mai explicit. Nu reusesc sa inteleg afirmatia. Vorbim de apartamentul de sus sau de cel din stinga. Vorbim de zgomotul de impact facut de vecin( presupunind ca alearga in bocanci) sau de zgomotul aerian produs de gura vecinei?
                  Asta cu 30dB de unde vine? Se aplica pentru ce fel de structura? o placare uscata a unui perete existent? un perete de compartimentare pe structura usoara?

                  Cine greseste mai mult ?eu care fac izolatii profesionale sau cei ce recomanda vata minerala fara sa fi vazut vreodata graficul gradului de absortie fonica al acestui material TERMOIZOLANT?
                  Una e sa tii cu sponsorul si alta e sa induceti lumea in eroare.
                  Indiferent cat ati vrea dumneavostra ca sponsorul sa vanda caramizi el saracul nu poate.de ce?pentru ca el vinde chirpici .Si chirpiciu nu este caramida.
                  Apropo de chirpici si aici nu e gruma:chirpiciul este de 100 de ori mai fonoabsorbant decat vata minerala
                  Aici chiar ca ati gresit. Ma voi abtine de la a comenta patimas si lipsit de profesionalism asa cum faceti dumenavoastra.

                  Despre ce valori vorbim domnule Phonic? despre NRC, despre valori in benzi de frecventa.
                  Va rog sa probati afirmatia conform careia chirpiciul este de 100 mai fonoabsorbant decit vata minerala.
                  Astept comentariile dumneavoastra impreuna cu valoare pentru NRC a chirpiciului sau scuzele dumneavoastra.


                  Cu stima
                  Golumbeanu
                  Lucrez in cadrul Departamentului Marketing la Saint-Gobain Isover
                  Datorita acestui fapt ma voi abtine de la comentarii referitoare la alte produse decit cele ale companiei.

                  Comentariu

                  • Phonic
                    Incepator
                    • 12.ian.2011
                    • 44

                    #54
                    Chirpiciul este mai dens si are propietati mai bune.
                    Dar sa fim seriosi .Eu nu stiu de ce imi pierd timpul sa explic unui forum intreg ce si cum.cine are probleme cu vecinii si vecinii cu ei sa sa foloseasca vata minerala.E cea mai buna domnilor.e mai buna si ca burete dens,si ca placile speciale de 300 kg densitate.Ca orice.
                    Rog adminul sa nu mai ma tina in lista de PROPUNERE de evacuare ci sa ma evacueze de tot.

                    cine vrea izolatie fonica sa caute acustician.si is putini in tara asta .Cine vrea o atenuare de 20 de decibeli atunci sa faca cu ce vrea el izolatie.

                    Sistemul Isover “captusire uscata” pentru confort si siguranta sporita

                    O imbunatatire de aproximativ 10 dB poate fii obtinuta cu acest tip sistem, depinzand de tipul si grosimea materialelor izolante.

                    O atenuare a zgomotelor cu 10 dB este perceputa la jumatate din valoarea ei reala.


                    “Un mediu silentios propice somnului reprezinta baza pentru relaxare si recuperare”

                    Poza spune tot:Peretele absorbe majoritatea si vata 1 decibel PE CENTIMETRU.Problema elementara de matematica;cati centimetri trebuie sa aiba peretele ca sa absorba un minim de 60 decibeli?

                    Si cu acesta ca las ca nu am timp sa va desenez cum sta treaba cu acustica.
                    uite si link-ul original (ca pe ast il pot pune) ca sa ziceti ca am maslui poza.
                    http://www. isover.ro/interior.php?nume=drylin.php

                    Rog stergerea contului.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Admin.MC
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2005
                      • 974

                      #55
                      Renuntati asa usor sa ne convinge ca materialele pe care le comercializati sunt cele mai bune?

                      Dupa atatea discutii aprinse doriti sa va fie sters contul inainte sa ne oferiti macar 1 grafic din care sa rezulte cele spuse de d-voastra?

                      Eu am mari dubii in privinta existentei acestor materiale, pana acum n-am vazut decat niste poze luate de pe un website din Spania, din care una foarte draguta, cea cu masina care transporta un silencer a carui destinatie nu am aflat-o nici astazi (cu sau fara link), dar despre care toata lumea va intreba, nu-i asa?

                      In fine, forumul MisiuneaCasa nu este locul d-voastra, m-am convins de acest aspect, probabil trebuie sa incercati pe un forum de K1, unde s-ar putea sa va integrati de minune chiar si daca veti discuta despre fonoizolare.

                      Comentariu

                      • golumbeanu
                        Incepator
                        • 19.feb.2008
                        • 41

                        #56
                        Buna ziua domnule Phonic

                        In primul rind va datorez scuze.
                        Am sperat ca voi avea un raspuns de la dumneavoastra dar nu am crezut ca va veni.
                        Pentru taria de caracter de a raspunde - aveti toata consideratia mea.

                        Cred ca in urma acestei prime runde de discutii realizati ca nu stati de vorba "cu departamentul de marketing". Asadar astept din partea dumneavoastra acelasi grad de respect pe care apriori vi l-am oferit.
                        Deasemenea va rog sa evitati afirmatiile de genul "pentru ca asa spune inginerul de sunet'.
                        Chirpiciul este mai dens si are propietati mai bune.
                        Dar sa fim seriosi .Eu nu stiu de ce imi pierd timpul sa explic unui forum intreg ce si cum.cine are probleme cu vecinii si vecinii cu ei sa sa foloseasca vata minerala.E cea mai buna domnilor.e mai buna si ca burete dens,si ca placile speciale de 300 kg densitate.Ca orice.
                        Rog adminul sa nu mai ma tina in lista de PROPUNERE de evacuare ci sa ma evacueze de tot
                        .
                        GRESIT din nou. Daca doar pentru ca e mai dens nu material este mai bun fonoabsorbant atunci ce ziceti de beton armat ar trebuie sa fie prince cele mai bune materiale fonoabsorbante... doar ca este un material reflectant.
                        In concluzie - afirmatia dumnevoastra a fost gratuita si nu poate fi demonstrata. deoarece dpdv al absorbtiei fonice o vata minerala este net superioara chirpiciului...


                        Poza spune tot:Peretele absorbe majoritatea si vata 1 decibel PE CENTIMETRU.Problema elementara de matematica;cati centimetri trebuie sa aiba peretele ca sa absorba un minim de 60 decibeli?
                        Intructi vorbim de un perete de caramida cu o placare uscata atunci fie se pot adauga 5cm de vata fie o plac de gips carton. aveti mai multe variante...

                        Va propun un topic nou pe care il voi lansa si unde va invit la o discutie comparativa pe solutii exacte : pereti de compartimentare, placari uscate a unor structuri existente, izolatii ale planseului.

                        Voi astepta cu interes raspunsurile dumnevoastra.
                        Sper sa nu abandonati - in acest caz voi trage concluzia ca nu sunteti altceva decit un 'comerciant'

                        Cu stima
                        Golumbeanu
                        Lucrez in cadrul Departamentului Marketing la Saint-Gobain Isover
                        Datorita acestui fapt ma voi abtine de la comentarii referitoare la alte produse decit cele ale companiei.

                        Comentariu

                        • SoundEngineer
                          Incepator
                          • 14.feb.2011
                          • 4

                          #57
                          buna ziua

                          Buna ziua domnule Golumbeanu. Urmaresc de mult acest forum pentru solutii de izolatie fonica. Detin o echipa de mesteri pentru montare gips carton.
                          Am construit de curand o casa in oglinda. Perete comun simplu placat cu gips carton pe ambele parti. In interiorul peretelui am montat vata bazaltica PLU 100 strat de 10 cm. Este prima lucrare in care ni s-a solicitat izolatie fonica si noi lucram de obicei cu vata bazaltica. Am crezut ca vata de 10 cm va rezolva problema. Dupa terminarea lucrarii am constatat cu stupoare ca izolatia fonica era total ineficienta. Daca 2 persoane vrobeau langa perete la un nivel normal, din cealalta casa, auzeam exact ceea ce comunica. Ulterior si dupa documentare am aflat ca o discutie intre 2 persoane este intre 65 si 70 db. (deci 2 pereti de gips carton si 10 cm de vaza bazaltica nu faceau fata acestei izolatii)
                          Am cautat o firma pentru masuratori acustice si care comercializeaza materiale de izolatie fonica profesionala (nu dau numele firmei ca sa nu existe dubiu ca fac reclama - desi ar merita ! ). Nu am fost increzator in materialele lor pentru ca erau mult mai subtiri decat vata minerala si mai scumpe. Materialele se numesc Sound Block-R si HD Foam Plus. Mi-au propus urmatoarea varianta pe care am si acceptat-o : mi-au pus la dispozitie materialele in baza unui avans de 40% si mi-au comunicat ca daca sistemul nu izoleaza fonic total discutia dintre cele 2 persoane nu trebuie sa le mai platesc nimic. Pe tot parcursul lucrarii a stat alaturi de noi un reprezentant al firmei. In primul rand ca nu mai auzisem de o astfel e modalitate in Romania. La finalul lucrarii nu numai ca nu se mai auzea o discutie intre 2 persoane, dar am dat drumul si la un sistem surround 5.1 (au masurat 80 de db in camera cu sistemul), iar in cealalta casa nu se auzea absolut nimic. Deci pot sa va spun ca facem lucrari exceptionale de gips carton de peste 5 ani, foloseam vata minerala si vata bazaltica si probabil vom folosi in continuare, insa in situatia unei izolatii fonice am realizat ca altele sunt materialele care fac fata cu succes. Acesta este cel mai bun experiment : lucrul la fata locului cu materialul.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #58
                            Nu a existat nici o diferenta in modul de elaborare si punere in practica a celor doua solutii?
                            Nu ma refer la campul izolatiei ci la detalii care pot face diferenta cum ar fi modul de prindere pe structuri, elementele de separatie utilizate etc.

                            Comentariu

                            • SoundEngineer
                              Incepator
                              • 14.feb.2011
                              • 4

                              #59
                              buna ziua

                              buna ziua,

                              nu a existat nicio diferenta de montaj. Am fost sfatuit sa dau jos structura metalica, sa montez materialele si abia apoi sa o remontez. (M-au sfatuit sa urmaresc ca exemplu de montaj acest filmulet : youtube.com/watch?v=Ene-MguBYpY)
                              Era foarte complicat sa dam jos toata structura, asa ca am taiat materiale la 61 de cm si le-am indesat in profile. Ni s-a explicat de la inceput ca in aceasta situatie se vor mai transmite vibratii prin structura (pentru frecvente medii si joase). Insa la final si noi si proprietarul am fost foarte multumiti de rezultat.

                              Comentariu

                              • SutoAndras
                                Incepator
                                • 11.apr.2011
                                • 75

                                #60
                                Răspuns la: izolatie fonica pardoseala

                                Postat în original de MANEA
                                locuiesc intr-un bloc confectionat din placi de beton(locuinta cf II).
                                as dori sa-mi izolez fonic podeaua fata de vecinii de la etajul inferior. sint foarte galagiosi: vorbesc tare, muzica, tipete...
                                m-am gindit la poliester extrudat acoperit cu placi aglomerate din lemn si apoi parchet laminat. Este eficienta solutia, sau exista alta mai buna? ce grosime imi recomandati pentru poliester?
                                va multumesc
                                cea mai eficienta metoda de izolat fonic poeeau este un pat de nisip de 5 cm si o sapa deasupra eventual separata mecanic de pereti cu ajutorul unos bucati de cauciu sau membrana fono izolanta pentru podea.
                                iti pot recomanda si alta varianta eficienta dar bugetul trebuie sa fie pe masura.
                                polistirenul nu are masa si prin acoperirea lui cu un material de d3nsitate mare (sapa sau lemn aglometat) va ceati singur un mediu de amplificare al zgomotelor prin crearea unui spatiu gol,fara masa care se va comporta ca o incinta acustica.
                                indiferent ce izolatie fonica ee face nu se lucreaza cu polistiren sau vata minerala.toate spatiile goale trebuiesc umplute (spree exemplu la scafe sau tavan ) cu material antirezonator gen burete de densitate mica,polistiren bile,vatelina,vata minerala de densitate mica.acestea functioneaza ca antirezonator si ju au treaba cu izolatul.doar va anuleaza rezonantele si nu mai amplifica zgomotul.
                                apelati la un acusticina care va va face masuratori nu va luati dupa x si y pentru ca aruncati banii pe geam cu mituri gen polistiren si vata.

                                Comentariu

                                Procesare...