Izolare fonica pardoseala apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popic82
    Incepator
    • 01.mai.2015
    • 33

    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

    Multumesc pentru link. Interesante aceste tipuri de bride, dar nu au nici o fisa tehnica. Cel putin aceste bride observ ca imi permite sa montez profilele standard de rigips la o distanta de cam 10mm de perete, daca aduc profilul foarte aproape de partea cauciucata. In cazul folosirii acestor bride de exemplu, pot lipi 2 placi de rigips fonic cu un adeziv special. Este deajuns sa folosesc aceste bride cu 2 placi lipite cu green glue? Am vazut ca cei de la details au niste placi de rigips foarte bune dpdv al caracteristicilor, dar aduc doar la comanda minima de 2000 de bucati si o bucata este 430lei la ei..( este vorba de QuietRock 525). Singura solutie sa ajung la.acest standard de izolare ramane sa lipesc 2 placi intre ele.
    Si totusi nu mi.ati raspuns la intrebarea cu privire la glafuri. Daca nu le izolez pe acestea, lucrarea este compromisa? Mai are rost sa folosesc aceste bride si placare dubla daca aceste glafuri ( de la geam si usa) raman neizolate?
    Tin sa mentionez ca toate intrebarile din postarile mai vechi le.am.folosit intocmai, de acea rog ajutorul dumneavoastra si in ceea ce priveste aceasta izolare fonica.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

      parerea mea este ca zona glafurilor nu poate influenta semnificativ calitatea lucrarii sau mai bine zis ele nu pot anula izolarea fonica a peretilor sau tavanului. Credeti ca acele zone de glaf sau spaleti nu pot fi cuprinse in proiectul dvs.? Se poate utiliza placarea dubla cu gipscarton,utilizand gipscarton sortiment fono.

      Comentariu

      • popic82
        Incepator
        • 01.mai.2015
        • 33

        Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

        Da, aceste glafuri nu pot fi incluse in izolatie. Glaful de la geam nu este direct pe placa de beton, ci este facut de jur imprejur cu extrudat de 2 ( ceea ce stiu ca nu ajuta, dar proesupun ca e un mai bun izolant decat placa de beton directa, si aici ma refer la zgomotul de impact).
        Daca as merge pe sistemul de 2 placi lipite cu green glue, este ceva pe piata mai bun decat cele de la saint gobain ( rigips fonoizolant)?
        Daca aceste bride acustice nu pot fi montate din cauza spatiului de care nu dispun, pot aplica intre profile si perete..si intre profil si placa de rigips si profil acel Mass-loaded vinyl*(MLV)? Ar aduce ceva imbunatatiri?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

          Nu aveti zgomot de impact pe glaf, doar aerian. Sigur, orice masa izolanta este de dorit a fi aplicata intre profile si perete. Va fi un strat suplimentar de izolare fonica si aduce avantaje. Acele bride actustice au rolul de a rupe legatura directa intre profil si perete, prim elementul elastic respectiv. Punctele de pridnere pe perete ale profilelor CD trebuie sa aiba macar tipul de brida indicat anterior inmesajul meu daca nu utilizati celelalte bride.

          Comentariu

          • popic82
            Incepator
            • 01.mai.2015
            • 33

            Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

            Multumesc pentru clarificare cu privire la bride. O sa vad cat de mult ma "arunca" aceste bride. Sper ca per total sa nu depasesc 6 cm. Ce parere aveti totusi de celalalta metoda de lipire a placilor cu green glue? Va reduce considerabil zgomotul de impact si cel aerian? Adica daca la izolarea cu o singura placa avem reducere de X dB, la 2 placi lipite cu green glue reducerea v.a fi cu X x 2 ( plus dBii mentionati in fisa tehnica a acestui produs? ) Spatiul de la interior, dintre placa si perete, cu ce sugerati sa.l umplu?
            Ultima editare de popic82; 22.oct.2015, 12:32.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

              Nu este necesara lipiera starturilor de gipscarton. Nu exista zgomot de impact pe aceste placi, izolarea oferita de ele va fi doar zgomot aerian.
              Daca spatiul este unul redus, optiunile sunt doar pe produsele ce le-ati specificat mai sus.

              Comentariu

              • popic82
                Incepator
                • 01.mai.2015
                • 33

                Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                Multumesc mult pentru toate informatiile..sper sa iasa treaba buna. Am sa revin cu poze pentru fiecare subiect in care am cerut ajutor.

                Comentariu

                • ion_78
                  Incepator
                  • 13.dec.2015
                  • 1

                  Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                  Buna ziua,

                  Sunt proaspat mutat intr-un apartament de 3 camere si am descoperit dupa terminarea renovarilor ca izolatia fonica a blocului este extrem de proasta, spre inexistenta. De la vecinii de sus se aud extrem de multe zgomote de impact, dar si aeriene, iar de la vecinii de jos se aude tv-ul foarte suparator pana noaptea tarziu. Am citit ca ideal ar fi o izolare camera in camera, insa este foarte costisitoare si ar diminua mult dimensiunile camerei, ceea ce nu prea imi mai permit. Ideal ar fi sa pot izola cu pierderi de maxim 10 cm (tavan + pardoseala).

                  Apelez si eu la cunostintele si bunavointa celor de pe forum pentru cateva raspunsuri la intrebarile mele:

                  1. As vrea sa izolez tavanul cu HD FOAM. Este suficient de eficient pt zgomotele de impact? Merge montat impreuna cu bride pentru absorbtia vibratiilor? Ma gandesc la HD FOAM pentru ca as vrea rezultate bune cu un material mai subtire. Ma pot incadra in 5-7 cm cu tot stratul de izolatie?
                  2. Pe pardoseala am deja montat parchetul laminat cu strat de extrudat pe dedesubt. Ma gandesc daca ar merge scos acel extrudat si inlocuit tot cu HD FOAM sau KRONOTHERM? Cum se procedeaza cu usile de interior daca se va inalta podeaua (acum am spatiu de manevra de 1-2 cm)
                  3. Nu cred ca e ok sa vorbim aici de firme care pot executa astfel de lucrari, insa as aprecia macar pe privat niste recomandari daca exista cineva care a avut rezultate bune cu o firma anume. Eu am tot cautat, insa am dat numai peste firme neserioase sau cu multe recomandari negative pana acum.

                  Multumesc anticipat !

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                    Sunetele in exces de cele mai multe ori creeaza un disconfort pe care doar fonoizolatia il poate stopa. Asadar, afla cum sa-ti fonoizolezi locuinta.

                    Sunetele in exces de cele mai multe ori creeaza un disconfort pe care doar fonoizolatia il poate stopa. Asadar, afla cum sa-ti fonoizolezi locuinta.

                    Cu recomandarile este destul de greu daca nu se cunosc personal acele societati/persoane.

                    Comentariu

                    • Trandafira
                      Membru
                      • 28.iul.2009
                      • 187

                      Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                      La extindereadin lemn pe care o fac intentionez sa cumpar vata bazaltica pentru izolarea peretilor de la baia de la etaj, vata pusa intre o placa de OSB si una de rigips. Tavanul de la parter l-am facut cu OSB si rigips sub el . Peste acest OSB se va pune vata bazaltica, apoi se formeaza un caroiaj pentru montarea dusumelei false. Deoarece dusumeaua arata bine si are nud si feder mi s-a spus sa o las asa, fara sa mai pun pe ea parchet. Asadar,e bine cum izolez fonic tavanul si peretii de la baie?
                      Chaque chose a sa place

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                        Caroiajul pentru dusumeaua falsa cum este realizat? Ce grosime de izolatie utilizati?

                        Comentariu

                        • rain
                          Incepator
                          • 24.sep.2015
                          • 8

                          Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                          Buna ziua. Dezgrop si eu acest topic in speranta ca voi afla raspunsurile catorva intrebari care nu imi dau pace.
                          Sunt in faza cautarii unui apartament pentru achizitie, ce va constitui locuinta mea si a familiei mele. Am gasit un apartament intr`un bloc constructie noua din caramida poroterm si beton monolit. Din ce am inteles este destul de solida constructia, cu parcare demisol si 6 nivele, apartamentul cu pricina fiind la nivelul 6, adica ultimul. Compartimentarea este ok, realizata din aceeasi caramida poroterm, suprafata la fel (3 camere - 79 mp utili + balcon si terasa). Apartamentul beneficiaza de asemenea izolatie exterioara de 10 cm, iar un alt avantaj ar fi ca singurul vecin "comun" este cel de la etajul inferior. De aici vin si intrebarile mele. Din diverse surse am inteles ca izolarea fonica este o problema, in sensul ca se aud practic discutiile celor de jos/sus, in cazul de fata nefiind o problema sus. Apartamentul ar fi predat "la alb", deci o izolare fonica pentru pardoseala ar fi bine`venita. Ca si finisaje as folosi mocheta in ambele dormitoare, parchet laminat pentru restul apartamentului, exceptie facand grupurile sanitare, unde as opta evident pentru placi ceramice. Ce solutii imi puteti recomanda pentru izolare aeriana in principal, cea de impact nu ma intereseaza in mod special.
                          Va multumesc anticipat.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                            Inteleg ca doriti doar izolarea pe pardoseala si aici conteaza spatiul disponibil. Sapa este trasa in acest moment pe pardoseala?

                            Comentariu

                            • george22
                              Incepator
                              • 12.aug.2018
                              • 1

                              Răspuns la: Izolare fonica pardoseala apartament

                              Buna ziua!

                              Imi poate recomanda cineva pe privat o echipa profi sa execute izolarea completa a unui dormitor ? Caut de ceva timp si din ce am citit daca este executata gresit lucrarea ori poate avea efect invers ori se dau banii degeaba .
                              Pana acum am primit o solutie tehnica de genul : foam + o membrana si placare dubla cu rigips pe bride acustice . ( pana la 75db...dar acest pana la mi se pare vag si nu am o garantie )

                              Din ce am citit ar trebui masuratori facute pentru a vedea solutia necesara la locatie si pentru un rezultat maxim ar trebui izolata toata camera ( am perete comun cu vechini galagiosi iar tavanul are rigips sub placa ... fara vata minera si se amplifica orige zgomot de deasupra )

                              Multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...