Exemple de fonoizolatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivarulz
    Incepator
    • 25.feb.2007
    • 61

    #31
    Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

    Maine voi face poze

    Comentariu

    • insolventul
      Membru
      • 26.iul.2012
      • 236

      #32
      Răspuns la: Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

      Postat în original de ivarulz
      Multumesc pentru interes, sincer apreciez

      Am inceput lucrarile la 1 Octombrie 2016.
      Imi cer scuze, am crezut din spusele dvs ca dureaza de doi ani:
      Incerc sa fiu calm, oricum aceasta renovare mi-a consumat 2 ani din viata.
      De fapt era vorba de doua luni.
      Doua luni care au "macinat" doi ani de viata.
      Acum am inteles.

      Comentariu

      • ivarulz
        Incepator
        • 25.feb.2007
        • 61

        #33
        Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

        Afara nu am ajuns sa fac pe zi. Doar interior. Masca din jurul caloriferelor o voi demonta si voi aduce caloriferele putin in interioril camerei.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #34
          Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

          La ce se vede din interior, suprafata vitrata este foarte mare si cred ca este singura vinovata de transmiterea zgomotului la interior.

          Comentariu

          • ivarulz
            Incepator
            • 25.feb.2007
            • 61

            #35
            Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

            o sa incerc atunci sa pun doar vata bazaltica in prima faza intr-o masca completa de gips carton. ca nu e o avere. oricum am nevoie si de izolare termica. sper ca gips cartonul sa nu functioneze ca o cutie in care se amplifica sunetul, cum se intampla acum.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #36
              Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

              Postat în original de ivarulz
              o sa incerc atunci sa pun doar vata bazaltica in prima faza intr-o masca completa de gips carton. ca nu e o avere. oricum am nevoie si de izolare termica. sper ca gips cartonul sa nu functioneze ca o cutie in care se amplifica sunetul, cum se intampla acum.
              Daca spatiul de sub gipscarton va fi umplut cu vata nu vor fi probleme. Izolatia acelui parapet este de dorit daca nu exista, izolati cu vata de 5-10cm sau cat aveti de gand sa faceti dublura peretelui, bariera de vapori si gipscarton. Cu cat izolati mai mult suprafetele zidite, cu atat veti constata zgomotul transmis prin suprafata vitrata care probabil si vibreaza, avand si o anume elasticitate.
              Pentru a izola va trebui sa faceti modificari pe toata zona parapetului, desfaceti si eventual reconstruiti daca structura nu este corect realizata. Pardoseala este izolata in vreun fel?

              Comentariu

              • ivarulz
                Incepator
                • 25.feb.2007
                • 61

                #37
                Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                La pardoseala m-am oprit cu parchetul la limita mastii existente, deci trebuie sa ramana partea inferioara mastii la aceeasi dimensiune, altfel arata rau.
                Masca actuala are 15 cm latime: 10 cm calorifer + distanta calorifer-perete, deci imi intra vata de 10cm. Din pacate se pierde ceva spatiu, cred ca 5cm ar fi fost suficienti pentru izolare termica, dar nu ma lasa parchetul sa merg mai incolo.

                Pardoseala sub masca nu e izolata. Ar trebui sa fac ceva? In partea de jos sunt tevile de cupru ascunse sub masca, ma gandesca ca se incalzeste zona de la tevi cat de cat. Vedeti ceva probleme sau aveti sugestii?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #38
                  Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                  Umpleti intreaga zona (inclusic zonainferioara) cu vata de sticla si adaugati o bariera de vapori, varianta de aluminiu de preferinta. Trecerea acelor tevi de incalzire este benefica dar cuprinderea lor in izolatie poarta un risc legat de o posibila defectiune ce ar putea sa apara peste ani. In acel caz va trebui desfacuta masca si schimbat tot ce va fi afectat de apa scursa.

                  Comentariu

                  • ivarulz
                    Incepator
                    • 25.feb.2007
                    • 61

                    #39
                    Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                    Revin cu intrebari...

                    In sfarsit am reusit sa ma mut.
                    Sunetele in exces de cele mai multe ori creeaza un disconfort pe care doar fonoizolatia il poate stopa. Asadar, afla cum sa-ti fonoizolezi locuinta.

                    Zidul cu caloriferele a fost adus la acelasi nivel ( nu ma am nise) si caloriferele stau acum pe 2 suporturi de podea. O sa revin cu poze.

                    Problema cu sunetul: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post617089
                    Din pacate traficul a crescut si mai mult si se aud zgomotele destul de tare dimineata cand e liniste in casa si incepe traficul.
                    Se aud mai ales sunete de frecventa joasa.
                    E clar ca sticla vibreaza.
                    Mai e problema si de ecou in camera, am inca putina mobila si pe pereti nu am agatat nimic.

                    Pentru imbunatatirea situatiei cred ca am 3 piste:
                    - imbunatatirea performantelor geamurilor actuale, gen o sticla mai performanta
                    - separarea zonei balcon de restul camerei. Probabil ca in proiectul initial era un balcon in toata regula, dar de la predarea apartamentelor zona respectiva a fost comuna cu restul camerei petru toate apartamentele din bloc. Deci as putea sa mai fac un geam pentru separare. Frumos ar fi ceva care sa nu fie permanent, gen o usa glisanta sau armonica, dar aceastea nu vor izola fonic asa de bine. Mai e problema ca am caloriferele pe "balcon", dar probabil as putea monta si in camera ceva care sa compenseze pierdearea sursei de caldura.
                    - "secondary glazing", dublarea ferestrei. Nu stiu cine mi-ar face asa ceva sa arate cat de cat bine. Marea problema ar fi totusi greutatea structurii. 2 randuri de geam pe o structura de balcon suna problematic.

                    S-a mai lovit cineva de dilema asta?
                    Aveti cineva alte ideai?
                    Are cineva experienta cu una dintre solutii? De exemplu, daca ar separa balconul, pot sa pun o sticla ordinara sau trebuie ceva cu izlare fonica?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #40
                      Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                      Rulou exterior nu se poate monta? Zona de separatie cat este de mare, golul respectiv?

                      Comentariu

                      • ivarulz
                        Incepator
                        • 25.feb.2007
                        • 61

                        #41
                        Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                        Am rulou exterior, dar nu se prea simte.

                        Daca te referi la cat de mare e zona "balcon", e 1m latime si 4 m lungime.

                        Am inceput sa ma obisnuiesc, probabil ajuta si ca traficul e redus datorita vacantei.

                        In ordinea preferintelor, as dori sa incerc inainte o sticla mai performanta, eventual cu o reconfigurare a ochiurilor de geam.
                        Acuma sunt bucati du 75cm latime si 1.6/1.7 m inaltime (trebuie sa masor exact). O eventuala impartire ar rigidiza ansamblul si sticla.
                        Si-a pus cineva sticla gen Stadip Silence 4.4.2 si a simtit o imbunatatire clara?

                        A doua optiune ar fi separarea zonei balcon, dar ar reduce din "farmecul camerei".

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #42
                          Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                          Reconfigurarea, prin miscorarea ochiurilor de sticla va ajuta la rigidizarea struturii si va avea un impact pozitiv dar este o lucrare greu de realizat. Nu sunt prea multi care se incumeta la astfel de modificari pe partea de profil. Sticla este usor de schimbat. Se poate reduce inaltimea la 1.1-1.2m.
                          Legat de sticla, cred ca puteti face un test inlocuind doar o parte din aceasta, daca exista o parte mai supusa actiunii directe a zgomotului exterior.

                          Comentariu

                          • ivarulz
                            Incepator
                            • 25.feb.2007
                            • 61

                            #43
                            Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                            Si eu ma gandeam sa fac un test pe o bucata de geam, sa dea caldura afara ca acum e super frig.

                            Spuneti ca e greu sa imparta geamul in 2 jumatati de exemplu, astfel incat sa arate ca si 2 ochiuri suprapuse?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #44
                              Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                              Greu nu este numai ca trebuie sa gasiti pe cineva dispus sa realizeze lucrarea de modificare. Spuneam ca sunt foarte putini aceia care chiar fac asa ceva si o fac si bine. Sper sa reusiti, nu de altceva dar ar trebui sa vedem servicii de acest gen mai des si la costuri rezonabile. Tehnic nu este o problema complicata, mai ales daca avem geamuri fixe.

                              Comentariu

                              • emanu
                                Membru marcant
                                • 06.oct.2008
                                • 504

                                #45
                                Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

                                O idee ar fi sa folosit ansamblu de geamuri sandwich formate din 3 geamuri cu grosimi diferite deci cu rezonante diferite! Gen 6-3-5mm, 5-3-4
                                Studiourile de sunet folosesc la geamuri sistemul asta, dar din mai multe foi. La fel la pereti, materiale cu densitati diferite

                                Comentariu

                                Procesare...