Izolare fonica planseu lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #31
    Atat timp cat nu exista izolatie si probabil grinzile de lemn sunt la limita este normal sa apara astfel de probleme.
    Ce dimensiuni au grinzile de lemn?

    Comentariu

    • eurosilver
      Incepator
      • 30.nov.2009
      • 4

      #32
      CRED CA 10/12 DAR NU SUNT SIGUR SI SUNT DISPUSE LA 70 CM.UNA DE ALTA ,CAM 5 SAU 6 GRINZI IN CAMERA DE 5.10 M LUNGIME ,DACA A-SI MAI LIPI POLISTIREN DE 3 CM SI SA TORN INCA O SAPA DE BETON,REZISTA GRINZIILE LA GREUTATEA SAPEI.VA MULTUMESC.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #33
        Nu este o solutie varianta cu polistiren, va propun o alta varianta, straturile de sus in jos:
        -finisaj
        -placi aglomerate in doua straturi
        -izolatie la zgomot de impact cu placi de vata
        -placa aglomerata din lemn
        -izolatie termica intre grinzile din lemn cu saltele de vata de sticla
        -profile metalice gipsacrton
        -placi din gipscarton
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • eurosilver
          Incepator
          • 30.nov.2009
          • 4

          #34
          pute-ti sa-mi spune-ti va rog ce sunt placile aglomerate. Profilele metalice si rigipsul unde vin montate pe peretii laterali ai camerei s-au pe jos pe planseu.Va rog sa ma scuzati dar eu nu sunt de meserie si nu prea am inteles foarte bine schita care mi-ati expediat-o.Va multumesc .

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #35
            Placi aglomerate din lemn sau pe baza de lemn ce vor constitui o pardoseala oarba.
            Gipscartonul este in partea inferioara, structura metalica fiind prinsa pe grinzile de lemn cu bride elastice.
            Pe peretii laterali se aplica, daca este cazul, doar profilul UD perimetral.

            Comentariu

            • eurosilver
              Incepator
              • 30.nov.2009
              • 4

              #36
              VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNSURI MI-AU FOST DE MARE FOLOS SI TOATA STIMA PENTRU ACEST SITE.VA DORESC SARBATORI FERICITE.

              Comentariu

              • Ciprian_ciprian
                Incepator
                • 04.ian.2010
                • 17

                #37
                As avea si eu o intrebare legata de ce ati descris mai sus.
                Ce tip de vata din gama Isover este recomandat a se folosi intre grinzi?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #38
                  Postat în original de Ciprian_ciprian
                  As avea si eu o intrebare legata de ce ati descris mai sus.
                  Ce tip de vata din gama Isover este recomandat a se folosi intre grinzi?
                  Discutam in celalalt topic de la termoizolatii.

                  Comentariu

                  • Icsulescu
                    Incepator
                    • 23.mar.2010
                    • 1

                    #39
                    Izolare tavan-pardoseala la P+1

                    Buna ziua.

                    As dori sa fac o izolare fonica intre doua dormitoare, unu peste celalalt. Problema este data de faptul ca podeaua/tavanul este din grinzi de lemn, dispuse la 60 cm intre ele, la parter am tavan de rigips iar la etaj dormitorul nu este gata, peste aceste grinzi am montat niste scanduri. Intre grinzi am pus (de vre-o 7-8 ani, ca asa era moda atunci) un amestec de rumegus cu var si ciment. Problema este ca tot se aude zbomotul de jos sus ( si invers). Momentan dormitorul de sus nu este finisat si as dori sa fac o izolare fonica foarte buna intre cele doua dormitoare.
                    Am tot cautat solutii dar nu am gasit, placi fonoabsorbante am gasit dar doar pentru a turna sapa peste ele, solutie pe care nu o pot adopta la mine.
                    Ultimul
                    strat
                    va fi un parchet laminat, ideea este ca nu prea am gasit ce sa pun sub el, niste placi dure, elastice si fonoabsorbante.

                    Stiti voi vre-un astfel de material?

                    Multumesc.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #40
                      Se pot folosi placile de izolare la zgomotul de impact si in variante fara sapa de egalizare. In locul sapei se poate utiliza o pardoseala oarba din placi aglomerate.
                      Straturile ar trebuie sa fie:
                      -grinzile de lemn existent
                      -panotaj - scandurile existente sau inlocuit cu panotaj mai subtire daca este nevoie de salvarea spatiului
                      -placi izolatoare la zgomot de impact
                      -banda perimetrala
                      -pardoseala oarba -panotaj
                      -finisaj
                      -plinta

                      Comentariu

                      • cazaretm
                        Incepator
                        • 10.nov.2008
                        • 52

                        #41
                        Fonoizolare pardoseala din lemn

                        De curand am cumparat o casa constructie veche (cca 120 ani) dar renovata ce are o mansarda necompartimentata de 270 mp a carei podea este realizata din dulapi de lemn de 5 cm grosime batuti peste grinzi. Dedesubt exista o folie dupa care urmeaza un gol de aprox 30 cm si placile de gips carton montate pe schelet metalic.
                        In momentul de fata zgomotul de impact (zgomotul aerian mai redus) se aude f tare la parter si as dori sa aflu ce solutie sa adopt pt a rezolva problema atat fonic cat si termic.
                        In proiectul casei (pe care il detin acum) era prevazut ca in acel gol sa se monteze vata de 15 cm grosime iar peste podeaua din dulapi erau prevazute placi de OSB.
                        Din pacate executantul impreuna cu beneficiarul nu au montat acea vata (s-au zgarcit la tarate dupa ce au cheltuit 95.000 euro cu restul lucrarilor), ramanand o caseta goala, pe considerentul ca aceasta constructie va fi incalzita in totalitate, nemaifiind necesara izolatia termica intre nivele.
                        M-am gandit la tot felul de variante: covoare de cauciuc, polistiren extrudat, vata rigida, eventual o spuma tare? , introducerea vatei in acea caseta prin desfacerea podelei din dulapi (desi am inteles ca e cam greu de facut din cauza stalpilor de sustinere ai acoperisului plus existenta a nu stiu ce clesti metalici de prindere pe dedesubt).
                        Ma intereseaza un rezultat bun avand in vedere ca o data realizata lucrarea (si platita) e mult mai greu si scump sa o refaci daca nu are rezultatul scontat.
                        Dulapii de lemn se pare ca nu au fost uscati si in cei 3 ani de cand au fost montati s-au uscat si deformat in mod diferit aparand si diferente de nivel pe care m-am gandit sa le rindeluiesc sau raschetez cumva.
                        Atasez niste poze si va rog mult sa-mi dati o solutie deoarece luna viitoare planuiesc sa ma apuc de santier, caldura de la parter pierzandu-se imediat ce opresc centrala termica (ceea ce e mare pacat atata timp cat zidurile sunt izolate termic si au aproape 1 metru grosime).

                        Comentariu

                        • cazaretm
                          Incepator
                          • 10.nov.2008
                          • 52

                          #42
                          Răspuns la: Fonoizolare pardoseala din lemn

                          am atasat si pozele
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #43
                            Răspuns la: Izolare fonica planseu lemn

                            Presupun ca se poate inalta pardoseala inca.
                            Peste straturile actuale, fara a interveni, se poate amenaja o pardoseala pentru izolare la zgomotul de impact prin utilizarea a doua straturi de placi de vata rigide. Acestea se aseaza decalat apoi se va acoperi intreaga suprafata cu placi fibrolemoase (pardoseala oarba) peste care se aseaza finisajul dorit. O atentie deosebita se acorda zonelor perimetrale, rupand contactul pardoseala-perete. Un exemplu de placi rigide sunt cele furnizate de URSA, sortimentul TSP, minim 20 mm in doua straturi.
                            Este deasemena bine daca se poate adauga izolatie in spatiul din planseu.
                            Constructorul respectiv zice bine ca nu este nevoie de o izolatie termica intre etaje dar ne omoara aspectul fonic, neglijat de multi, din pacate.

                            Comentariu

                            Procesare...