Izolare fonica pluviala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • niram
    Incepator
    • 29.nov.2008
    • 1

    Izolare fonica pluviala

    Buna ziua!
    Am un apartament in care am modificat pluviala . Initial trecea prin mijlocul bucatariei si am mutat-o spre perete. Problema este ca , atunci cand ploua face un zgomot deranjant, ca si cum ar ploua la mine in casa, deoarece se stringe apa in cotul de sus si apoi isi da drumul.
    Cu ce o pot izola?
    Multumesc anticipat!
    3m
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Orice pluviala poate face zgomot (de fapt este zgomotul de curgere al apei) daca nu este izolata.
    Nu cunosc configuratia pluvialei dvs.insa se poate face o masca de gipscarton iar ca izolatie se poate utiliza vata minerala.

    Comentariu

    • Avatar Vizitator

      #3
      Corect

      Postat în original de Gemini
      Orice pluviala poate face zgomot (de fapt este zgomotul de curgere al apei) daca nu este izolata.
      Nu cunosc configuratia pluvialei dvs.insa se poate face o masca de gipscarton iar ca izolatie se poate utiliza vata minerala.

      Corect, incercati sa izolati cu minim 20 cm de vata.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Re: Izolare fonica pluviala

        Postat în original de niram
        Buna ziua!
        Am un apartament in care am modificat pluviala . Initial trecea prin mijlocul bucatariei si am mutat-o spre perete. Problema este ca , atunci cand ploua face un zgomot deranjant, ca si cum ar ploua la mine in casa, deoarece se stringe apa in cotul de sus si apoi isi da drumul.
        Cu ce o pot izola?
        Multumesc anticipat!
        Schimbati teava de canalizare cu teava PVC MULTISTRAT sau tevi din gama RAUPIANO . Dupa aceea se poate face o masca de rigips . Izolatia este optionala.
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          #5
          Conducta clasica de scurgere o stim cu totii, e aia de 110 mm ! A mea e din fonta. Exista un produs destinat special fonoizolarii scurgerii cu susur suparator, nu de izvor ? Ma ganedesc la ceva gen izolatie de poliuretan pentru conductele de apa, sectionata pe generatoare, ca sa poata fi introdusa pe conducta.
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Puteti utiliza cochilii din vata minerala caserata cu dimensiunea interioara de 114mm sau cauciuc elastomeric (placa caserata) insa nu sunt sigur ca le gasiti foarte usor in magazinele de bricolaj.

            Ati putea utiliza foarte bine vata minerala caserata pentru izolarea respectivei tevi de scurgere pluviala.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              #7
              Eu mi-am antifonat pluviala intr-un mod ceva mai artizanal. Am invelit teava din PVC cu doua straturi de mocheta, dupa aceea am invelit in folie de plastic, peste ea am pus plasa metalica (rabitz), si dupa aceea am tencuit folosind un sablon semicircular cu ghidaje. Finalul arata ca in poza, nu se mai aud zgomote de nici un fel.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Arata bine!
                Intotdeauna se pot identifica diverse variante, poate unele putin improvizate insa daca stiti ce faceti poate iesi OK lucrarea.

                In cazul specificat, tencuirea nu este una la indemana oricui.
                In cazul in care intervine o problema la pluviala va necesita eliminarea straturilor.

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #9
                  Postat în original de Gemini
                  Arata bine!
                  Multumesc!
                  Si ca o incurajare pentru cei care se apuca acum de treaba, atasez si o poza cu pluviala respectiva la putin timp dupa ce am cumparat apartamentul. Ea a fost tencuita (de comunisti) in felul acela patratos si foarte prost finisata. Fostul proprietar a dat gauri in pluviala ca sa-si puna rafturi (asa l-a dus capul, saracu' de el), gauri pe care eu le-am lipit cu adezivi (acele cepuri din lemn le-am pus doar provizoriu, sa nu inund vecinii). Am dat jos toata tencuiala "originala" si am retencuit pluviala, asa cum spuneam in post-ul anterior.
                  Tot fostul proprietar a fost si cel care a vrut neaparat sa-si puna rezervorul de la WC in debara, iar eu l-am scos, fireste. Am largit putin si intrarea in debara, pe partea dreapta.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Si vasul de toaleta era dincolo de perete!
                    Fiecare cat si cum doreste sa improvizeze in propria casa insa de multe ori sunt solutii la care ramai mut, chiar daca poate functioneaza efectiv anumite sisteme de baza.

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 890

                      #11
                      Postat în original de Gemini
                      Si vasul de toaleta era dincolo de perete!
                      Fiecare cat si cum doreste sa improvizeze in propria casa insa de multe ori sunt solutii la care ramai mut, chiar daca poate functioneaza efectiv anumite sisteme de baza.
                      Cred ca as putea scrie o mica nuvela umoristica daca povestesc despre toate traznaile (pardon, amenajarile) pe care le-am gasit facute de fostul proprietar...

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de coretweaker
                        Postat în original de Gemini
                        Si vasul de toaleta era dincolo de perete!
                        Fiecare cat si cum doreste sa improvizeze in propria casa insa de multe ori sunt solutii la care ramai mut, chiar daca poate functioneaza efectiv anumite sisteme de baza.
                        Cred ca as putea scrie o mica nuvela umoristica daca povestesc despre toate traznaile (pardon, amenajarile) pe care le-am gasit facute de fostul proprietar...
                        Solutia cu rezervorul in debara o vad de mare inspiratie si reprezinta doar modalitatea de a cistiga loc in baie .
                        Spuneti dvs cinstit de cite ori ati masurat vasul wc pt a incapea in pozitie si a nu da cu usa de la baie in el .???? si cit spatiu v-a ramas ?
                        Cu scuzele de rigoare , fostul proprietar pe TRON , se simtea mai imparat si mai relaxat decit dvs acum ! Avea SPATIU !!!
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Cred ca glumesti, la cate coturi a pus pe traseu si cum a realizat legatura pe apa rece numai minune nu este.
                          Bine ca a avut perete de BCA sa gaureasca usor!
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            #14
                            Postat în original de Mircea G
                            Solutia cu rezervorul in debara o vad de mare inspiratie si reprezinta doar modalitatea de a cistiga loc in baie .
                            Spuneti dvs cinstit de cite ori ati masurat vasul wc pt a incapea in pozitie si a nu da cu usa de la baie in el .???? si cit spatiu v-a ramas ?
                            Cu scuzele de rigoare , fostul proprietar pe TRON , se simtea mai imparat si mai relaxat decit dvs acum ! Avea SPATIU !!!
                            Am atasat o poza in care cred ca se vede destul de bine aranjarea obiectelor in spatiu precum si locul liber dintre ele. Intre WC si ghena precum si intre WC si peretele din dreapta acestuia sunt exact 23 cm, ceea ce insemna ca orice persoana (chiar si una mai corpolenta) are loc sa stea foarte confortabil fara sa se loveasca cu umarul de rola de hartie igienica. Usa deschisa nu se apropie la mai putin de 14 cm de WC.
                            In privinta masuratorilor trebuie sa recunosc ca am facut mii de masuratori si verificari pentru toate etapele de amenajare, nu doar pentru WC, tocmai pentru a gasi cele mai bune variante.
                            Acum doua vorbe despre fostul "tron"... fostul proprietar a montat rezervorul WC-ului in debara iar WC-ul a fost montat in acelasi loc unde este si WC-ul actual doar ca orientarea acestuia era cu spatele catre peretele cu rola de hartie igienica si cu fata catre chiuveta actuala. El mutase pozitia chiuvetei pe peretele unde acum este prosopul cel verde iar in locul cazii de baie si-a montat o cabina de dus care includea si fereastra baii. A facut toate astea desi in apt. exista si o baie mica unde putea sa puna cabina de dus, totusi el a preferat sa foloseasca baia mica pe post de spatiu de depozitare, desi apartamentul de 4 camere are 100 mp si in el locuiau doar doua persoane. O debara era partial ocupata cu rezervorul de WC si o alta debara era ocupata cu masina de spalat. Eu am gasit loc suficient in baia mare pentru pentru masina de spalat (am preferat totusi una ingusta, de 40 cm), nici o problema, iar debaraua respectiva a devenit dulap de pantofi.
                            Fostul proprietar schimbat total (si inutil) configuratia originala a baii mari, facand niste improvizatii demne de consemnat iar rezultatul estetic a fost unul modest si in nici un caz practic. Ca sa nu mai spunem ca debaraua arata asa cum se vede in poza, mai putin partea de tencuiala de pe pluviala, sparta de mine cu ciocanul.
                            Eu am reconfigurat baia exact asa cum fusese ea in proiectul original, motivele fiind atat practice cat si estetice.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Flotud
                              Incepator
                              • 18.dec.2018
                              • 5

                              #15
                              Buna ziua,

                              Locuiesc intr-un ap cu 3 camere iar de un an ma confrunt cu un zgomot la teava de canalizare de la baie. Eu locuiesc la etajul 1, iar vecinul de la parter si-a modificat pozitia tevei de canalizare wc de pe mijloc. Astfel atunci cand se trage apa la toaleta de catre vecinii de deasupra se loveste de cotul facut de vecinul de la parter in tavan si se aud niste bubuituri ingrozitoare. De asemenea teava de canalizare a fost schimbata si la mine cand si-a facut modificarile la baie, insa nu a mai pus-o dreapta cum era inainte, ci putin inclinata spre dreapta atfel incat sa-i dea lui bine la imbinare in cot. Prin urmare se aude un zgomot in pe toata conducta cand se trage apa de sus deiarece se prelinge pe marginile tevei. Mentionez ca tevile sunt acoperite de o masca din placi de beton. Ce as putea sa fac sa mai atenuez din zgomot? Multumesc anticipat!

                              Comentariu

                              Procesare...