Izolatie fonica tavan bloc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de bobos
    Da,vata de sticla am folosit ,de 10 cm .Prima oara am vrut sa pun polistiren,dar dupa ce am citit aici pe forum am renuntat la idee..Eu stau cu chirie aici,am vrut sa ma mut ,dar proprietarul ne stimeaza mult,si a spus ca izoleaza el tavanul..Ideea lui a fost sa prinda vata cu grinzi si apoi sa acopere cu lambriu..Asa a si facut..Nu a vrut cu profile de rigips..
    Cred ca greseala este ca el a prins grizile de lemn in tavan,cred ca astfel mai mult a produs zgomot decat sa-l izoleze..
    Oricum multumesc ptr sfaturi domnule Max.Daca se poate as vrea sa mai intreb ceva:am la tara o casa veche facuta din lemn si varghii si tencuita,as dori sa o izolez ,imi puteti spune cu ce sa o izolez astfel incat sa nu putrezeasca lemnul(nu cred ca a fost tratat )
    Cu stima
    Aveti dreptate. Ce e aia "varghii' ?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    La tavanul respectiv,izolat in acea maniera, este normal sa fie un efect nesemnificativ, cel putin din pdv. al zgomotului de impact.

    La casa de la tara, ce suprafete se doresc a fi izolate (tavan, pereti, pod) ? Interior sau exterior?

    Puteti detalia modul de constructie, astfel incat sa vedem straturile componente ale peretilor, planseelor etc.?

    Lasă un comentariu:


  • bobos
    a răspuns
    Da,vata de sticla am folosit ,de 10 cm .Prima oara am vrut sa pun polistiren,dar dupa ce am citit aici pe forum am renuntat la idee..Eu stau cu chirie aici,am vrut sa ma mut ,dar proprietarul ne stimeaza mult,si a spus ca izoleaza el tavanul..Ideea lui a fost sa prinda vata cu grinzi si apoi sa acopere cu lambriu..Asa a si facut..Nu a vrut cu profile de rigips..
    Cred ca greseala este ca el a prins grizile de lemn in tavan,cred ca astfel mai mult a produs zgomot decat sa-l izoleze..
    Oricum multumesc ptr sfaturi domnule Max.Daca se poate as vrea sa mai intreb ceva:am la tara o casa veche facuta din lemn si varghii si tencuita,as dori sa o izolez ,imi puteti spune cu ce sa o izolez astfel incat sa nu putrezeasca lemnul(nu cred ca a fost tratat )
    Cu stima

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de bobos
    Eu am incercat cu vata minerala....si efectul este aproape zero..
    Parerea mea este ca aceasta metoda nu merita nici banii nici efortul investit ...Fiecare decide...
    Haideti sa vedem unde ati gresit ? Vreti ? Descrieti cum ati montat vata minerala (prima greseala: trebuia vata de sticla) ?

    Lasă un comentariu:


  • yo8sbg
    a răspuns
    Fonoizolare

    Am patit-o la fel numai ca vecinul locuia alaturi pe acelasi etaj. Intrigat de sunetele slabe dar f. f. clare (in mijlocul zilei) am pus mainile caus la urechi si ca un veritabil 'radar' tip liliac am descoperit ca priza mea nu era izolata (fonic!) fata de perechea ei de la vecinu'. poate mesterul dv. v-a gaurit planseul!.

    Lasă un comentariu:


  • bobos
    a răspuns
    Eu am incercat cu vata minerala....si efectul este aproape zero..
    Parerea mea este ca aceasta metoda nu merita nici banii nici efortul investit ...Fiecare decide...

    Lasă un comentariu:


  • DIY
    a răspuns
    Re: PB?

    Postat în original de Dr. Rigips
    Postat în original de DIY
    Postat în original de golumbeanu
    <<...>>

    Daca :
    Exista materiale de 5 cm grosime care atenueaza zgomotul cu 60 dB.
    ma fac distribuitor
    Multumesc
    Cum sa nu existe? De fapt exista! Pb-ul
    Nu am afirmat nimic de PB izolator fonic. De poliuretan insa da.
    Imi este clar cit te pricepi la izolatii fonice si decibeli! La poliuretan, deci, te refereai?!? Esti hilar peste poate.

    Dupa cum spuneam, nu mai da sfaturi cind nu stii despre ce vorbesti! Asta cu reducerea de 60db e o gogorita cit casa! + faptul ca se poate "rezolva" cu un start de nu-stiu-ce de 5 cm e "cireasa de pe tort" ! Crede-ma, esti departe tare de domeniul acusticii si al controlului zgomotului, asa ca abtine-te de la recomandari gratuite si absolut gresite!

    Lasă un comentariu:


  • roscatraian
    a răspuns
    parchet

    Mircea, esti tare
    Gabi, cred ca daca as fi in locul tau i-as face-o
    RT

    Lasă un comentariu:


  • Avatar Vizitator
    Vizitatorul a răspuns
    isover, isover

    Postat în original de golumbeanu
    Domnului Dr Rigips;

    Asa cum se poate vedea si din semnatura lucrez in cadrul departamentului Mk la Isover.

    ma fac distribuitor
    Multumesc
    Daca doriti sa va faceti distribuitor, contactatine prin alte metode.

    .............

    Daca doriti sa va convingeti ca nu exageram cu nimic, va propunem facem pe cheltuiala ISOVER cateva teste cu materialele lor si cu materialele propuse de noi. Isover are aparatura de masurare a nivelului zgomotului, asa ca singura cheltuiala va fi cu materialele!

    Mesaj modificat de PowerMC

    Lasă un comentariu:


  • Avatar Vizitator
    Vizitatorul a răspuns
    PB?

    Postat în original de DIY
    Postat în original de golumbeanu
    <<...>>

    Daca :
    Exista materiale de 5 cm grosime care atenueaza zgomotul cu 60 dB.
    ma fac distribuitor
    Multumesc
    Cum sa nu existe? De fapt exista! Pb-ul
    Nu am afirmat nimic de PB izolator fonic. De poliuretan insa da.

    Lasă un comentariu:


  • Avatar Vizitator
    Vizitatorul a răspuns
    intrigat? MK ISOVER

    1. impact
    2. spuma de poliuretan.

    Postat în original de golumbeanu
    Domnului Dr Rigips;

    Asa cum se poate vedea si din semnatura lucrez in cadrul departamentului Mk la Isover.

    Marturisesc ca am fost intrigat de solutia oferita de dumneavoastra.
    Se poate sa ne faceti citeva precizari ?

    1. Vorbiti de zgomot de impact sau de zgomot aerian?
    2. Ne puteti spune despre materialul din care este realizat produsul.

    Daca :
    Exista materiale de 5 cm grosime care atenueaza zgomotul cu 60 dB.
    ma fac distribuitor
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • gabrielchi
    a răspuns
    Care sunt rezultatele? (mentionez ca nu m0am apucat INCA....)

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Puneti-le daca sunteti asa de hotarat. Aveti grija cum faceti tavanul fals, mai ales cum prindeti profilele.

    Lasă un comentariu:


  • bobos
    a răspuns
    Multumesc ptr raspuns ..Un adevarat domn .
    Maine o sa ma apuc de treaba,o sa pun si placile si vata minerala si lambriu O sa revin dupa cu impresii ,eu sper ca bune Placile acestea pe care o sa le pun se pun de fapt sub parchet..dar daca idiotul de deasupra mea nu vrea sa le puna..le pun pe tavan.sa vedem cum o sa fie..

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Daca montati vata o sa fonoizolati tavanul. Placile acelea nu isi mai au rostul.

    Lasă un comentariu:

Procesare...