Izolatie fonica tavan bloc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #46
    Vata de sticla.
    Cu stima.

    Comentariu

    • gabrielchi
      Incepator
      • 30.dec.2008
      • 10

      #47
      Va multumesc!

      Comentariu

      • Arha
        Membru
        • 24.iul.2007
        • 260

        #48
        Ar mai fi o intrebare. Inainte de a pune parchetul (vecinul de sus) zgomotul de sus se auzea la fel ?

        Si eu stau la bloc si aud tot ce face vecinul de sus. Cum se foieste noaptea in pat, cum scartie patul. Gherutele cainelui pe gresie, din cand in cand latratul caineului, zgomotul de la dus.
        Am invatat sa ignor aceste zgomote !!! Asta este situatia de la bloc, viata nu este dreapta!

        Atata timp cat sunt zgomotele normale, din activitati normale din casa nu cred ca exista nici un motiv de deranj.

        Eu unul nu cred in fonoizolatie la blocurile care nu au fost proiectate din start pentru asa ceva. Frectie la un picior de lemn. Mai bine iti pui dopuri in urechi sau (cazul ideal) te muti la casa pe pamant !!!

        Comentariu

        • gabrielchi
          Incepator
          • 30.dec.2008
          • 10

          #49
          NU! Inainte statea altcineva care a reparat apartamentul (atit de bine ca m-a inundat de 2 ori ), l-a vindut si s-au mutat altii. Dar repet, pina sa nu puna parchetul nu era asa.Am fost si la alti prieteni din bloc si nu se aude nimic. (cu asta de deasupra mea nu exista 1 ora intre 8-3 noaptea sa nu fie zgomot )

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #50
            Postat în original de gabrielchi
            ... nu exista 1 ora intre 8-3 noaptea sa nu fie zgomot )
            Poate intre orele astea "lucreaza" fetele
            Cu respect.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #51
              Postat în original de Arha
              Eu unul nu cred in fonoizolatie la blocurile care nu au fost proiectate din start pentru asa ceva. Frectie la un picior de lemn. Mai bine iti pui dopuri in urechi sau (cazul ideal) te muti la casa pe pamant !!!
              Chiar credeti ca un tavan fals fonoizolat nu ar reduce zgomtele ? Aveti asa ceva de sunteti asa de categoric(a) ? Montati un tavan fals fonoizolat dupa care mai vorbim.
              Cu stima.

              Comentariu

              • Arha
                Membru
                • 24.iul.2007
                • 260

                #52
                Postat în original de Maestrul Max Fery
                Postat în original de Arha
                Eu unul nu cred in fonoizolatie la blocurile care nu au fost proiectate din start pentru asa ceva. Frectie la un picior de lemn. Mai bine iti pui dopuri in urechi sau (cazul ideal) te muti la casa pe pamant !!!
                Chiar credeti ca un tavan fals fonoizolat nu ar reduce zgomtele ? Aveti asa ceva de sunteti asa de categoric(a) ? Montati un tavan fals fonoizolat dupa care mai vorbim.
                Ati montat asa ceva vreodata ? Sau ati vazut asa ceva in practica ? Cat de eficienta este metoda ?

                N-am ajuns niciodata pana acum in situtia de a ma gandi la fonoizolarea
                apartament la bloc.
                Situatia chiar trebuie sa fie deosebita ca sa ajungi sa te gandesti sa-ti fonoizolezi tavanul

                Spaima mea la bloc sunt subwoofer+manele, cred ca asta aveam in minte cand am scris. Pentru aceste lucru sigur nu exista solutii

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #53
                  Postat în original de Arha
                  Ati montat asa ceva vreodata ? Sau ati vazut asa ceva in practica ? Cat de eficienta este metoda ?
                  N-am ajuns niciodata pana acum in situtia de a ma gandi la fonoizolarea
                  apartament la bloc.
                  Situatia chiar trebuie sa fie deosebita ca sa ajungi sa te gandesti sa-ti fonoizolezi tavanul
                  Spaima mea la bloc sunt subwoofer+manele, cred ca asta aveam in minte cand am scris. Pentru aceste lucru sigur nu exista solutii
                  -Yep, am montat. Este suficient de eficienta fonoizolarea insa ca sa fie efectiv de eficienta fiecare fonoizolare trebuie dimensionata in functie de conditiile locale si nivelul zgomotului.
                  -Exista o solutie si pentru "subwoofer+manele": tratamentul intensiv cu bata de baseball a celui care audiaza zgomotele la un nivel prea ridicat de volum.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #54
                    Re: Izolatie fonica tavan bloc

                    Postat în original de Dr. Rigips
                    <<...>>Exista materiale de 5 cm grosime care atenueaza zgomotul cu 60 dB.
                    <<...>>Ah, la cei 60 dB trebuie sa mai adaugati cel putin 10 dB cu care ajuta placa de rigips. <<...>>
                    Asta este SU-PER TA-RE!!!!!

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1736

                      #55
                      Re: izolatie...camera

                      Postat în original de Dr. Rigips
                      <<...>>Oricum, chiar fara sa izolati peretii, aceasta solutie va garanteaza minim 45dB minus.
                      Te rog nu te mai juca asa cu decibelii ca ma ametesti! Mi-e clar ca nu ai idee despre nivelul de zgomot (in dB) asa ca las-o mai usor cu "calculele".

                      Comentariu

                      • DIY
                        Living Legend
                        • 07.sep.2007
                        • 1736

                        #56
                        Postat în original de golumbeanu
                        <<...>>

                        Daca :
                        Exista materiale de 5 cm grosime care atenueaza zgomotul cu 60 dB.
                        ma fac distribuitor
                        Multumesc
                        Cum sa nu existe? De fapt exista! Pb-ul

                        Comentariu

                        • hSKY
                          Incepator
                          • 08.mar.2007
                          • 3

                          #57
                          eu am utilizat http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...12244&start=15 - "buetele" de la Spumotim - pus cu proeminentele spre sursa de zgomot - sub placi rigips si am liniste.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • DIY
                            Living Legend
                            • 07.sep.2007
                            • 1736

                            #58
                            Postat în original de hSKY
                            eu am utilizat http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...12244&start=15 - "buetele" de la Spumotim - pus cu proeminentele spre sursa de zgomot - sub placi rigips si am liniste.
                            Al doilea rind de rigips ajuta mai mult decit "buretele" respectiv.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #59
                              Postat în original de hSKY
                              eu am utilizat "buetele" de la Spumotim - pus cu proeminentele spre sursa de zgomot - sub placi rigips si am liniste.
                              Oare ? sau faci doar reclama.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • bobos
                                Incepator
                                • 04.feb.2009
                                • 10

                                #60
                                Am citit tot ce s-a scris aici.......Am aceasi pproblema cu vecini de sus..
                                Se aude televizorul,discutiile dintrei ei,usa la baie etc..
                                Vreau sa izolez tavanul cu :niste placi de 6mm luate din Bricostore (cica sunt fonoizolante)vata minerala de 10 si apoi lambriu .Procedez corect?
                                VA rog sa ma ajutati astfelii omor pe astia de deasupra mea....

                                Comentariu

                                Procesare...