Izolatie fonica tavan bloc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobos
    Incepator
    • 04.feb.2009
    • 10

    #76
    Multumesc ptr raspuns.In legatura cu casa de la tara vreau sa izolez peretii exteriori,care sunt facuti din lemn ,varghii si tencuiti(o mana dati).Sunt facuti de aproape 30 de ani..Sunt iontr-o stare buna,casa este locuita,numai ca vreau sa o izolez si sa o vopsesc ,ptr a schimba impresia de casa veche .eu ma gandeam la polistiren de 5 cm ,este ok?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #77
      Asta am priceput insa nu sunt sigur ca "varghii" inseamna sipci de lemn ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #78
        Se poate opta pentru o izolare cu polistiren expandat de 5cm. Probabil nu se vor putea utiliza diblurile insa daca este doar parter nu sunt probleme deosebite.

        Comentariu

        • bobos
          Incepator
          • 04.feb.2009
          • 10

          #79
          da,varghi inseamna sipci de lemn.....

          Comentariu

          • bobos
            Incepator
            • 04.feb.2009
            • 10

            #80
            Postat în original de Gemini
            Se poate opta pentru o izolare cu polistiren expandat de 5cm. Probabil nu se vor putea utiliza diblurile insa daca este doar parter nu sunt probleme deosebite.
            inca o intrebare ,o camera este izolata si pri interior cu polistiren de 3 cm,daca o izolez si pe afara cu polistiren de 5 cm ,poate afecta lemnul din pereti?(adica poate putezi)

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #81
              Postat în original de bobos
              inca o intrebare ,o camera este izolata si pri interior cu polistiren de 3 cm,daca o izolez si pe afara cu polistiren de 5 cm ,poate afecta lemnul din pereti?(adica poate putezi)
              Da, in varianta de termoizolare a peretilor descrisa de dumneavoastra lemnul poate sa putrezeasca. Dar nu va speriati ca se poate rezolva. Ce grosime au peretii exteriori ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • bobos
                Incepator
                • 04.feb.2009
                • 10

                #82
                Cred ca 10 cm ,aproximativ..Casa este facuta din lemn(parghii) si data o mana de tencuiala.Este de ajuns polistiren de 5 cm?daca puteti sa-mi spuneti ce marca este mai buna,doresc sa fac o lucrare care sa reziste mult timp.
                Multumsc ptr informatii

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #83
                  Nu este suficient daca puneti 5 cm grosime de polistiren. Eu as pune macar de 8 cm grosime si as folosi ca strat de finisaj tencuiala decorativa de calitate ori lambriuri din PVC.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • PANTUCA CONSTANTIN
                    Incepator
                    • 22.mar.2009
                    • 10

                    #84
                    STICLA CELULARA

                    Comentariu

                    • andrei_emil
                      Incepator
                      • 12.ian.2009
                      • 21

                      #85
                      Urmeaza sa fac lucrarea de fonoizolare a tavanului. Voi incerca cu vata de sticla si gips-carton. Am mai vazut argumente pro si pentru spuma poliuretanica, insa nu sunt foarte convins.

                      As dori sa stiu cum se fixeaza structura metalica in tavan. Este nevoie de un strat de rigips sau se fixeaza direct pe tavan?

                      Va multumesc!

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2501

                        #86
                        In link ai pasii de urmat http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=14124
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15126

                          #87
                          As dori sa stiu cum se fixeaza structura metalica in tavan. Este nevoie de un strat de rigips sau se fixeaza direct pe tavan?
                          Ce tip de planseu aveti? Puteti prezenta cateva aspecte constructive ale locuintei dvs.?
                          Ce fel de zgomot va deranjeaza?

                          Comentariu

                          • andrei_emil
                            Incepator
                            • 12.ian.2009
                            • 21

                            #88
                            Buna ziua,

                            Revin cu noutati. Am vorbit cu echipa pe care am chemat-o sa faca izolarea. Costul izolarii tavanului si a unui perete despartitor m-ar duce la aprox. 2000 RON (materialele pana in 1000 ron si manopera inca pe atat). Dormitorul are 12 mp.
                            Deocamdata nu am banii acestia, asadar am decis sa mai aman.

                            Baietii mi-au recomandat sa folosesc polistiren extrudat de 5 pe tavan si de 2 pe peretele despartitor. Au fost impotriva vatei minerale, pe motiv ca ar diminua foarte mult inaltimea camerei (care nu este prea inalta).

                            Domnule Gemini,

                            Blocul in care locuiesc este facut in anii '60 din caramida. Nu cred sa existe alte elemente de izolare. Locuiesc la etajul 3 din 4.

                            Zgomotele care ma deranjeaza sunt urmatoarele:
                            -se aude trantit de usi
                            -tropaie
                            -scapa diverse obiecte pe jos
                            -muta mobila
                            -se aud si vocile lor si televizorul, dar sa zicem ca nu-i asa deranjat ca celelalte zgomote
                            -problema este ca zgomotele acestea se produc intre 22:00 si 07:00, orele in care eu (incerc) sa ma odihnesc!

                            Din ce am citit, aceste zgomote sunt de impact. Chiar nu pot dormi, tot timpul se aude cate ceva, nu imi inchipui ce fac oamenii aia atata.
                            Cum poti sa faci atata galagie?!?!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #89
                              Nu cred ca o solutie cu polistiren va rezolva in vreun fel problema dvs.

                              Comentariu

                              • fionescu2001
                                Incepator
                                • 10.aug.2009
                                • 1

                                #90
                                Materiale avansate de izolare fonica

                                Buna ziua
                                Am cautat pe net despre materiale de izolare , si pe langa solutiile clasice descrise deobicei (rigips+vata de sticla) am mai dat si peste:





                                1. QuietRock ; se face in USA: http://www.quietsolution.com/html/quietrock.html ; nu am gasit vreun link si in RO
                                Ar fi usor de folosit (e ca un ghipscarton) peste peretii existenti (fara profile/eventual prin lipire). Desi pretul de retail in USA e cam 40$/ placa (14$/mp) pare ca e o solutie optima pentru cei cu probleme de spatiu

                                2. Acoustiblock (sau similar). E facut tot in SUA. Se pare ca exista si in Romania. http://www.acoustiblok.ro/utilizare.php . A folosit cineva asa ceva pentru izolare tavan?

                                3. Poliflex. (http://www.poliflex.ro) . Asta se pare ca e facuta la noi. Are cineva experienta cu produsul asta?


                                Sunt interesat in izolarea tavanului (beton) la zgomot aerian si de impact, eventual si ceva izolare termica (dar nu necesar), dar cel mai important , cu o reducere minima a inaltimii camerei. QuietRock pare solutia optima, dar nu e nimeni in RO care sa il aduca. Sau poate o fi in Ungaria? Oare producatorii europeni de rigips au ceva similar cu QuietRock?

                                Comentariu

                                Procesare...