Izolatie fonica tavan bloc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6880

    #76
    Postat în original de bobos
    inca o intrebare ,o camera este izolata si pri interior cu polistiren de 3 cm,daca o izolez si pe afara cu polistiren de 5 cm ,poate afecta lemnul din pereti?(adica poate putezi)
    Da, in varianta de termoizolare a peretilor descrisa de dumneavoastra lemnul poate sa putrezeasca. Dar nu va speriati ca se poate rezolva. Ce grosime au peretii exteriori ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • bobos
      Incepator
      • 04.feb.2009
      • 9

      #77
      Cred ca 10 cm ,aproximativ..Casa este facuta din lemn(parghii) si data o mana de tencuiala.Este de ajuns polistiren de 5 cm?daca puteti sa-mi spuneti ce marca este mai buna,doresc sa fac o lucrare care sa reziste mult timp.
      Multumsc ptr informatii

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6880

        #78
        Nu este suficient daca puneti 5 cm grosime de polistiren. Eu as pune macar de 8 cm grosime si as folosi ca strat de finisaj tencuiala decorativa de calitate ori lambriuri din PVC.
        Cu stima.

        Comentariu

        • PANTUCA CONSTANTIN
          Incepator
          • 22.mar.2009
          • 10

          #79
          STICLA CELULARA

          Comentariu

          • andrei_emil
            Incepator
            • 12.ian.2009
            • 21

            #80
            Urmeaza sa fac lucrarea de fonoizolare a tavanului. Voi incerca cu vata de sticla si gips-carton. Am mai vazut argumente pro si pentru spuma poliuretanica, insa nu sunt foarte convins.

            As dori sa stiu cum se fixeaza structura metalica in tavan. Este nevoie de un strat de rigips sau se fixeaza direct pe tavan?

            Va multumesc!

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2550

              #81
              In link ai pasii de urmat http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=14124
              Cu respect.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #82
                As dori sa stiu cum se fixeaza structura metalica in tavan. Este nevoie de un strat de rigips sau se fixeaza direct pe tavan?
                Ce tip de planseu aveti? Puteti prezenta cateva aspecte constructive ale locuintei dvs.?
                Ce fel de zgomot va deranjeaza?

                Comentariu

                • andrei_emil
                  Incepator
                  • 12.ian.2009
                  • 21

                  #83
                  Buna ziua,

                  Revin cu noutati. Am vorbit cu echipa pe care am chemat-o sa faca izolarea. Costul izolarii tavanului si a unui perete despartitor m-ar duce la aprox. 2000 RON (materialele pana in 1000 ron si manopera inca pe atat). Dormitorul are 12 mp.
                  Deocamdata nu am banii acestia, asadar am decis sa mai aman.

                  Baietii mi-au recomandat sa folosesc polistiren extrudat de 5 pe tavan si de 2 pe peretele despartitor. Au fost impotriva vatei minerale, pe motiv ca ar diminua foarte mult inaltimea camerei (care nu este prea inalta).

                  Domnule Gemini,

                  Blocul in care locuiesc este facut in anii '60 din caramida. Nu cred sa existe alte elemente de izolare. Locuiesc la etajul 3 din 4.

                  Zgomotele care ma deranjeaza sunt urmatoarele:
                  -se aude trantit de usi
                  -tropaie
                  -scapa diverse obiecte pe jos
                  -muta mobila
                  -se aud si vocile lor si televizorul, dar sa zicem ca nu-i asa deranjat ca celelalte zgomote
                  -problema este ca zgomotele acestea se produc intre 22:00 si 07:00, orele in care eu (incerc) sa ma odihnesc!

                  Din ce am citit, aceste zgomote sunt de impact. Chiar nu pot dormi, tot timpul se aude cate ceva, nu imi inchipui ce fac oamenii aia atata.
                  Cum poti sa faci atata galagie?!?!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #84
                    Nu cred ca o solutie cu polistiren va rezolva in vreun fel problema dvs.

                    Comentariu

                    • fionescu2001
                      Incepator
                      • 10.aug.2009
                      • 1

                      #85
                      Materiale avansate de izolare fonica

                      Buna ziua
                      Am cautat pe net despre materiale de izolare , si pe langa solutiile clasice descrise deobicei (rigips+vata de sticla) am mai dat si peste:





                      1. QuietRock ; se face in USA: http://www.quietsolution.com/html/quietrock.html ; nu am gasit vreun link si in RO
                      Ar fi usor de folosit (e ca un ghipscarton) peste peretii existenti (fara profile/eventual prin lipire). Desi pretul de retail in USA e cam 40$/ placa (14$/mp) pare ca e o solutie optima pentru cei cu probleme de spatiu

                      2. Acoustiblock (sau similar). E facut tot in SUA. Se pare ca exista si in Romania. http://www.acoustiblok.ro/utilizare.php . A folosit cineva asa ceva pentru izolare tavan?

                      3. Poliflex. (http://www.poliflex.ro) . Asta se pare ca e facuta la noi. Are cineva experienta cu produsul asta?


                      Sunt interesat in izolarea tavanului (beton) la zgomot aerian si de impact, eventual si ceva izolare termica (dar nu necesar), dar cel mai important , cu o reducere minima a inaltimii camerei. QuietRock pare solutia optima, dar nu e nimeni in RO care sa il aduca. Sau poate o fi in Ungaria? Oare producatorii europeni de rigips au ceva similar cu QuietRock?

                      Comentariu

                      • ram84
                        Incepator
                        • 04.oct.2009
                        • 1

                        #86
                        Buna ziua

                        As dori sa stiu daca exista in Bucuresti un magazin care comercializeaza placi decorative fonoizolante pentru tavan. Am un vecin care pentru el ziua inseamna intre 22:00-8:00 si in acest interval se straduieste sa fie cat mai zgomotos prin umblatul cu papuci/pantofi/tocuri pe parchet(nu are mochete/covor) si prin a vorbi tare la telefon si a da drumul tare la muzica.
                        As dori sa montez ceva cat mai simplu si care sa nu implice multa murdarie in camera(este vorba de o garsoniera de 33.00mp) deoarece am renovat abia acum un an.

                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • bobos
                          Incepator
                          • 04.feb.2009
                          • 9

                          #87
                          Re: Materiale avansate de izolare fonica

                          Postat în original de fionescu2001
                          Buna ziua
                          Am cautat pe net despre materiale de izolare , si pe langa solutiile clasice descrise deobicei (rigips+vata de sticla) am mai dat si peste:


                          chiar nu stie nimeni nimic despre acoustiblok?


                          1. QuietRock ; se face in USA: http://www.quietsolution.com/html/quietrock.html ; nu am gasit vreun link si in RO
                          Ar fi usor de folosit (e ca un ghipscarton) peste peretii existenti (fara profile/eventual prin lipire). Desi pretul de retail in USA e cam 40$/ placa (14$/mp) pare ca e o solutie optima pentru cei cu probleme de spatiu

                          2. Acoustiblock (sau similar). E facut tot in SUA. Se pare ca exista si in Romania. http://www.acoustiblok.ro/utilizare.php . A folosit cineva asa ceva pentru izolare tavan?

                          3. Poliflex. (http://www.poliflex.ro) . Asta se pare ca e facuta la noi. Are cineva experienta cu produsul asta?


                          Sunt interesat in izolarea tavanului (beton) la zgomot aerian si de impact, eventual si ceva izolare termica (dar nu necesar), dar cel mai important , cu o reducere minima a inaltimii camerei. QuietRock pare solutia optima, dar nu e nimeni in RO care sa il aduca. Sau poate o fi in Ungaria? Oare producatorii europeni de rigips au ceva similar cu QuietRock?

                          Comentariu

                          • ovidiu202003
                            Incepator
                            • 28.dec.2009
                            • 2

                            #88
                            Postat în original de Mircea G
                            Postat în original de gabrielchi
                            P.S. dc m-as muta la 7 i-as face viata exact la fel (vise )
                            Confirmati ca aveti peste 18 ani !
                            Daca da ! continuati ...
                            V-ar face placere ca vecinul sa scoata parchetul si sa-l arunce pe geam ? Daca da ......:
                            Este nevoie sa prindeti momentul cind nu este acasa .
                            Localizati locul pe tavanul dvs unde deasupra la el se afla o canapea , un pat , o mobila grea .
                            Cu o bormasina dati o gaura in tavanul dvs ( asta e ! ) si aproximati sa ajunga cam la 2 -3 cm de podeaua lui
                            Cu cel mai mic burghiu posibil dati acum gaura pe cei 2-3 cm cu mare atentie si rabdare pt a strapunge betonul dar nu si parchetul lui .
                            Montati in gaura un furtunel pe care cu o pompita incepeti sa bagati apa .
                            Nu va grabiti
                            Rabdare
                            Urmariti daca a inceput sa aeriseasca mai des
                            Daca da , insistati !
                            Acest lucru dureaza . Mucegaiul care se va face sub mobila lui va fi cu atit mai frumos , verde si mirositor cu cit pompati apa rar si cu rabdare
                            Cind vecinul a ajuns la limita rabdarii va umbla ca Pluto sa miroasa prin casa . Mare va fi mirarea lui sa gaseasca sub mobila acel frumos mucegai . Va incepe sa injure meseriasii , parchetul , ziua si norocul lui cind s-a nascut , ba poate ia si nevasta lui ceva dupa ceafa daca din intimplare pe sub mobila e si vreo pereche de ciorapi uitata ...
                            Rezultat
                            Va arunca parchetul
                            Nota . Strapungerea planseului se va face cu mare , mare , atentie , de asta depinde reusita proiectului . Nu va fie frica , daca scoate parchetul nu se vede gaura deoarece praful apa si mucegaiul vor masca ....
                            Cel mai bine ar fi sa nu strapungeti , daca puteti , sa ramina max 1 cm si sa umeziti . Uluirea lui va fi totala !

                            Asta e cea mai tare chestie pe care am auzit-o pana acum!!!

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12204

                              #89
                              Postat în original de ovidiu202003
                              Asta e cea mai tare chestie pe care am auzit-o pana acum!!!
                              Daca veti mai reveni pe aici veti vedea ca forumul este plin de chestii utile nu numai de poante !
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • golumbeanu
                                Incepator
                                • 19.feb.2008
                                • 41

                                #90
                                Buna ziua

                                Stimate domnule andrei_emil

                                In vederea realizari unei lucrari corecte si coerente de izolare fonica trebuie indeplinite 3 criterii :

                                1. Alegerea unei solutiei tehnice corecte (fie ca este vorba despre izolarea la sursa, intre sursa si receptor sau la receptor)
                                2. Alegerea materialului utilizat (la zgomot aerian: vata minerala, pluta, spume poliuretanice sau la zgomot de impact vata minerala , cauciuc altele)
                                3. Alegerea unui executant bun.

                                Referitor la problema dumneavoastra:
                                Pentru a va lamuri in ce priveste calificarea executantului va recomand sa le adresati un set de intrebari simple la care ar trebui sa stie sa va raspunda:

                                1. care este diferenta dintre zgomotul aerian si zgomotul de impact
                                2. care sunt frecventele de baza pentru cele 2 tipuri de zgomot in cazul vocilor umane respectiv la zgomotul pantofilor
                                3. care sunt indicii de izolare specificati in normativul de proiectare pentru izolarea la zgomot aerian si zgomot de impact intre 2 apartamente.

                                In functie de raspunsurilor primite va puteti edifica asupra cunostiintelor lor.Ulterior se poate discuta si despre :

                                1. De ce polistiren extrudat si nu sa zicem expandat...
                                2. Dupa izolatie vor aparea probleme legate de umiditatea relativa
                                3. Care este aportul de izolare fonica in decibeli in benzi de frecventa de o octava la zgomot aerian si zgomot de impact pe solutia propusa ...


                                Cu stima,
                                Lucrez in cadrul Departamentului Marketing la Saint-Gobain Isover
                                Datorita acestui fapt ma voi abtine de la comentarii referitoare la alte produse decit cele ale companiei.

                                Comentariu

                                Procesare...