Izolatie fonica tavan bloc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

    Dupa ce l-ati reclamat si daca mai primeste o amenda, sigur nu il ocnvingeti sa mai faca ceva pentru a accepta renovarea pardoselii sale.
    Doar cativa mm sub parchet nu pot sa aduca o izolare total ainsa imbunatatesc comportarea la zgomot. Partea cu usi trantite si alte zgomote ce nu au legatura directa cu pardoseala nu se poate rezolva foarte usor.
    Izolarea tavanului este totusi o solutie, insistemul cu vata minerala si bride elastice. Nu stiu sa va spun pretul /mp insa mi se pare cam mul ce ati calculat la 100 lei/mp, poate ma insel. Din pacate deranjul se face si numai dvs. hotarati daca izolati sau nu. Uitati un exemplu practic legat de acceasi problematica http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...are-apartament
    In concluzie, merita efortul.

    Comentariu

    • mcostin
      Incepator
      • 18.sep.2012
      • 2

      Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

      Multumesc pentru raspuns. Din ce am citit pe alte site-uri straine o izolatie cu pluta sub parchet buna inseamna o grosime de minim 6 mm (ei prezinta in inch...). Iar producatorii de pluta ca Acousticork spun ca o rola de 2 mm asigura 19 db. DAR nu spun daca e maxim sau mediu si nici nu spune nimeni daca performanta e la o utilizare normala (cand mergi pe ea) sau in cazul in care organizezi maratoane. Daca as pune (ma rog, la vecinu') 3 straturi as ajunge la 6 mm iar costul pe mp de la Acousticork ar ajunge cam la 40 de lei. Ar fi de acoperit cam 60 de mp.

      Si mie mi se pare mult 2400 de lei pentru o sufragerie de 20 de mp, dar asta e primul pret primit (materiale 1500 de lei: 2 straturi de rigips fonic, bride acustice de la rigips, profile, 1 strat bazaltica, 1 strat vata minerala, chit, etc. si manopera 900, crescuta de la 550 cand aasflat ca vreau doua straturi de rigips). Deci 120 de lei/mp. Stiu ca se poate mai ieftin, dar am zis sa las deoparte planul asta si sa incerc alte solutii.

      Partea cu politia mi-a recomandat-o chiar vecinul galagios, crezand ca nu i se poate intampla nimic (doar e vorba de un copil, nu?!). Doar ca politistul cu care am vorbit e de alta parere, la fel si legea care prevede ca locatarii trebuie sa pastreze linistea, fara intervale orare anume. E evident ca stand la bloc nu poti face totul fara sa te auda vecinii, dar ma gandesc ca macar cand il rog sa fie un pic mai liniste are putea arata un pic de intelegere, mai ales ca 12 ore pe zi sunt la serviciu. Si asa a aparut discutia cu politia. L-am rugat pe politist sa vorbeasca cu el, nu sa-l amendeze, ca nu vreau sa ii distrug bugetul de cadouri, dar mi-a zis ca daca nu se potoleste ii da amenzi pana intelege. Si a zis ca a mai facut asta. Nu asta vreau, evit cat pot, dar trebuie sa existe o cale de mijloc.

      Daca pana in ianuarie nu se amelioreaza situatia, revin pe calea izolarii, asta daca nu imi cumpar decibelmetru, il omologhez, masor zgomotul si merg in instanta (maximul e de 35 de db ziua, dar in perioadele lor de glorie 35 de db nu am in casa nici daca au luat somnifere )

      Va tin la curent cu evenimentele, poate experienta mea e de ajutor si altora.

      Comentariu

      • Tomi Ilariu
        Incepator
        • 22.nov.2014
        • 2

        Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

        Buna as vrea sa-mi spuneti care ar fi cea mai ieftina varianta de izolare fonica a unui tavan??? multumesc

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6866

          Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

          Tavan intre etaje sau tavan - acoperis , ultimul etaj ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

            Postat în original de Tomi Ilariu
            Buna as vrea sa-mi spuneti care ar fi cea mai ieftina varianta de izolare fonica a unui tavan??? multumesc
            Izolarea tavanului carei constructii? Cine provoaca zgomotul si ce natura are acesta? Tavanul sau mai bine zis planseul ce structura are?
            Asteptam detalii.

            Comentariu

            • Tomi Ilariu
              Incepator
              • 22.nov.2014
              • 2

              Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

              Este vorba de un parter, in bloc se aude tot, inclusiv vocile vecinilor, este vorba de o izolatie atat a tavanului cat si a peretilor comuni. nu as dori rigips deoarece imi reduce cu 10cm inaltimea, pentru mine este important, de aceea as dorii sa folosesc un alt izolator. multumesc

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                Daca nu faceti cu gips carton si vata minerala/ bazaltica , exista alte materiale cu proprietati fonoizolante ( o cautare pe google .. ) dar sunt f scumpe si nu stiu daca aveti buget pt asa ceva , un exemplu : http://antifonare.ro/upload/index.ph...&product_id=42 dar mai sunt si altele , doar cautati pe google
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                  Solutiile cu gipscarton se pot realiza la o grosime minima de circa 6cm, izolatie plus gipscarton.
                  Alte variante nu exista astfel incat sa obtineti rezultate si sa se incadreze intr-o amenajare interioara.
                  Inainte de toate, etansati toate zonele de strapungere intre apartamente, acolo unde exista tevi ale diverselor instalatii ce strabat zonele de separare.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                    Postat în original de Tomi Ilariu
                    Este vorba de un parter, in bloc se aude tot, inclusiv vocile vecinilor, este vorba de o izolatie atat a tavanului cat si a peretilor comuni. nu as dori rigips deoarece imi reduce cu 10cm inaltimea, pentru mine este important, de aceea as dorii sa folosesc un alt izolator. multumesc
                    Ce fel de usa de intrare in apartament aveti ? Din lemn ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • popic82
                      Incepator
                      • 01.mai.2015
                      • 33

                      Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                      Postat în original de coby
                      Daca nu faceti cu gips carton si vata minerala/ bazaltica , exista alte materiale cu proprietati fonoizolante ( o cautare pe google .. ) dar sunt f scumpe si nu stiu daca aveti buget pt asa ceva , un exemplu : http://antifonare.ro/upload/index.ph...&product_id=42 dar mai sunt si altele , doar cautati pe google
                      Buna ziua. Tinand cont de exemplul dumneavoastra dat, acest HDfoam se acopera cu plac de rigips sau se aplica tencuiala peste? Cu cati decibeli se reduce sunetul.
                      Eu sunt interesat sa reduc sunetul produs de mine, sa nu le fac viata grea celorlati vecini. Sunt cu apartamentul curatzat pana la placa de beton. Accept orice produs cu raport calitate/pret bun. Nu am o limita din punct de vedere financiar. Este vorba de fonoizolare a unei sufragerii si as dori sa nu pierd mai mult de 5 6 centimetri cu tot cu rigips.
                      Inca nu am turnat şapa pe jos, astept sa montez incalzirea jn pardoseala. Exista vre.un agent care s.ar amesteca in şapa?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                        Pentru spatiul de 5cm din structura gipscartonului utilizati ca izolant un sortiment de vata de sticla de tip akusto. Agent pentru sapa pentru izolare fonica sau pentru altceva? Agent pentru izolare fonica nu exista, doar daca instalati inainte de sapa placi de izolatie la zgomotul de impact, in cazul in care puteti inalta pardoseala cu 4cm plus grosimea sapei de 5cm.

                        Comentariu

                        • popic82
                          Incepator
                          • 01.mai.2015
                          • 33

                          Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                          Mersi frumos pentru raspuns. Daca asta este singura solutie, am sa apelez la ea. Ai idee despre cati decibeli vorbim prin aceasta izolare fonica? O alta intrebare ar fi : este indicat sa montez anumite tampoane intre profil si gipscarton ( pentru amortizarea sunetului).
                          Eu ma gandesc si la vecinul..la vecinul de la 4 ( eu stau la 2) care mai vine la mine si zice s.o las mai usor. Pentru confortul vecinilor mei sunt dispus sa fac orice . Mai vi seara tarziu cu prietenii..mai dai drumu la o muzica..mai un raset. Placile alea de beton absorb tot.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                            Acele tampoane sunt de fapt bride elastice specifice montajului structurii din gipscarton. Sunt simple sau cu elemente de cauciuc. In plus, trebuie si banda de etansare pe profilele perimetrale si pe spatele bridelor daca nusunt cu elemente elastice din cauciuc. Este recomandat sa se foloseasca rigips fonic.

                            Comentariu

                            • popic82
                              Incepator
                              • 01.mai.2015
                              • 33

                              Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                              Ai putea sa.mi dai niste linkuri sa vad cum arata.
                              .despre ce este vorba...si.cum se monteaza?
                              Vis a vis de hd foam + am citit niste discutii aprinse despre acest fonoizolant pe un alt forum, si se pare ca sunt ceva probleme cu originea de provenienta, calitatea acestora. Un alt material pentru fonoizolare imi puteti recomanda? Un importator si un distribuitor pe masura? Odata ce am ales sa fac aceasta lucrare la un apartament, nu ma uit lq bani..ma uit doar la suprafata care o inghite acest izolator.

                              Comentariu

                              • kragod
                                Incepator
                                • 31.mar.2014
                                • 68

                                Răspuns la: Izolatie fonica tavan bloc

                                Popic, poti sa arunci un ochi peste threadul meu:
                                Sunetele in exces de cele mai multe ori creeaza un disconfort pe care doar fonoizolatia il poate stopa. Asadar, afla cum sa-ti fonoizolezi locuinta.


                                Eu am decis sa nu folosesc HD foam, pentru ca ar fi iesit un pret astronomic la ce aveam eu nevoie( in jur de 8.000 euro mi s-a dat cotatia). Izolatia am facut-o in Februarie, daca te ajuta, ma bucur, eu am cautat o groaza de forumuri pana sa imi fac.
                                Succes!

                                Comentariu

                                Procesare...