Izolatie fonica club

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vento
    Incepator
    • 26.ian.2009
    • 2

    Izolatie fonica club

    Buna ziua. Vreau sa fac un club si nu stiu ce izolatie fonica sa fac. Baietii care se vor ocupa de sunet si lumini mi-au indicat sa pun un strat de 10cm polistiren, peste vata minerala si apoi rigips. Am 800 de mp de izolat.
    P.S. Am un vecin care e vecin "perete in perete" si inca 3 vecini in curte. Ce ma sfatuiti ?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Vata de sticla este mai bun izolator fonic decat polistirenul.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Avatar Vizitator

      #3
      Re: Izolatie fonica club

      Postat în original de vento
      Buna ziua. Vreau sa fac un club si nu stiu ce izolatie fonica sa fac. Baietii care se vor ocupa de sunet si lumini mi-au indicat sa pun un strat de 10cm polistiren, peste vata minerala si apoi rigips. Am 800 de mp de izolat.
      P.S. Am un vecin care e vecin "perete in perete" si inca 3 vecini in curte. Ce ma sfatuiti ?
      Polistirenul il puneti degeaba. Fonic va ajuta foarte putin, doar termic e eficient.

      Depinde cu cat doriti sa reduceti zgomotul, depinde de cat de limitat sunteti de spatiu si de buget.

      Comentariu

      • Arha
        Membru
        • 24.iul.2007
        • 259

        #4
        Daca este o investitie serioasa si de viitor cel mai bine ar fi sa apelezi la profesionisiti. Mai ales ca in cluburi muzica trebuie sa fie TAREEE si cu multi basii !!

        Ai putea incerca aici:

        JF Studio Design - Inginerie acustică & proiectare studiouri de înregistrare şi camere de audiţie


        in meniul info sunt si cateva articole care te pot ajuta.

        Comentariu

        • stefanev
          Membru Marcant
          • 05.iul.2007
          • 437

          #5
          si eu ma mai ocup cu industria sunet si lumini, si iti dau cateva sfaturi:
          - renunta la polistiren, pt ca nu are proprietati fonoabsorbante, ci doar termice
          - nu prea iti recomand rigips pe structura metalica (e foarte posibil sa zdrangane destul de deranjant daca nu este montat corespunzator).
          - buretele cofrat are proprietati acustice foarte bune, si de asta ai nevoie, sa diminuezi reverbratiile, insa in cazul cluburilor exte exclusa aceasta varianta fiind un produs inflamabil.

          Conteaza foarte mult forma spatiului, inaltimea, amplasarea satelitilor si pozitionarea basilor. E destul de complicat, ti-as recomanda sa apelezi la o firma specializata, pt ca asta va face diferenta intr-un club.

          Si inca ceva: cablurile de semnal (XLR-uri, Jack-uri 6,3mm, sau ce cabluri ai avut nevoie) sa nu fie trase pe langa cele de curent !

          Ce amplificatoare ai cumparat? Te intreb asta pt ca firma Ecler are un procesor de sunet Amic, ce se configureaza pe calculator si poate imbunatati categoric raspunsul in frecventa in raport cu spatiul folosit.

          Comentariu

          • gsebys
            Incepator
            • 04.nov.2008
            • 3

            #6
            izolatie fonica

            salut ! doresc o adresa de e-mail unde sa iti trimit ceva in legatura cu izolatia fonica
            comercializam sist de izolatie fonica pt orice destinatie import SUA ,oriunde in romania

            Comentariu

            • vento
              Incepator
              • 26.ian.2009
              • 2

              #7
              pt izolatie fonica club

              amariei_claudiu@yahoo.com

              Comentariu

              • macovei2000
                Incepator
                • 16.dec.2009
                • 4

                #8
                materiale fonoizolante club/discoteca

                pana la urma care sunt materialele de succes pentru izloarea cluburilor/discotecilor ( din moment ce sunt altele decat pentru un studio de inregistrari)

                in functie de "proiect" si masuratori se calculeaza si se monteza in alt fel, totusi care sunt materialele bune si convenabile pana la urma?

                ( pasla, pluta....?)

                care este materialul cu coeficient super-bun contra bassului?
                ( fasii de plastic moale -tip jaluzea- de 2 mm grosime puse cate doua, una peste alta, ca sa rezulte 4 mm?, am vazut asta in Planter's in Bucuresti)

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2551

                  #9
                  Aceeasi problema pusa in N locuri.
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  Procesare...