Izolarea fonica a peretilor de compartimentare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #16
    Nu prea ...

    Comentariu

    • DanielX
      Incepator
      • 05.feb.2009
      • 14

      #17
      Multumesc

      Comentariu

      • denis31
        Incepator
        • 06.mai.2010
        • 4

        #18
        Vreau sa izolez fonic peretele comun la o garsoniera, dimensiunile acestuia sunt 3,74 m lungime si 2,52 m inaltime.
        va rog sa-mi spuneti toti pasii pe care trebuie sa-i urmez si materialele necesare.
        Mentionez ca pe podea am parchet laminat si in viitor as dori sa izolez si tavanul.
        Va multumesc anticipat!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #19
          Puteti izola peretele astfel:
          -realizati o structura metalica pentru gipscarton
          -aplicati unstrat de vata minerala in structura
          -inchideti cu placi de gipscarton de 12,5mm

          Acum structura poate fi realizata in doua moduri:
          -profile UD si CD cu bride
          sau
          -profile UW si CW

          Va trebui sa taiati din ultima lamele a laminatului pentru a prinde structura pe pardoseala.

          Comentariu

          • denis31
            Incepator
            • 06.mai.2010
            • 4

            #20
            V-as ruga sa-mi spuneti ce dimensiuni trebuie sa aiba profilele UD si CD si ce tip de de vata de sticla ar trebui sa folosesc.
            Am vazut pe forum ca cea mai buna ar fi Isover Akusto de 10mm care are pe o parte folie de aluminiu; de asemenea as dori sa-mi spuneti ce dimensiuni trebuie sa aiba bridele si daca mai trebuie sa pun burete fonoabsorbant peste vata de sticla.
            Va multumesc!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #21
              Profilele UD au o singura dimensiune 30 mm latime iar CD sunt doar de 60mm latime.
              Bridele le alegeti cu dimensiunea potrivita pentru grosimea stratului de vata utilizat, daca aplicati 5cm de izolatie utilizati bride 3-6cm, pentru 10cm de izolatie utilizati bride 9-12cm.
              Daca doriti, puteti adauga un strat de burete intre vata si perete.
              Puteti sa utilizati sortimentul Akusto dar nu numai.

              Comentariu

              • denis31
                Incepator
                • 06.mai.2010
                • 4

                #22
                D-voatra ce dimensiune mi-ati recomanda la vata de sticla de 5cm sau de 10cm?
                In ceea ce priveste sortimentul de vata am gasit numai Isover Rio Alu de 10 cm si Isover EKO de 10cm, acestea sunt bune?
                Putei sa-mi recomandati si un burete fonoabsorbant?
                Va multumesc!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #23
                  Problema este daca va permiteti sa pierdeti spatiul respectiv.
                  Prima optiune este 10 cm de izolatie.
                  Ambele sortimente de vata pot fi utilizate, vedeti cum va incadrati cu necesarul de vata versus suprafata rolei de vata si alegeti in consecinta.

                  Comentariu

                  • denis31
                    Incepator
                    • 06.mai.2010
                    • 4

                    #24
                    As dori sa va mai intreb ceva, daca pun vata de 10 cm pot sa o comprim la 7,5cm pentru a nu pierde atat de mult spatiu!
                    va multumesc!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      #25
                      Nu se va comprima vata de la 10 cm la 7,5 cm.
                      Comprimarea poate creea probleme cu prinderea placilor si nu va ajuta la izolare. Exista sortimentul Akusto cu grosimea de 7,5 cm.

                      Comentariu

                      • musu
                        Membru Marcant
                        • 09.oct.2009
                        • 414

                        #26
                        pentru interior se pune au ba folie bariera de vapori? ca in unele posturi sau situatii am vazut ca da, intr-altele ca nu e necesar. eu, personal nu am pus. Si referitor la compresia vatei minerale, pe un caprior de 14 cm am pus 15 cm de vata, e ok?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #27
                          De la 14 cm la 15 cm nu este problema, se poate accepta.
                          Bariera de vapori este obligatorie atunci cand termoizolam o suprafata/perete exterior.
                          Pentru pereti de compartimentare, cu exceptia celor de la baie, poate lipsi.

                          Comentariu

                          • musu
                            Membru Marcant
                            • 09.oct.2009
                            • 414

                            #28
                            mai ales ca am folosit Knauf Insuflation, ptr simplul motiv ca e maro si nu galbena (deci nu are vopeselele alea alchidice)... si sincer imi pare cam rau, Isover e alta calitate zic eu, am vazut la vecinu o pus 10 cm si or fost suficienti, are o alta densitate. Asta e, am vrut ecologic, am ales o calitate mai proasta. Acu, sper cumva, sa nu mai stea si soarecii pe acolo, ca apoi chiar tre sadau jos si sa pun isover

                            Comentariu

                            • Phonic
                              Incepator
                              • 12.ian.2011
                              • 43

                              #29
                              Postat în original de DanielX
                              Produsul akusto poate fi folosit si la izolarea termica?
                              Am 2 pereti, unul trebue izolat fonic si unul termic.
                              De aceea intreb
                              Multumesc
                              Din pacate pana acum ,din ce am citit ,acest material izoleaza doar termic.
                              Daca as vrea sa izoleze si fonic mi-ar trebui 3 lucruzi:
                              1.fisa tehnica cu graficul in care se spune cati decibeli atenueaza si la ce fracventa
                              2.ar trebui sa aiba minim 90 kilograme pe metrul cum ca sa poata reduce cu 40 de decibeli minim
                              3.ar trebui sa fie montata ca in urmatorul filmulet
                              youtube.com/watch?v=Bf5syq09qa0&feature=related

                              atentie la filmulet:el ne spune ca trebuie sa izolam peretele mecanic pe peretele original al casei.Separare mecanica se face cu acele silencer-e (amortizoare) care obtin efectul antivibratii.

                              oricum orice lucrare practica se realizeaza in urma efectuarii sonometriei si masuratorilor acustice realizate pe tot spectrul de frecvente.Abea dupa aceia se pot face planuri pentru ce anume materiale sa folosim.

                              Ca un sfat tehnic nu folositi vata minerala decat pentru izolatie termica.Vata bazaltica se foloseste ca absorbant fonic pentru ca are peste 60 70 gk pe metrul cub.

                              Degeaba izolam camera cu vata minerala .Prin acesta izolatie ucidem vrecventele intra 800 si 4000 cu circa 20 decibeli.Dar ce facem cu restul de frecvente?
                              Dupa cum a spus si user-ul de mai sus problema cu izolatul 100% intervine in zona sub 125 de hz.Acolo fara pereti separat mecanic nu facem nimic chiar daca punem 1m de vata ca si grosime.

                              Rog adminul sa nu stearga postul sau contul meu pentru ca am intrat sa dau un sfat.Am multi clienti care m-au sunat,le-am explicat (inclusiv cu desene) nu au inteles sau nu au vrut sa inteleaga si au platit 2 lucrari.Una placata cu rigips si vata minerala si a doua cu datul jos al rigipsului,lipirea materialelor izolante profesionale,si punerea rigipsului la loc plus finisaje.

                              Trebuie sa spunem omului de la inceputul constructiei ca o cladire pe langa alte astecte cuprinde si izolatia fonica, ca el in consecinta sa ia masure inainte de finisaje si nu dupa.

                              din pacate noi suntem sunati de obicei cand finisajele sunt terminate si fiecae client pierde bani irositi pe materiale termo si nu fono.

                              va stau la dispozitie cu orice raspuns in materie de izolatie fonica .
                              Sfat metru zugravul care stie sa faca izolatii fonice:
                              la izolarea fonice se ia in calcul si se masoara urmatoarele lucruri:
                              densitatea materialului din care este executata cladirea si gradul de absortie fonica a acestuia

                              masuratori de zgomot
                              masuratori ale vibratiilor
                              masuratori de izolatie fonica
                              masuratori de acustica (unde este cazul-ecou sau reverb).de obicei daca sunetul are o intarziere mai mare de 2.5 secunde atunci poluarea fonica este mult mai mare decat intr- incapere fara ecou.

                              Comentariu

                              • PowerMC
                                Administrator
                                • 02.mai.2007
                                • 2239

                                #30
                                Izolatiefonica,

                                Va rog sa modificati semnatura, nu respecta regulamentul forumului.
                                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                                Community Manager MC

                                Comentariu

                                Procesare...