Fonoizolarea fara a pierde spatiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sunshine
    Incepator
    • 09.sep.2009
    • 15

    Fonoizolarea fara a pierde spatiu

    buna tuturor, sint nou pe forum, si din cite am citit , o fonoizolare necesita pierderea de citiva cm din spatiu .... intrebarea mea ar fie, nu exista alta varianta de izolare,pt a nu pierde din spatiu,deoarece nu imi permite camera, fiind destul de mica, asa as face si mai neincapatoare. ma gandesc la vreo pasta,spuma etc, ce ar putea umble spatii din interiorul peretelui,ma refer la gaurile caramidei.

    un salut..
  • roscatraian
    Membru Marcant
    • 15.feb.2009
    • 308

    #2
    Orice are un cost. Daca nu este la interior este la fel de bine si la exterior. Si mult zgomot intra prin ferestre-deci trebuie schimbata sticla. Un termopan cu sticla antiefractie face minuni.

    Comentariu

    • dansastro
      Incepator
      • 10.iun.2009
      • 33

      #3
      Nu faceti confuzie intre sticla anti-efractie si sticla anti-fonica. Folia folosita in sticla duplex este diferita, in sensul ca la sticla anti-fonica aceasta are calitati acustice imbunatatite.

      Comentariu

      • sunshine
        Incepator
        • 09.sep.2009
        • 15

        #4
        nu e vb de exterior, ci e vb de peretele care desparte casa mea cu cea a vechinului.deci nu poti sa reduc din lungimea camerei, si nici de cealalta parte nu ma pot atingi, e vb de peretele vechinului....m.ar interesa doar sa izolezi fonic,un perete,nu ma deranjeaza zgomotul de afara,ci cei de la vecinu.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Ce tip de zgomot este? Se transmite aerian sau prin structura constructiei?
          Ttevi ce trec de la dvs. la vecinul aveti?

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru Marcant
            • 15.feb.2009
            • 308

            #6
            Draga Dansastro ai prfecta dreptate, dar raportul calitate-pret este net in favoarea sticlei antiefractie.
            Sunshine. Nu ai cum sa realizezi izolare fonica fare pierdere teritoriala. La discoteci se face o izolare fonica cu niste bureti cu geometrie speciala(vezi cofrajele de oua) peste care se pune rigips si se finiseaza. Nimic nu este "moca" pe lumea asta!

            Comentariu

            Procesare...