Izolare fonica planseu scanduri - zgomot de impact

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blsqt
    Incepator
    • 06.dec.2009
    • 2

    Izolare fonica planseu scanduri - zgomot de impact

    buna ziua! numele meu e liviu si ma confrunt cu o situatie careia incerc cu ajutorul dumneavoastra si al acestui forum sa ii gasesc o solutie. am cumparat de curand un apartament la mansarda unui bloc nou construit. problema e ca constructorul a vandut podul de deasupra apartamentului meu vecinului, care l-a mansardat. nu am avut nici o problema cu asta pana nu am descoperit (mutandu-ma acolo) ca planseul e din scanduri si cu toate ca intre tavanul meu din placi de rigips si dusumeaua lui exista o izolatie cred din fibra de sticla aud cate o bufnitura la fiecare pas pe care ei sau copiii lor il fac alergand sau jucandu-se pe acolo. in plus o aud si pe ea (vecina) cand striga la ei (copiii) de parca ar fi in camera vecina. as dori sa stiu daca e vreo solutie pe care as putea sa le-o sugerez pentru a remedia acest neajuns (asta in cazul in care o sa gasesc intelegere la ei) caci bufniturile acelea imi macina nervii zi de zi si daca e legal ce au facut ei, adica sa mansardezi podul de deasupra unui ap situat la mansarda, care nu iti apartine. va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!

    PS: precizez ca vecinul a mansardat si podul de deasupra ap lui si s-a extins si deasupra ap meu, accesul realizandu-se cu ajuntorul unei scari interioare situata in ap lui.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15074

    #2
    Nu stiu care este situatia legala a acelui spatiu insa mansardarea si schimbarea destinatiei spatiilor ce apartin tuturor proprietarilor din bloc se face cu acceptul acestora.

    In privinta izolatiei planseului de lemn, aceasta se poate face insa numai modificand radical solutia pentru pardoseala vecinului de la mansarda.

    Comentariu

    • blsqt
      Incepator
      • 06.dec.2009
      • 2

      #3
      Postat în original de Gemini
      Nu stiu care este situatia legala a acelui spatiu insa mansardarea si schimbarea destinatiei spatiilor ce apartin tuturor proprietarilor din bloc se face cu acceptul acestora.

      In privinta izolatiei planseului de lemn, aceasta se poate face insa numai modificand radical solutia pentru pardoseala vecinului de la mansarda.
      puteti sa detaliati putin va rag? am citit pe forum ca o solutie ar fi dala flotanta? e acelas lucru cu placile ISOVER? se aplica direct peste pardoseala de lemn deja existenta? si am mai gasit ceva legat de sapa pertilica dar nimeni nu a detaliat putin ce presupune aceasta sapa...

      Comentariu

      • Bill
        Membru Marcant
        • 05.dec.2006
        • 421

        #4
        O solutie ar putea fi si izolara suplimentara a tavanului dvs.
        Dar oricum zgomotul de impact tot razbate. Iar daca oamenii au parchet fara covoare prin casa si mai "alearga" si incaltati nu aveti alta solutie decat sa va mutati. Noaptea se aude orice zgomot si oricat de mic, asa ca.........

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15074

          #5

          Comentariu

          Procesare...