Fonoizolarea unei podele sustinuta de grinzi de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ciprian_ciprian
    Incepator
    • 04.ian.2010
    • 17

    Fonoizolarea unei podele sustinuta de grinzi de lemn

    Buna ziua. Am citit atat materialele de pe forum cat si cele de pe siteul Isover in ceea ce priveste fonoizolarea avanelor din lemn dar nu m-am lamurit complet si as dori sfatul dumneavoastra.
    Va voi prezenta mai inatai alcatuirea actuala la tavanului, etajul fiiind inca in lucru (lucrarea a fost inceputa acum multi ani de parinti si nefinalizta).

    Sustinerea tavanului este realizata din grinzi de lem 10 x 10 asezate pe o centura de beton ce imprejmuieste casa. Tavanul propriu zis este tip vechi cu plasa si tencuiala, dar il voi modifica si voi realiza unul pe structura metlica din rigips. Deocamdata atat este construit.

    Intrebarea mea este cum as putea realiza o izolare fonica a pardoselii etajului? Trebuie sa adaug ca am achizitionat deja cca. 8 m cubi de dulapi de lem (scadura cu grosimea de 5 cm), pe vare intentionez sa ii trag la grosime, latime si sa le fac nut si feder.

    initial doream sa prind dulapii direct pe grinzi in holtsuruburi dar cred ca as face o greseala imensa.

    Am citit ca se recomanda dala flotanta. Nu exista oare si alta solutie ce nu ar implica turnarea de beton pe plansee, deoarece nu stiu ce greutate ar suporta constructia mea?
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2550

    #2
    Grinzi de 10/10 cm, cam subtirel pentru a le incarca cu 8 mc de lemn plus alte dotari ce vin la mansarda, ale mele (grinzile) sant de 25/15 cm la o deschidere maxima interioara de 4,5 m.
    Cu respect.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Nu este cazul sa va ganditi la beton peste planseul de lemn.
      Sunt solutii pe baza de placi din vata minerala dedicate izolarii planseelor.

      Cititi topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=25578

      Comentariu

      • Ciprian_ciprian
        Incepator
        • 04.ian.2010
        • 17

        #4
        Sa inteleg ca in acest caz stratul dublu de placi aglomerate se vor comporta ca o dala flotanta.
        In acest caz cu dala flotanta de lemn cum as putea folosi dulapii pe care i-am achizitionat deja?

        Comentariu

        • Ciprian_ciprian
          Incepator
          • 04.ian.2010
          • 17

          #5
          Am si eu o intrebarea pentru domnul GOLUMBEANU, daca citeste acest topic.
          De unde as putea achizitiona si eu in Prahova, materiale termo si fono izolante ISOVER, deoareace in marile hypermarketuri nu au decat un produs, o gama mai slab calitativ (RIO TWin)?
          Daca este nevoie va pot da adresa mea ade e-mail

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Dulapii se pot utiliza ca prim strat, podire suprafata apoi adaugati izolatia si restul straturilor.

            Comentariu

            Procesare...