Izolare fonica vis a vis de un restaurant ( la 10 m)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SilviaGavrila
    Incepator
    • 05.mar.2006
    • 1

    Izolare fonica vis a vis de un restaurant ( la 10 m)

    Buna ziua.
    Am achizitionat o casa stil vechi saseasca, care are pereti grosi alcatuiti dintr-un rand de caramida si restul nisip , camerele stil vagon, asezate vis a vis de un restaurant la 10 m, iar zgomotul este la fel ca cel din restaurant.
    Langa noi locuieste alta familie iar prin perete se aude galagie.
    .Am inteles ca un izolartor fonic foarte bun ar fi cofragele de oua si am incercat aceasta , iar deasupra am aplicat rigips de 15 mm, pe o rama de lemn. Problema e ca zgomotele persista mai ales zgomotele de la masina de spalat, trepidatii de la sariturile copiilor din vecini (sunt chiar accentuate).
    Am dori sa stim care este cea mai buna solutie de izolare fonica in raport cu restaurantul, respectiv vecinii.
    Va multumesc
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    #2


    Din pacate solutiile din link-ul mai sus sunt foarte scumpe. Puteti intreba totusi. Navigati pe site folosind butoane alea gri de sus.

    Deci solutii ar fi....
    Insa sunt niste norme legale referitoare la zgomotul exterior. Poate o amenda le-ar prinde bine....

    Mai bine sa cheltuie banii restaurantul si sa faca o fono-izolare ca sa nu se duca sunetul afara....
    Stefan

    Comentariu

    • Bilko
      Incepator
      • 26.apr.2006
      • 4

      #3
      Problema cu zgomotul trebuie sa o rezolve cei cu restaurantul

      Mergeti la Agentia de Mediu si cereti sa va comunice limita max.
      a Decibelilor cu care aceasta agent a fost autorizat sa functioneze.

      Cereti Agentiei d. M. sa vina la D-voastra si sa efectueze o
      masuratoare fonica.

      Daca cei de la Mediu incep prin tergiversari gen :
      - nu avem aparatura , nu santem abilitati sa executam masuratori
      - sa comande agentul care va deranjeaza o masuratoare
      sau in caz ca ei vin sa masoare dar "intamplator" este o liniste
      de mormant , e clar ca agentul care va deranjeaza are "prieteni"!

      In acest caz va rog sa apelati la Garda Nationala A Mediului care
      se afla in Bucuresti B-dul Unirii nr. 78 si garantat situatia se va schimba
      deoarece acei "zmei locali" nu se bucura de acelasi sprijin peste tot .

      Toate aspectele de mai sus , le-am trait pe pielea mea , bine nu am rezolvat 100% dar eu ma confrunt cu un fost secretar de partid...

      Cateva nivele de zgomot ca sa va faceti o parere:

      - 15- 20 Db vorbit in soapta
      - 30 Db bibloteca publica
      - 45-50 Db vorbit normal
      - 70 Db intersectie rutiera
      - 90 Db tunet

      Db - Decibel unitate de mas. a zgomotului

      Bafta in tot ce intreprindeti

      Comentariu

      • Marina Popa
        Membru
        • 23.feb.2006
        • 172

        #4
        Daca intrati pe google si cautati poluare fonica veti afla ca de la anul viitor cf normelor europene vor exista limitari impotriva zgomotului iar dupa ora 22 terasele ori se inchid ori functioneaza doar inauntru ...Oricum anuntati garda nationala de mediu -intrati pe www.gnm.ro si spuneti-va problema la reclamatii ...Poate va vor ajuta In caz contrar asteptati anul 2007 cind reclamatile se vor putea face direct si la comisarii comisiei Europene in caz ca va considerati nedreptatit.Dar eu cred ca se rezolva Mi se par de treaba ...oate reusiti sa ii schimbati programul restaurantului prin reclamatie facuta si la politie si la primarie si la sanepid si la GARDA DE MEDIU Iar vecinii merita si ei o mica amenda ...Asa sunt romanii,galagiosi

        Comentariu

        • ggl1809
          Incepator
          • 09.iun.2006
          • 87

          #5
          Cofrajele de oua nu sunt materiale izolante fonic.
          Se face o confuzie referitor la urmatoarele cocepte :

          material(structura) izolatoare fonic
          material( structura) fonoabsorbanta
          material cu proprietati de difractie a sunetului

          practic cartoanele de oua au fost si sunt percepute ca solutii fonoizolante sunt folosite pe post de materiale fonoabsorbante in studiouri si de fapt fac in primul rind o difractie a sunetului si mai apoi o mica absorbtie.

          Astfel solutia nu este adecvata.

          Sunetele pe care le auziti s-ar putea sa corespunda frecventei de rezonanta a structurii frecventa la care caracteristica de izolare este mult diminuata.

          Multi dintre utilizatori, din dorinta de a face si cea mai mica economie realizeaza solutii de izolare cu placi de rigips si materiale "atipice", ca sa nu spun cu materiale total inadecvate, la sfatul mesterilor.

          Multi ajung sa puna polistiren (expandat, extrudat) ca a zis mesteru' ca e bun si apoi se pling ca au dat o gramada de bani si nu au rezolvat problema

          FOLOSIREA DE POLISTIREN PENTRU IZOLATII FONICE ESTE CEA MAI PROASTA IDEE. NU FACE ALTCEVA DECIT SA AMPLIFICE SUNETUL.

          Dealtfel polistirenul are multe lacune si din punct de vedere al izolatiei termice (ex :schimbul de aer cu exteriorul), cit despre foc sa nu mai vorbim in conditiile in care e facut din petrol.

          Pentru solutia dumneavoatra trebuie sa luati legatura cu o firma specializata in PROIECTAREA de tratamente acustice.
          ATENTIE : NU PLECATI DE LA PREMISA CA DACA ARE UN TITLU ( ARH, ING) STIE AUTOMAT CE FACE.

          Comentariu

          • Pop Alexandra
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 29.mar.2018
            • 2

            #6
            Răspuns la: Izolare fonica vis a vis de un restaurant ( la 10 m)

            Ati vazut ca vor sa limiteze (legal) sunetul la 35 Db?
            N-am auzit de o absurditate mai mare.

            Comentariu

            Procesare...