Fonoizolare perete cu gipscarton existent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • muscarul
    Incepator
    • 21.nov.2006
    • 38

    Fonoizolare perete cu gipscarton existent

    Salutare

    Se da urmatoarea situatie: locuinta tip duplex, P+M, construita din caramida poroterm si izolata la exterior cu polistiren de 5 cm (cam putin, dar asa am luat-o si pe atunci nu stiam la ce sa ma uit). La interior nu este tencuit ci este lipit rigips pe caramida direct, rezultand un spatiu de cca 2-3 cm intre rigips si caramida.
    Problema este ca zidul care desparte cele doua jumatati de duplex nu izoleaza fonic mai deloc. Nefiind tencuit (si in jumatatea mea, si in cealalta este rigips lipit pe pereti), spatiul dintre caramida si rigips devine o adevarata cutie de rezonanta. Momentan nu e mare problema, ca in cealalta jumatate nu sta nimeni, dar cand se va ocupa va fi destul de nasol. Am depistat problema cand vanzatorul mai venea cu cate un client sa prezinte cealalta jumatate... auzeam aproape tot ce se discuta. Si parca nu as vrea, pe viitor, sa le aud tv-ul viitorilor vecini sau sa ii aud cum se iubesc.

    Solutia cea mai buna ar fi sad au jos rigipsul, sa tencuiesc zidul si apoi eventual vata mineral si rigips. Dar este finisat totul, locuiesc aici de 2 ani si nu as vrea sa am ditamai santierul in casa.

    Solutia la care m-am gandit, si la care as dori sa va dati cu parerea este urmatoarea:
    Se practica in rigips niste gauri cam de grosimea unui creion, prin care se introduce spuma poliuretanica la tub. Avand tubul de spuma tija aceea de cca 20-25 de cm, as putea directiona de jur imprejurul gaurii spuma, care apoi se va expanda pe unde va avea loc, umpland golul dintre rigips si caramida. Astfel, as putea sa obtin cat de cat o izolare fonica si chiar si termica, ca iarna incalzesc si cealalta jumatate .
    Din specificatiile mai multor spume, am vazut ca un tub de 700 de ml se expandeaza pana la cca 50-60 de litri . Peretele pe care vreau sa fac experimentul are 11.6 mp, si daca iau in calcul o distanta de 3 cm intre rigips si caramida ar rezulta un volum de cca. 350 de litri, deci mi-ar ajunge 7 tuburi de spuma poliuretanica. Avand in vedere ca cea mai ieftina spuma e in jur de 12 lei (Dedeman) ar rezulta un cost de 84 de lei, plus deranjul de a repara gaurile si de a zugravi, dar decat sa dau totul jos si sa refac, mi se pare chilipir sa iau niste rifix si o galeata de vopsea.
    Din calculelel mele, un tub de spuma ar ajunge la 1,3 mp (1.3*.1.3*0.03 = un volum de 50 de litri), deci gaurile ar trebui repartizate astfel incat sa acopere aceasta suprafata.

    Intrebarile mele:
    1. Va fi eficienta fonoizolatia aceasta?
    2. Se va expanda spuma peste tot oare?
    3. Exista riscul sa imi impinga rigipsul si sa il dezlipeasca de pe caramida?
    4. Ar fi aceasta metode viabila pentru termoizolarea tuturor peretilor exterior? (dupa cum am mentionat, la exterior e polistiren de 5 cm, si ar fi bineveniti inca 2-3 cm de izolatie pe interior cred; la un cost relativ mic – daca luam in calcul ca as face eu toata lucrarea si mare deranj nu se face, si as putea sa fac totul inainte de o zugraveala generala).
    Multumesc pentru rabdare, astept pareri.
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1408

    #2
    Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

    Cred ca solutia nu va da rezultatele scontate.
    Spuma poliuretanica cu expandare redusa CT 84 este recomandata.
    Chiar daca are o expandare redusa, posibilitatea dezlipiri gipsului ramane.
    Peretele acela ar trebui desfacut pe ambele parti si tratat fonic si termic.
    Pt rezultate bune desfaceti gipsul si faceti izolatie fonica+structura metalica+ placa gips fonic.

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1409

      #3
      Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

      Eu as paria pe numarul 3 .

      Comentariu

      • muscarul
        Incepator
        • 21.nov.2006
        • 38

        #4
        Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

        @ mircea - stiu ca asa e cel mai bine dar e prea complicat
        @ doru - ma gandeam ca daca in fiecare 1,3 mp fac 4 gauri spuma se distribuie mai uniform si riscul sa impinga rigipsul este mai mic.
        Ultima editare de muscarul; 09.oct.2012, 18:57.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1408

          #5
          Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

          Puteti incerca, nimeni nu va sta in cale.
          Riscul cel mai mare este sa se desprinda placile de gips sau sa le deformeze.

          Din pacate spuma nu este un bun izolator fonic asa ca nu cred ca veti avea niste rezultate satisfacatoare.
          Atentie nu folositi spuma poliutetanica pt montarea tamplariei pt ca expandeaza foarte mult si sigur va va dezlipi gipsul.

          Totusi, raman la parerea ca montarea VATA+STRUCTURA+GIPS FONIC este cea mai buna solutie.
          Ganditiva bine.
          Sa nu cumva sa le faceti pe amundoua ( solutia dvs + solutia mea)

          Comentariu

          • muscarul
            Incepator
            • 21.nov.2006
            • 38

            #6
            Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

            nu-i exclys nici asta, sa ajung sa le fac pe amandoua

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1409

              #7
              Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

              mircea ti-a dat un sfat bun . nu te opreste nimeni insa sa experimentezi pe o mica suprafata.

              Comentariu

              • orzgam
                Incepator
                • 24.sep.2012
                • 83

                #8
                Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

                nu exista posibilitatea de a face o structura de perete de 50, "lipita" de placa existenta? placata doar pe o fata cu placa acustica + izolatie din vata minerala
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete gips carton.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	204,9 KB 
ID:	605376
                este doar o parere, nu stiu cat de buna.

                sa auzim de bine,
                Razvan

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1408

                  #9
                  Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

                  Postat în original de orzgam
                  nu exista posibilitatea de a face o structura de perete de 50, "lipita" de placa existenta? placata doar pe o fata cu placa acustica + izolatie din vata minerala
                  [ATTACH=CONFIG]69408[/ATTACH]
                  este doar o parere, nu stiu cat de buna.

                  sa auzim de bine,
                  Razvan
                  Poate ca idea dvs este buna ( eu as demonta placile vechi), dar fotografia postata de dvs nu face decat sa induca lumea in eroare.
                  Acel perete este ( va fi) de fapt perete despartitor si deci nu se preteaza necesitatilor domnului Muscarul.
                  In foto se vede ca sa placat orizontal, un procedeu care nu ofera rezistenta.
                  Plus de asta placile au fost montate liniar ( adica nu sunt intercalate).

                  Pe viitor daca doriti sa postati ceva foto intai verificati daca acea foto are legatura cu subiectul.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #10
                    Răspuns la: Fonoizolare perete cu gipscarton existent

                    Postat în original de muscarul
                    Solutia cea mai buna ar fi sad au jos rigipsul, sa tencuiesc zidul si apoi eventual vata mineral si rigips. Dar este finisat totul, locuiesc aici de 2 ani si nu as vrea sa am ditamai santierul in casa.
                    Umplerea spatiului cu spuma nu este o solutie care sa fie posibila. Nici nu vad cum umpleti intreaga suprafata in mod corect (fara goluri)!
                    Indiferent daca aveti camerele de pe zona dinspre vecin finisate, se poate face o lucrare cu deranj minim cand se lucreaza cu gipscarton iar finisarea se poate face obtinand un un efect decorativ daca se schimba aceste zone.
                    Trebuie stiut cum este zidit peretele, ce goluri sunt pe zona de rosturi zidarie si care vor trebui umplute apoi se face o izolare fonica pe structura de profile UW+CW cu grosime de 10cm.
                    Tencuirea peretelui nu este obligatorie. Se foloseste vata minerala si gipscarton cu proprietati de izolare fonica.

                    Comentariu

                    • orzgam
                      Incepator
                      • 24.sep.2012
                      • 83

                      #11
                      Răspuns la: Perete placat cu rigips lipit - cum fonoizolez fara sa dau jos rigipsul?

                      aveti perfecta dreptate, imaginea nu isi avea locul, pe viitor voi aveam mai multa grija.
                      multumesc pentru remarca.

                      sa auzim de bine,
                      Razvan

                      Comentariu

                      • circusarchitect
                        Incepator
                        • 25.sep.2013
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Fonoizolare perete cu gipscarton existent

                        La numarul 3 nu cred ca ar fi probleme daca am aborda chestiunea logic si am face niste calcule detaliate.
                        Placa de gips carton s-ar dezlipi de perete doar daca spuma nu ar mai avea loc pentru expandare, dar are: in dreapta, stanga, sus, jos.
                        Spuma ar impinge placa de gipsa carton, dar nu indeajuns de tare pentru a o dezlipi, deoarece are spatiul din jurul gaurii pentru deplasare, expandare.
                        Principala problema e ca depinde de numarul de gauri, de distanta dintre ele si de cantitatea de spuma introdusa in fiecare gaura. Daca spuma ar fi prea multa atunci ar fi riscul sa impinga mult prea tare pe gips carton si sa-l dezlipeasca de pe perete.
                        Pana la urma ar trebui niste calcule exacte si poate ca introducerea spumei prin gauri nu ar fi cea mai buna idee.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #13
                          Răspuns la: Fonoizolare perete cu gipscarton existent

                          Postat în original de circusarchitect
                          Principala problema e ca depinde de numarul de gauri, de distanta dintre ele si de cantitatea de spuma introdusa in fiecare gaura. Daca spuma ar fi prea multa atunci ar fi riscul sa impinga mult prea tare pe gips carton si sa-l dezlipeasca de pe perete.
                          Pana la urma ar trebui niste calcule exacte si poate ca introducerea spumei prin gauri nu ar fi cea mai buna idee.
                          Oricum ar fi, este o bataie de cap ce nu aduce un avantaj, nici macar minim. Ciuruim o placa de gipscarton in conditiile in care controlul injectarii este imposibil de facut. In contextul in care se doreste izolare fonica, orice spatiu neumplut compromite intreaga lucrare si vor fi nenumarate spatii de acest gen.

                          Comentariu

                          Procesare...