HD Foam pentru izolare pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SaschArt
    Incepator
    • 18.apr.2009
    • 24

    HD Foam pentru izolare pereti

    Vreau sa izolez fonic peretii cu HD Foam, aici sunt specificatii http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=22 Peste HD Foam vreau sa pun placi de rigips, nu stiu ce adeziv sa folosesc.

    N-as da banii si pe acel adeziv, spun producatorii "fonic", ce adeziv recomandati care sa aiba un pret decent? Aracetul de constructii ma gandesc ca ar putea lipi ambele materiale. Specific ca nu vreau sa folosesc multe holsuruburi pentru ca transmit sunetele, maxim 2 de panou rigips.

    Trebuie neaparat sa razuiesc lavabila pana la glet?
    Ultima editare de SaschArt; 17.apr.2014, 23:01.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15119

    #2
    Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

    Aracetul nu este o solutie. Se poate utiliza adeziv poliuretanic pentru fixarea placilor pe perete. Gipscartonul nu se lipeste pe aceste placi izolatoare fonic ci se va monta pe structura metalica.

    Comentariu

    • SaschArt
      Incepator
      • 18.apr.2009
      • 24

      #3
      Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

      Mersi, nu vad care este rostul unei structuri metalice. Structura de rezistenta exista, vechiul perete. Structura metalica provoaca numai probleme fara nici un avantaj:
      - impiedica umplerea completa a spatiului cu materialul izolator
      - creaza punti fonice, vibratiile din perete o sa se transmita f usor si ajung la placa de rigips, fiind mare se comporta exact ca membrana unui difuzor, solutia cu izolator intre structura metalica si rigips este aproximativa, sunt niste suruburi acolo care preiau vibratiile si le transmit
      - banii in plus degeaba, pe verticala nu sunt forte de solicitare mari, adezivul este suficient am vazut ca acest adeziv poliuretanic de care spui lipeste si rigips, deci e perfect, cred ca n-am nevoie nici de suruburi de prindere a rigipsului

      Inca o intrebare, trebuie neaparat sa dau jos vopseaua lavabila?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15119

        #4
        Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

        O structura pentru izolare fonica trebuie sa rupa pe cat posibil contactul cu structurile de rezistenta si de aceea nu este recomandat contacvtul intre structura din gipscarton si perete sau alte structuri. Nu este afectata semnificativ umplerea spatiilor cu material izolator iar structura trebuie sa fie montata elastic fata de stratul suport prin intermediul unor benzi de etansare. Exista gipscarton fonic insa se poate utiliza si gipscarton standard.
        Curatarea stratului de lavabila ar trebui facuta daca adezivul utilizat nu adera la aceasta, asadar depinde ce tip de adeziv utilizati. Conteaza grosimea si aderenta stratului de lavabila insa cel mai sigur este sa fie eliminata cu tot cu stratul de glet slab aderent.

        Comentariu

        • SaschArt
          Incepator
          • 18.apr.2009
          • 24

          #5
          Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

          Multumesc pt raspunsuri

          Comentariu

          • SaschArt
            Incepator
            • 18.apr.2009
            • 24

            #6
            Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

            As pune rigips de 9,5mm pentru ca este mai usor de manevrat, este vreo diferenta sesizabila fonic fata de cel de 12,5mm ?

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1411

              #7
              Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

              Ati hotarat ca adezivul nu este bun si ca nu are rost sa da-ti bani pe el.
              Ati hotarat ca nici structura metalica nu este buna si ca binanteles nu are rost sa dati bani degeaba.
              Acum va ganditi ca este bun gipsul de 9,5 mm.
              Acum va intreb eu:
              De ce mai intrebati pe forum cum sa procedati daca totusi solutiile le dati dvs?

              Va dau un sfat:
              Nu va bateti joc de pereti pt ca mai tarziu ve-ti regreta.

              Comentariu

              • SaschArt
                Incepator
                • 18.apr.2009
                • 24

                #8
                Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                Unde am zis ca "adezivul nu este bun" daca raspunzi citeste te rog mesajele mele. Structura metalica nu pun, am zis mai sus motivele. Mesajele lui Gemini au fost de ajutor, mirceaknap nu vad nici un ajutor in mesajele tale, mersi pentru abtinere in viitor.

                Comentariu

                • mirceaknap
                  Living Legend
                  • 05.mar.2011
                  • 1411

                  #9
                  Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                  Postat în original de SaschArt
                  N-as da banii si pe acel adeziv, spun producatorii "fonic", ce adeziv recomandati care sa aiba un pret decent? Aracetul de constructii ma gandesc ca ar putea lipi ambele materiale.
                  De aici am dedus ca adezivul nu va convine si ca preferati aracetul.

                  Solutii nu am ce sa va mai dau in acest moment pt ca dvs ati ras tot ce este necesar pt realizarea unui prete de gips carton.
                  Pana si din grosimea placi de gips ati mai redus 3mm.
                  Totusi inainte sa va apucati de treaba, consultati siturile Knauf,Rigips.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15119

                    #10
                    Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                    Gipscartonul propriu-zis, cel standard, nu are o contributie semnificativa in realizarea sistemului insa modul de creare a structurii peretelui este important.
                    Lipirea polistirenului va diminua efectul izolator scontat. Nu puteti lipi gipscartonul pe acele placi cu adezivi obisnuiti.

                    Comentariu

                    • Dario
                      Incepator
                      • 28.mai.2013
                      • 21

                      #11
                      Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                      Salutare. Vreau sa izolez si eu o camera fonic (2 din pereti sunt comuni cu ai vecinilor si nu as vrea sa i deranjez ). In prezent, peretii sunt acoperiti cu placi osb si ma gandeam sa cumpar foamuri cu care sa vin peste osb, iar peste foamuri sa pun bureti cofrati (pt o acustica cat mai buna). Nu ma pricep, incerc sa invat si, din ce am citit, inteles, s-ar parea ca foamurile ar trebui instalate intre perete si profil peste care sa vina gipscarton, respectiv lasat un spatiu de cativa centimetri deci nu lipit sau prins buretii cofrati direct pe ele. Este musai sa las spatiul si sa vin cu gipscarton? Un sfat cum ar fi bine sa fac in conditiile date ? Multumesc.

                      Comentariu

                      • ambiente
                        Membru
                        • 15.mai.2014
                        • 239

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                        bună seara. izolarea fonică se face total sau deloc. adică ori faci toată camera sau mai bine nu. dacă o să faceți doar pereții o parte din zgomot o să se transmită prin tavan. depinde de ceea ce doriți.
                        Postat în original de Dario
                        Salutare. Vreau sa izolez si eu o camera fonic (2 din pereti sunt comuni cu ai vecinilor si nu as vrea sa i deranjez ). In prezent, peretii sunt acoperiti cu placi osb si ma gandeam sa cumpar foamuri cu care sa vin peste osb, iar peste foamuri sa pun bureti cofrati (pt o acustica cat mai buna). Nu ma pricep, incerc sa invat si, din ce am citit, inteles, s-ar parea ca foamurile ar trebui instalate intre perete si profil peste care sa vina gipscarton, respectiv lasat un spatiu de cativa centimetri deci nu lipit sau prins buretii cofrati direct pe ele. Este musai sa las spatiul si sa vin cu gipscarton? Un sfat cum ar fi bine sa fac in conditiile date ? Multumesc.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15119

                          #13
                          Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                          Ce structura au peretii respectivi? Este o constructie din lemn? Va rog sa detaliati.

                          Comentariu

                          • Dario
                            Incepator
                            • 28.mai.2013
                            • 21

                            #14
                            Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                            Cei doi pereti comuni cu ai vecinului sunt din paianta, peste care s-au pus profile metalice si placa de regips. Apoi eu am prins niste panouri de osb in placile de regips pt ca voiam sa lipesc buretii cofrati pe aceste placi.Dar , intre timp, am citit despre fomurile Hd si proprietatile lor fonoizolatoare si m-am gandit daca ar ajuta sa pun intre osb si buretii cofrati foamuri de 5-6 cm. Tavanul nu e o problema intrucat deasupra este mansarda casei mele (deci tot eu), sg problema legata de izolarea fonica fiind acesti 2 pereti comuni cu ai vecinului, pe care as vrea sa il dreanjez cat maiputin fonic. Multumesc pt orice sfat.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15119

                              #15
                              Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                              In structura de gipscarton nu aveti izolatie din vata sau alt material izolator? Ce grosime are structura metalica, spatiul dintre perete si gipscarton?
                              Daca aveti izolatie in aceasta zona, alta solutie de izolare nu ar fi necesara.

                              Comentariu

                              Procesare...