HD Foam pentru izolare pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ambiente
    Membru
    • 15.mai.2014
    • 258

    #16
    Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

    bună seara. nu inteleg ce legătură are dimensiunea structuri metalice, cu izolarea fonoacustică a pereților
    Postat în original de Gemini
    In structura de gipscarton nu aveti izolatie din vata sau alt material izolator? Ce grosime are structura metalica, spatiul dintre perete si gipscarton?
    Daca aveti izolatie in aceasta zona, alta solutie de izolare nu ar fi necesara.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #17
      Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

      Cum nu are nici olegatura? Este acelasi lucru sa avem 5 sau 10 cm de izolatie? Izolatia fono este una, partea de acustica este altceva.

      Comentariu

      • ambiente
        Membru
        • 15.mai.2014
        • 258

        #18
        Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

        domnul dario a specificat din ce este făcut acel controperete. acest controperete poate fi făcut cu orice tip de structură cd uri. .
        cred totuși că ar trebui să reformulați intrebarea adresată domnului dario .
        Postat în original de Gemini
        Cum nu are nici olegatura? Este acelasi lucru sa avem 5 sau 10 cm de izolatie? Izolatia fono este una, partea de acustica este altceva.

        Comentariu

        • Dario
          Incepator
          • 28.mai.2013
          • 21

          #19
          Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

          Intre perete si gipscarton sunt 10 cm. Nu xista nici un material fonoizolator.
          Foamurile hd au si proprietati termoizolatoare? Echivaleaza cu cele ale vatei minerale ? si daca da, ele pot fi prinse si pe tavan (pt izolare fonica si termica)? Imi cer scuze daca intrebarile sunt stupide dar caut sa gasesc cea mai buna solutie pt bugetul meu. Multumesc pentru raspuns.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #20
            Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

            Ambiente,
            Presupun ca pot formula intrebarile asa cum consider eu ca trebuie, nu este nici o problema faptul ca dvs. intelegeti sau perepeti lucrurile altfel.

            Daria,
            Aceste panouri izoleaza termic fiind realizate din spuma poliuretanica reciclata, cu densitate mai mare. Pot fi utilizate si pe tavan insa in discutie trebuie sa fie sistemul cap-coada si nu numai materialul izolator. Pretul acestor placi este destul de mare si de aceea nu le asociez cu izolatia termica, existand variante mai putin costisitoare si cu eficienta buna.

            Comentariu

            • ambiente
              Membru
              • 15.mai.2014
              • 258

              #21
              Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

              gemini,cred că la acest capitol nu ne ințelegem.
              domnul dario a explicat deja cum este făcut peretele. acest domn are nevoie de o soluție.vă rog...
              Postat în original de Gemini
              Ambiente,
              Presupun ca pot formula intrebarile asa cum consider eu ca trebuie, nu este nici o problema faptul ca dvs. intelegeti sau perepeti lucrurile altfel.

              Daria,
              Aceste panouri izoleaza termic fiind realizate din spuma poliuretanica reciclata, cu densitate mai mare. Pot fi utilizate si pe tavan insa in discutie trebuie sa fie sistemul cap-coada si nu numai materialul izolator. Pretul acestor placi este destul de mare si de aceea nu le asociez cu izolatia termica, existand variante mai putin costisitoare si cu eficienta buna.

              Comentariu

              • hukk
                Incepator
                • 17.ian.2015
                • 3

                #22
                Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                Am izolat eu cu hd foam plus , blocktech 70 , placi rigips fonic , bride cu amortizor , adeziv acustic de la details cu echipa lor "noi suntem aia originali" un perete dormitor . Acum se aude mai rau ca inainte si mai rau se aude toata casa nu doar dormitoru . Am spart 5300 ron pe nimic dezamagire totala .
                Inainte aveam vata minerala bazaltica si se auzeau doar sunetele de impact gen mers prin casa , tropaieli , lovituri parchet de la vecin dar nu voci , tv .
                Acum se aud si tipetele LOL . Peretele dintre dormitoru meu si dormitorul vecinului este din BCA in 2010 cand ne-am mutat aici dezvoltatorul la plangerile locatarilor au pus acea vata si la mine si la el , 4 ani a fost ok , oamenii aveau covor mai mare mai gros nu tropaiau ,de 5 luni sau mutat altii care tropaie de la 8 dim pana la 12 seara daca esti norocos din disperare am apelat la " aia originali" cu produse pro . La sfarsit dezamagire maxima.

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2237

                  #23
                  Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                  Ne pare rau pentru experienta neplacuta. Aveti foto de la executia lucrarii?
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • hukk
                    Incepator
                    • 17.ian.2015
                    • 3

                    #24
                    Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0228.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	404,5 KB 
ID:	620428 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0229.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	286,0 KB 
ID:	620429

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0231.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	248,7 KB 
ID:	620430 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0233.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	339,2 KB 
ID:	620431


                    produsele achizitionate details.ro si echipa recomandata de ei "cei originali" care pun izolatii la Smiley asa sau recomandat.
                    Lucrarea poate este buna dar efectul este foarte prost mai prost ca inainte . O echipa pro ar trebui sa faca masuratori inainte sa se apuce de ceva sa ai spui omului , degeaba iti fac asta ca trebuie si asta si asta si te duce o camera la 200 mil , mai bine darami peretele de bca subtire si torni beton direct .
                    Ultima editare de hukk; 17.ian.2015, 21:54.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #25
                      Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                      In spatiul ramas intre placile respective si gipscarton mai era loc de adaugat ceva vata de sticla. Daca utilizati vata bazaltica sau vata de sticla erati mult mai castigat. Tot ce puteti face acum este sa inclouiti partea de material fonoizolator dar cu pretul desfacerii placilor de gipscarton si refinisarea suprafetei. Brida elastica este montata incorect din punctul meu de vedere si nu cred ca aduce mai avantaje in acest caz, fata de o brida normala montata cu banda de etansare.
                      Imi pare rau de experienta dvs. neplacuta.
                      Ati reclamat furnizorului/excutantului nemultumirea privind rezultatul lucrarii?

                      Comentariu

                      • hukk
                        Incepator
                        • 17.ian.2015
                        • 3

                        #26
                        Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                        Momentan nu avem curaj sa mai facem nimic , daca cei pro au facut treaba de toata jena ...solutii fara masuratori etc nu cred ca merita incercate , faci peretele vezi ca se aude la fel si dai din umeri . Cand au vazut ca se aude tare nu stiau cum sa se tireze mai repede , am ramas sa imi montez eu prize , intrerupatoare . Vata minerala bazaltica am avut si se auzeau suntele de impact de aceea am apelat la alt fel de material tehnica . Acum sa punem peste acel burete lipit deja pe BCA sa facem camera si mai mica... Pe placile de rigips este lipit acel blocktech 70 un fel de linoleu , numai ala a costat 1000 ron se va rupe tot impreuna cu rigips cartonul . Nu am facut reclamatie ca nu am nici o masuratoate sunet inainte si dupa . Acum sunetu parca pleaca prin tavan ajunge pana in living . Il aud pe vecin cum tropaie pe parchet tocmai in coltu celalalt al apartamentului. Inainte se auzea mai putin acum se aude si mai tare .Unde pot face reclamatie ?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #27
                          Răspuns la: HD Foam pentru izolare pereti

                          Problema cu zgomotele de impact nu este legata totusi de acest perete. Izolatia pe un perete va asigura o izolare la zgomotul transmis aerian in principal. Zgomotul de impact se transmite prin structura blocului, placa de beton si elemente adiacente. Este posibil sa aveti probleme si din alte cauze, nu numai de la acest perete. Reclamatie puteti face doar daca aveti contract, documente si clauze clare, puteti merge la OPC.

                          Comentariu

                          Procesare...