Izolare (fonica) perete comun

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maria_IS
    Incepator
    • 12.iul.2014
    • 1

    Izolare (fonica) perete comun

    Buna ziua,

    Va rog sa imi spuneti cum as putea diminua zgomotul venit din apartamentul vecinilor (avem un perete comun). Mentionez ca stau intr-un bloc pe cadre, si se aude absolut orice. Ce materiale se folosesc pentru izolare?

    Multumesc.
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #2
    Răspuns la: Izolare (fonica) perete comun

    Izolare fonica pentru apartamente, case si spatii comerciale. Izolatie fonica pentru pereti, tavan si pardoseala. Sistem antivibratii cu amortizoare acustice.

    Ai aici cateva mariale pentru problema ta.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: Izolare (fonica) perete comun

      Am si eu aceeasi problema, dar la un bloc construit din paci din beton.
      Puteti sa ne spuneti cum se poate face o astfel de izolatie fonica (cum si pe ce se monteaza straturile).
      Multumiri.

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 937

        #4
        Răspuns la: Izolare (fonica) perete comun

        Din ce am citi pe acolo unele sunt autoadezive si altele se pot face autoadeziv la comanda.
        Dar cred ca merg si prinse si cu clasicile dibluri de plastic.

        Comentariu

        • ambiente
          Membru
          • 15.mai.2014
          • 258

          #5
          Răspuns la: Izolare (fonica) perete comun

          buna seara.
          daca aveti nevoie de calitate folositi marca knauf..etc ,controperete gips carton. nu folositi folia direct pe perete si NU GAURITI ACEASTA ,,FOLIE,, CA SA O PRINDETI CU DIBLURI.
          Postat în original de fanero
          Am si eu aceeasi problema, dar la un bloc construit din paci din beton.
          Puteti sa ne spuneti cum se poate face o astfel de izolatie fonica (cum si pe ce se monteaza straturile).
          Multumiri.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Izolare (fonica) perete comun

            Cea mai la indemana varianta este realizarea unei izolatii cu gipscarton pe profile metalice si izolatie cu vata de sticla, sortimente fono.
            Se face o structura metalica, de preferat de tip UW+CW sau daca nu pe varianta cu profile UD+CD dar utilizand bride cu garnituri de cauciuc.
            Este recomandat sa utilizati gipscartonul fonic sau o placare dubla cu gipscarton.
            Pe toate profilele fixate pe elementele de constructie se monteaza obligatoriu banda de etansare.
            Daca spatiul camerei permite, se va utiliza vata minerala cu grosimea de 10cm sau daca nu de 7.5cm, sortimente Ursa TWF FONO sau Isover Akusto.

            Comentariu

            Procesare...