Izolare fonica apartament 3 camere 2015

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kragod
    Incepator
    • 31.mar.2014
    • 74

    #16
    Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

    Am facut testul cu cei doi vecini de sus(am o garsoniera dar si un ap cu 2 camere deasupra), si sunt extrem de multumit. Tocurile se aud acum extrem de infundat, iar vocile aproape deloc. Asta stand in liniste si incercand sa ascult cat mai atent, cat timp sotia mea vorbea, radea etc.
    Insa nu sunt sigur ca am rezolvat sa nu mai aud vocile vecinilor de jos doar cu Acusticork de 5 mm, si peretii izolati cu vata...cred ca intr-un final o sa rezolv doar daca isi izoleaza si el tavanul...Nu sta nimeni jos deocamdata, deci nu pot sa imi dau seama, sa testez.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #17
      Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

      Dupa cum spuneti rezultatul este satisfacator si cred ca sunteti multumit. Sigur, optim ar fi sa se izoleze tavanul vecinului de la etajul inferior dar aceasta este o alta discutie si o alta problema mai greu de rezolvat. Aveti invedere etansarea buna pe zonele de trecere ale eventualelor tevi comune (incalzire de exemplu) sau circuite electrice+doze ce pot permite transmiterea zgomotelor pe cale aeriana.

      Comentariu

      • kragod
        Incepator
        • 31.mar.2014
        • 74

        #18
        Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

        Revin cu impresii. Sunt extrem de multumit de izolatie, pe vecinii de sus nu ii mai aud decat atunci cand calca foarte apasat( sunet infundat), si vocile extrem de putin spre deloc. Insa cu pluta sub podea Acusticork de 5 mm nu am rezolvat mare lucru, se aude aproape la fel din apartamentul de jos( voci etc). Am discutat cu proprietarul sa isi izoleze si el tavanul, si pare a fi de acord.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #19
          Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

          Ati rezolvat parte din zgomotul de impact, atat cat poate compensa stratul de 5mm.

          Comentariu

          • lggalmeida
            Incepator
            • 07.sep.2015
            • 18

            #20
            Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

            Cu 5mm de pluta ati resolvat max. 24 db, care este doar un ajutor.

            Comentariu

            • Rugila
              Incepator
              • 22.sep.2016
              • 11

              #21
              Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

              Postat în original de Gemini
              Bariera de vapori era necesara doar pe peretii exteriori daca s-au izolat. Pe pereti interiori si tavan (planseu intermediar) nu este necesara si nu exista riscul de condens.
              Daca sunteti multimit de rezultat este in regula. Se putea totusi aseza vata cu mai multa atentie daca a ramas ca in foto, fara deformare izolatie si lasare spatiu gol.
              Bine ca ati eliminat porcariile facute de constructor cu acel polistiren.
              Daca am penthouse deasupra , deci am un metru de terasa expusa la exterior ar fi necesar sa imi izolez plafonul cu vata minerala ? Constructorul a facut tavan fals de rigips fara a-l umple cu vata.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #22
                Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

                Cu siguranta o structura de gipscarton pe tavan este util sa fie umpluta cu izolatie termica cu bariera de vapori, din doua motive:
                -aduce un plus de izolatie termica
                -reduce zgomotul specific al unul tavan aparent, imbunatateste acustica spatiului respectiv.

                Comentariu

                • tacapaca
                  Incepator
                  • 26.apr.2018
                  • 1

                  #23
                  Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

                  Postat în original de kragod
                  Revin cu impresii. Sunt extrem de multumit de izolatie, pe vecinii de sus nu ii mai aud decat atunci cand calca foarte apasat( sunet infundat), si vocile extrem de putin spre deloc. Insa cu pluta sub podea Acusticork de 5 mm nu am rezolvat mare lucru, se aude aproape la fel din apartamentul de jos( voci etc). Am discutat cu proprietarul sa isi izoleze si el tavanul, si pare a fi de acord.
                  Urmatoarele materiale nu se vor utiliza in izolari fonice: pluta, polistirenul expandat sau extrudat, spuma poliuretanica rigida, spuma flexibila elastomerica (tip Armaflex). Toate aceste materiale sunt bune termoizolante insa au structura celulara inchisa ca atare acestea nu sunt fonoabsorbante. Aceste materiale utilizate in structuri masa-resort-masa nu vor imbunatati sau chiar vor reduce izolarea fonica a structurilor respective.

                  ... cu placere! :-p

                  Comentariu

                  • kragod
                    Incepator
                    • 31.mar.2014
                    • 74

                    #24
                    Răspuns la: Izolare fonica apartament 3 camere 2015

                    Pentru ce anume ar trebui sa multumesc?

                    Comentariu

                    Procesare...