Fonoizolare camera servere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #16
    Răspuns la: Fonoizolare camera servere

    Nu la asta m-am referit. Sunt constient de constrangerile datorate situatiilor expuse mai sus, dar se pot ocoli putin si inteligent.

    Uzual partea de suport adica panourile de alimentare, bateriile/ups-urile, supravegherea alaturi de restul daca sunt montate in aceeasi camera se incearca o separare cat de cat fata de componentele active, implicit mult mai scumpe. Rafturi separate, si despartite de un perete ignifug si hidrofug, incat la orice accident/incident deteriorarile sa fie reduse la minim. O instalatie de stingere, automata, a incendiului cu dioxid de carbon este relativ ieftina si sigura.

    Comentariu

    • iahim_namor
      Membru
      • 02.mar.2015
      • 199

      #17
      Răspuns la: Fonoizolare camera servere

      Postat în original de Scifficus
      O instalatie de stingere, automata, a incendiului cu dioxid de carbon este relativ ieftina si sigura.
      Tocmai la asta m-am referit: ceea ce mentionezi mai sus (solutia profesionala) este ceva cerut de IT-sti si nu este aprobat de conducere. Din ceea ce zici, eu consider ca te-ai apropiat la maxim de situatia reala folosind termenul "relativ" inainte de "ieftin"

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #18
        Răspuns la: Fonoizolare camera servere

        Depinde de situatie.

        O instalatie minimala poate fi compusa din una butelie de apx 30 litri, robinet cu deschidere rapida ( exista cateva varietati constructive functie de tipul actionarii ), linie presiune mare, diuze de aspersie si sistemul de actionare in sine. Pentru o camaruta de pana in 50-60 mc pretul pentru intregul sistem ar costa pana in 1000-1200 euro. Revizia la butelie se face odata la 10 ani, iar pretul pentru kg de co2, de incarcat, este vreo 2 lei.

        Comentariu

        Procesare...