Izolatie fonica cotet - cocos galagios

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 543

    Izolatie fonica cotet - cocos galagios

    Salut,
    am o situatie mai "speciala" pe care o descriu mai jos (va rog sa nu radeti ) si nu stiu ce solutie sa adopt.
    Cresc cateva gaini si un cocos (din pasiune). Problema este ca, cocosul, de pe la 5 dimineata, incepe sa cante.
    Cotetul are forma paralelipipedica, fiind este construit asa: capacul de deasupra si peretii din parchet laminat interior / exterior + polistiren expantat 30 mm intre cele 2 straturi, jos plasa metalica (deci liber) si montat pe picioare. Pasarile le tin inchise pana la o ore decenta dimineata, dar tot se aude tare cum canta.
    In partea de jos vreau sa ramana in continuare liber pentru evacuarea dejectiilor. Cum pot sa izolez fonic cotetul, in asa fel incat cantatul de dimineata sa nu mai fie deranjant pentru vecini, dar la un pret cat mai mic?
    Am nevoie de solutii cat mai repede ....
    Multumesc mult.
  • LOCOmotive
    Incepator
    • 22.iun.2009
    • 17

    #2
    Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

    Ti-a luat 28 de minute sa faci topicul asta. Nu ma-ntreba de unde stiu. Serios acum, nu cred ca poti izola fonic cotetul, daca partea de jos o lasi deschisa. O solutie ar fi un oblon din osb, izolat cu polistiren (lipit direct sub placa de osb,), plasa de armare, amplasat sub plasa de jos, la o oarecare distanta de aceasta, pe care sa-l cobori doar cand faci curat.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #3
      Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

      Asta e viata la curte!
      Are zgomotele ei specifice.
      Pentru mine cantatul cocosilor este ca o muzica pe langa latratul aiurea a unor caini "needucati" si neingrijiti.
      Iar acel cotet fara "fund" este o gaselnita pe care nu am mai intalnt-o in cazul gainilor.
      Ce rost are acea termoizolare daca in partea de jos nu are decat o plasa?!
      Poate doar de umbrar!

      Comentariu

      • LOCOmotive
        Incepator
        • 22.iun.2009
        • 17

        #4
        Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

        Polistirenul asigura si fonoizolatie, daca pui doar osb cocosul va sta intr-o chitara imensa. Deci mai multa muzica ! Zici de viata la curte. La curte la tara sau la oras?

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 543

          #5
          Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

          Curte la oras, deci nu este tocmai ok sa cante cocosul.
          Partea de jos libera ajuta mult la igiena cotetulul. Iarna am o tava culisanta care colecteaza dejectiile si nu lasa sa intre frigul, vara scot tava ca sa intre aer. Dimensiunile sunt mici (1,3 x 0.8 x 0.8 ) cat sa poata sa dorma 4 gaini si un cocos (de rasa )
          Nu stiu daca in loc de polistirenul de 30 as folosi vata minerala de 50 sau de 100 inghesuita in 50mm, iar pe interor scandura laciuta sau gips carton fonoizolant s-ar auzi simtitor mai incet cantatul (cu partea de jos tot libera) ... Si nici nu as vrea sa cheltuiesc bani si munca, iar la final sa constat ca degeaba ...

          Comentariu

          • bogdan.sb
            Membru Marcant
            • 23.aug.2006
            • 543

            #6
            Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

            Postat în original de LOCOmotive
            Polistirenul asigura si fonoizolatie
            daca bat cu degetul pe izolatia casei, se aude ca o toba, deci nu sunt convins de calitatea de fonoizolant a polistirenului.
            Vata bazaltica de densitate mare stiu ca izoleaza bine, mai sunt si materiale speciale, dar toate sunt extrem de scumpe

            Comentariu

            • lmacsen
              Membru
              • 26.sep.2015
              • 298

              #7
              Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

              Polistirenul nu ajuta la fonoizolare. Vata minerala este buna dar nu o presati ca isi pierde calitatile.

              Comentariu

              • bogdan.sb
                Membru Marcant
                • 23.aug.2006
                • 543

                #8
                Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                Postat în original de lmacsen
                Polistirenul nu ajuta la fonoizolare. Vata minerala este buna dar nu o presati ca isi pierde calitatile.
                Pe interior ce material as putea sa folosesc, care sa nu reflecte undele sonore (sa nu le directionese spre partea de jos care este libera - cocosul canta in sus) ci sa le absoarba, dar sa fie fin (sa nu retina mizerie si paraziti), sa se poate spala si dezinfecta si sa nu le tenteze pe gaini sa il ciocane?

                Comentariu

                • lmacsen
                  Membru
                  • 26.sep.2015
                  • 298

                  #9
                  Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                  Din ce m-am documentat, izolarea fonica este destul de costisitoare. Buretele piramidal din spuma poliuretanica tratata acustic absoarbe undele sonore, dar e cam scump si cred ca gainile vor fi tentate sa-l ciuguleasca. Iar daca-l tencuiti nu stiu daca mai isi pastreaza proprietatile.

                  Comentariu

                  • LOCOmotive
                    Incepator
                    • 22.iun.2009
                    • 17

                    #10
                    Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                    Postat în original de bogdan.sb
                    daca bat cu degetul pe izolatia casei, se aude ca o toba, deci nu sunt convins de calitatea de fonoizolant a polistirenului.
                    Vata bazaltica de densitate mare stiu ca izoleaza bine, mai sunt si materiale speciale, dar toate sunt extrem de scumpe
                    in care parte a polistirenului se aude? Unde bati cu degetul sau dincolo? Nu discutam de izolarea profi, nu cred ca vrea omul sa faca studio audio in cotet. Ideea e sa reduca ceva din trilul cocosului.
                    Ultima editare de LOCOmotive; 13.mar.2016, 11:29.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #11
                      Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                      Solutia perfecta o vezi in poza ...dar este pacat .
                      Daca ai ales sa ai si animalutele astea , nu ai ce face . Incearca sa te adaptezi . Vei baga bani multi in ceva ce nu merita .
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2467

                        #12
                        Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                        Ce se intampla domnilor in judetul Sibiu?
                        Dupa caini, acum deranjeaza cocosii.
                        Cred ca solutia o puteti obtine de la Ioan Ciulea, consilier municipal la Medias, care a propus devocalizarea cainilor ce latra prea tare.
                        Vezi stirea aici http://www.hotnews.ro/stiri-administ...e-cainilor.htm

                        Propunerile mele ca sa atenuati zgomotul produs de cantatul cocosului:
                        1 - folositi dopuri de urechi impotriva zgomotului (desi nu va recomand deoarece folosirea indelungata poate provoca efecte secundare -se cheama tinitus: o tiuiala in urechi, cam neplacuta)
                        2 - folositi casti de protectie antizgomot, dar si acestea au efecte secundare (la folosire foarte indelungata au efect secundar advers iritatii ale pielii din jurul urechilor)
                        3 - prindeti cocosul in fiecare seara si puneti-i o „gluga" ca aceea care se foloseste la soimi (nu o sa mai stie cand se face ziua si nu o sa mai cante)
                        4 - solutia propusa de Mircea G
                        5 - fara a avea nicio intentie de a va jigni si imi cer scuze daca voi fi considerat deplasat, va recomand sa consultati un medic neurolog care va poate indica un tratament contra zgomotului
                        6 - mutati-va in Bucuresti, unde o sa beneficiati gratuit 24/24 ore 7/7 zile pe saptamana de ambianta masinilor Salvarii, SMURD si Politiei.

                        Nu am avut nicio intentie de jigni pe cineva.
                        A fost doar un punct de vedere.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #13
                          Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                          Atat timp cat acel cotet de pasari are nevoie de o suprafata deschisa pe cel putin o latura, va fi imposibil sa izolati cumva astfel incat sa impiedicati sa cante cocosul sau sa il camuflati. Mi se pare absurd, atat timp cat aveti o astfel de indeletnicire singura solutie este sa aveti o constructie inchisa unde sa tineti pasarile, gen hala - garaj etc., dar asta nu e viata de pasare!

                          @Mircea, pai fara pret? Macar sa fie acrisoara ...
                          Ultima editare de Gemini; 13.mar.2016, 14:40.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #14
                            Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                            Singura solutie , este sa duci seara cocosul cu tine in casa intr-o camera unde nu intra lumina naturala ( geamuri cu storuri trase etc ) . Asa singurul " deranjat " vei fi dumneata ( daca nu optezi sa-l tai ) ..
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • bogdan.sb
                              Membru Marcant
                              • 23.aug.2006
                              • 543

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Izolatie fonica cotet - cocos galagios

                              Postat în original de LOCOmotive
                              Nu discutam de izolarea profi, nu cred ca vrea omul sa faca studio audio in cotet. Ideea e sa reduca ceva din trilul cocosului.
                              Corect !!!
                              Nici de ciorba nu se pune problema deoarece sunt mai degraba animale de companie
                              Deci, intrebarea este: vata minerala sau bazaltica, de densitate mica spre medie, absoarbe bine undele sonore? Dintre gips-carton mov si lemn care este mai bun?

                              Comentariu

                              Procesare...