Fonoizolare rigips lipit pe stalpi/grinzi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexn
    Incepator
    • 11.mai.2017
    • 2

    Fonoizolare rigips lipit pe stalpi/grinzi

    Buna seara!

    Am si eu urmatoarea situatie intr-un apartament de bloc nou.
    Peretele comun cu vecinul era facut caramida si rigips lipit peste. Am dat jos rigipsul, am tencuit, am pus structura metalica, vata minerala, 2 placi rigips acustic. Toate bune, nu aveam vecin, m-am mutat cu toate lucrurile etc.
    Perpendicular pe acest perete este peretele exterior, care de o parte si a alta a geamului are doi stalpi iar sus o grinda. Rigips lipit peste...
    S-au mutat si vecinii si se cam aude doar dinspre acest perete, se transmite prin grinda/stalp cumva.. La peretele comun e liniste.

    Ideea e ca nu as vrea sa fac santier si cu acest perete, avand acum toate lucrurile in casa... Ma gandeam la ceva de genul pluta lipita peste. Credeti ca ajuta?

    Multumesc!
    Ultima editare de alexn; 11.mai.2017, 21:48.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Răspuns la: Fonoizolare rigips lipit pe stalpi/grinzi

    Este putin probabil sa se transmita zgomtul prin grinda peretelui exterior atat de bine incat sa va deranjeze. Este posibil ca zgomotul sa fie transmis mai degraba prin planseul de beton decat prin grinda.

    Comentariu

    • alexn
      Incepator
      • 11.mai.2017
      • 2

      #3
      Răspuns la: Fonoizolare rigips lipit pe stalpi/grinzi

      Zgomotul se aude clar cand pun urechea pe acest perete. Din camera, se aude ca un zgomot de fond, neclar.
      Tavanul este din rigips, dar fara vata iar pe jos am mocheta si underlay.

      Comentariu

      • Rugila
        Incepator
        • 22.sep.2016
        • 11

        #4
        Răspuns la: Fonoizolare rigips lipit pe stalpi/grinzi

        Camera are tavan fals? Aceeasi problema o am si eu . Am tavan fals rigips , dar fara vata minerala la interior.

        Comentariu

        Procesare...