Fonoizolatie / antifonare Studio Audio

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Blade
    Incepator
    • 30.dec.2006
    • 5

    Fonoizolatie / antifonare Studio Audio

    Vreau sa imi deschid un studio, iar pentru asta am la dispozitie un garaj.

    Marimea e normala pentru un garaj, iar acum sunt la partea cu fonoizolarea / antifonarea peretilor si as vrea sa stiu ce material si cat material trebuie.

    Multumesc
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 903

    #2
    cofraje de oua?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      #3
      Realizarea unui studio necesita o analiza atenta a caldirii si alegerea unui sistem corespunzator iar acest lucru poate fi facut numai de o echipa specializata.

      Altfel se pot adopta diverse solutii, utilizand vata minerala de sticla.

      Esential este sa se realizeze o izolatie elastica a peretilor, care sa puna in valoare catitatile excelente de absortie ale izolatorului.

      Trebuie avute in vedere toate suprafetele - peretii, tavanul, usa etc.

      Comentariu

      • mutilaila
        Membru Marcant
        • 11.oct.2006
        • 908

        #4
        e buna ideea cu cofragele,am vazuto pusa in practica la o discoteca,era buna

        Comentariu

        • Blade
          Incepator
          • 30.dec.2006
          • 5

          #5
          Da ... stiu si eu de cofraje... da nu imi vine sa fac un design cu cofraje ..............

          Eu ma gandeam cu vata de sticla........... si apoi burete de ala... ce are forma ca cofrajele de oua ... )
          Si chiar si tavanul/podeaua... usa...

          Comentariu

          • mutilaila
            Membru Marcant
            • 11.oct.2006
            • 908

            #6
            pai nu stiu daca merge dar pune cofragele iar peste pune rigips.nu stiu daca se poate dar cred ca merge

            Comentariu

            • ggl1809
              Incepator
              • 09.iun.2006
              • 87

              #7
              Buna ziua,

              Citeva precizari :

              Realizarea unui studiou presupune mai multe etape.
              Partea de izolatie cuprinde :
              -izolarea fonica ( fata de surse exterioare de zgomot cit si a surselor interioare pentru evitarea deranjarii vecinatatilor)
              -tratamentul acustic la - urmareste indeplinirea parametrilor normati in cazul diverselor productii muzicale in baza volumului incaperii.


              Cartoanele de ou se inscriu in cadrul solutiilor pentru partea a doua si reprezinta o sulutie tipic romaneasca care are la baza fenomenul de difractie.Performantele acestor cartoane sunt f reduse in ce priveste tratamentul acustic si nule in ce priveste izolatia fonica.

              Prismele de spuma poliuretatica se adreseaza tot tratamentului acustic si combina proprietatile cartoanelor de ou (forma conica, piramidala) cu ceva prorietati fonoabsorbante in benzile de frecvente medii-superioare respectiv inalte.Ca si in cazul cartoanelor efectul izolator este nul.Mai mult spuma poliuretanica arde cu mare veselie orice scinteie putind insemna reducerea la 0 a studioului.Mare atentie...

              Placarea acestor cartoane cu gips-carton nu are efectul scontat.Practic este o sulutie care poate chiar dauna daca dimensiunile camerei se inscriu in anumite rapoarte.

              Abordarea ideala este urmatoarea :
              1.evaluarea bugetului -pt echipament respectiv amenajare.
              2.realizarea unui plan in baza bugetului de o persoana avizata
              3.CEL MAI IMPORTANT : executie cu muncitori avizati.Izolarea fonica si tratamentul acustic sunt foarte asemanatoare cu hidroizolarea. Orice fisura duce la anularea efectului intregului ansamblu.

              Deci :

              Ce bani ai la dispozitie?
              Ce vrei sa faci in studiou?
              Ce nivel de echipare iti propui?
              Ce standard de confort vrei sa ai?


              Abia apoi :
              situ, imprejurimile, vecinatati, amplasare in spatiu, sectiune, evaluarea izolatiei necesare, calculul perioadei de reverberatie si determinarea materialelor necesare pentru tratamentul acustic, etc

              Cu stima,

              Comentariu

              • Blade
                Incepator
                • 30.dec.2006
                • 5

                #8
                Postat în original de ggl1809
                Buna ziua,

                Citeva precizari :

                Realizarea unui studiou presupune mai multe etape.
                Partea de izolatie cuprinde :
                -izolarea fonica ( fata de surse exterioare de zgomot cit si a surselor interioare pentru evitarea deranjarii vecinatatilor)
                -tratamentul acustic la - urmareste indeplinirea parametrilor normati in cazul diverselor productii muzicale in baza volumului incaperii.


                Cartoanele de ou se inscriu in cadrul solutiilor pentru partea a doua si reprezinta o sulutie tipic romaneasca care are la baza fenomenul de difractie.Performantele acestor cartoane sunt f reduse in ce priveste tratamentul acustic si nule in ce priveste izolatia fonica.

                Prismele de spuma poliuretatica se adreseaza tot tratamentului acustic si combina proprietatile cartoanelor de ou (forma conica, piramidala) cu ceva prorietati fonoabsorbante in benzile de frecvente medii-superioare respectiv inalte.Ca si in cazul cartoanelor efectul izolator este nul.Mai mult spuma poliuretanica arde cu mare veselie orice scinteie putind insemna reducerea la 0 a studioului.Mare atentie...

                Placarea acestor cartoane cu gips-carton nu are efectul scontat.Practic este o sulutie care poate chiar dauna daca dimensiunile camerei se inscriu in anumite rapoarte.

                Abordarea ideala este urmatoarea :
                1.evaluarea bugetului -pt echipament respectiv amenajare.
                2.realizarea unui plan in baza bugetului de o persoana avizata
                3.CEL MAI IMPORTANT : executie cu muncitori avizati.Izolarea fonica si tratamentul acustic sunt foarte asemanatoare cu hidroizolarea. Orice fisura duce la anularea efectului intregului ansamblu.

                Deci :

                Ce bani ai la dispozitie?
                Ce vrei sa faci in studiou?
                Ce nivel de echipare iti propui?
                Ce standard de confort vrei sa ai?


                Abia apoi :
                situ, imprejurimile, vecinatati, amplasare in spatiu, sectiune, evaluarea izolatiei necesare, calculul perioadei de reverberatie si determinarea materialelor necesare pentru tratamentul acustic, etc

                Cu stima,

                Deci.................. in studio` vreau sa fac inregistrari audio.... pe baza de muzica HipHop... la nivelul de echipare te referi la ce scule bag in studio ? daca da sunt urmatoarele : MIXER ( UB1204FxPro ) , MICROFON ( MXL 990 Condenser ) , MONITOARE ( B2031A ) si o orga Yamaha ...........
                la un confort nu prea mam gandit.... adik` eu zic asa normal... nimic mai deosebit ... si in legatura cu banii ........... cam cat e necesar... nu conteaza` ... din cate ziceam vreau sa`l fac intr`un garaj........ deci nu prea vine nustiu` ce............................. can atat ...

                Comentariu

                • ggl1809
                  Incepator
                  • 09.iun.2006
                  • 87

                  #9
                  Ok
                  nu imi este foarte clar cum sta treba cu bugetul...
                  amenajarea unui studio ( constructiv vorbind) poate incepe de la 300Euro/mp si poate urca pina la citeva mii...
                  depinde exclusiv de tine.
                  exemplu .. am realizat un studio de inregistrari pentru un radio de 12-15 mp cu un cost de 3500 euro
                  adica : usi, geam camera tehnica -camera inregistrari, aer conditionat, tratamentul acustic.
                  NU este o realizare foarte pretentioasa...
                  Pretul a inclus manopera de montaj dar nu si preoiectul de fonoizolatie respectiv acustica...

                  Bineinteles ca oricind poti face traba cu 500 euro. Pui niste spuma poliuretanica si ceva mocheta si gata treaba...

                  Dar va fi dupa ureche

                  Comentariu

                  • Blade
                    Incepator
                    • 30.dec.2006
                    • 5

                    #10
                    Poi frate... eu in ce trebuie sa mai bag bani sunt doar materialele de antifonare... restu le am pe toate... si asta intrebam... de exemplu camera unde e microfonu` ... e destul sa bun burete de ala de antifonare ... ? de ala ce are forma ca cofragele de oua` ... ............ e destul ? sau mai trebuie sa pun ceva pe perete inainte sa pun buretele.......... bine ca mai este un strat de scartz` de ala ... si peste el vine buretele... ... Deci ?

                    Comentariu

                    • ggl1809
                      Incepator
                      • 09.iun.2006
                      • 87

                      #11
                      Revin cu cele spuse mai devreme :

                      Pentru un tratament acustic cartoanele de oua si scirtu'(polistirenul) sunt materiale fara efect sau cu efect extrem de redus.

                      Tratamentul se face prin combinarea de
                      -materiale fonoabsorbante : vata, pluta, lemn perforat, gips perforat sau combinatii ale acestora
                      -materiale reflectante.

                      Lucrarea se executa pe baza :

                      1.Planului de amplasare in spatiu (asta iti spune unde pui materiale cu anumite proprietati si unde celelalte)

                      2.Calculului de durata de reverberatie (care iti spune ce suprafete ocupa diversele materiale si ce coeficienti de absorbtie acustica in benzi de o lungime de octava -125Hz, 250,500,1000,2000,4000- trebuie sa aiba fiecare material).

                      3.Necesarul de izolatie la zgomot aerian intre cele doua camere (acesta iti spune ce Rw trebuie sa aiba geamul si/sau peretele dintre camere si din ce materiale trebuie sa fie facut)

                      Daca vrei sa folosesti polistiren sau cartoane de oua este decizia ta.

                      Comentariu

                      • Blade
                        Incepator
                        • 30.dec.2006
                        • 5

                        #12
                        Nu... nu am de gand sa folosesc asa ceva... nici macar nu mi`am propus ... raman la materiale fonoabsorbante ...

                        Comentariu

                        • zae_weed
                          Incepator
                          • 18.ian.2007
                          • 1

                          #13
                          sal ggl1809

                          sal man...sa inteleg ca tu te ocupi cu asa ceva ....cam cat ma costa un dormitor sa il antifonez dar nu sa fac studio pentru a asculta muzica se merita ...adica nu o fac pt vecini eu vreau pentru mine dar se aude altfel se imbunatateste calitatea sunetului cu mobila in camera ? cam cat ma costa ? se merita ?



                          Macar sa cer sfatul uni om care cunoaste

                          Comentariu

                          • Arha
                            Membru
                            • 24.iul.2007
                            • 259

                            #14
                            Incercati aici
                            JFstudiodesign.ro

                            Are si cateva articole in care explica cum sa faci pentru o camera decenta de auditie.

                            Arha

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1752

                              #15
                              Postat în original de Blade
                              Nu... nu am de gand sa folosesc asa ceva... nici macar nu mi`am propus ... raman la materiale fonoabsorbante ...
                              Blade,


                              nimeni nu te poate obliga sa-ti faci un studio de inregistrari profesional, daca nu asta-ti doresti. E o chestie de optiune personala, bani si multe altele ...

                              Ar fi fost, totusi, elegant sa-i fi multumit lui ggl1809 pentru sfaturile extrem de profesionale pe care ti/ni le-a dat gratis.

                              Ca parere personala, sfaturile lui ggl1809 sint, clar, de la cineva care nu numai ca lucreaza in domeniu dar il si intelege!

                              Numai bine,
                              DIY

                              Comentariu

                              Procesare...