Izolare fonica coloana aerisire baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai23bogdan
    Incepator
    • 09.oct.2018
    • 6

    Izolare fonica coloana aerisire baie

    Salutare,

    Deoarece nu ma pricep in domeniul izolatiei fonice m-am decis sa intreb aici

    -apartament cu 3 camere , tavan cu grosimea de 20 cm ( ce mi a zis constructorul) , constructie 2017

    -unde vreau sa izolez fonic: o camera de 15 mp2 cu o baie langa de 4mp2.

    -zgomotul: de la veciunul se sus care are copil mic si tipa dimineata + ca alearga mereu deci se aud pasi peste tot

    Din ce am observat eu:

    - zgomotul cel mai mare vine din baie(care nu are ventilatie naturala) unde exista o coloana de aerisire cu ventilator electric facuta din rigips.

    -tavanul din baie este imbracat in rigips verde

    Imi puteti recomanda :

    - cum si cu ce materiale sa izolez acea coloana din rigips care are si acel ventilator electric ( pot face poze daca este necesar)

    - ce materiale sa folosesc pentru izolarea tavanului baii care este din rigips.Considerati ca este mai bine sa dau rigipsul jos si izolez direct pe tavan?

    -Pentru camera de 15 mp2 ce materiale sa folosesc? Tavanul este fara rigips si este la 3m inaltime. Pot renunta la oricat este nevoie.

    Din ce am mai citi pe aici se folosesc vata balzanica + rigips fonoizolant sau form hd.

    Astept cu interes parerile voastre

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Presupun ca planseul este din beton, nu? Ce se afla in spatele gipscartonului din baie?
    La acea coloana de ventilatie, zgomotul nu trece neaparat sau nu in mare parte prin structura ci prin coloana ce comunica intre cele doua apartamente, zgomot aerian. Acea coloana nu se poate izola daca a fost construita gresit - exista comunicatie directa intre spatiul dvs. si cel al vecinului. Este de discutat cum este realizata la interior.
    La camera se poate izola tavanul cu gipscarton montata pe structura metalica si o izolatie din vata minerala, grosime de cel putin 10cm, tinand cont ca inaltimea permite.

    Comentariu

    • mihai23bogdan
      Incepator
      • 09.oct.2018
      • 6

      #3
      Postat în original de Gemini
      Presupun ca planseul este din beton, nu? Ce se afla in spatele gipscartonului din baie?
      La acea coloana de ventilatie, zgomotul nu trece neaparat sau nu in mare parte prin structura ci prin coloana ce comunica intre cele doua apartamente, zgomot aerian. Acea coloana nu se poate izola daca a fost construita gresit - exista comunicatie directa intre spatiul dvs. si cel al vecinului. Este de discutat cum este realizata la interior.
      La camera se poate izola tavanul cu gipscarton montata pe structura metalica si o izolatie din vata minerala, grosime de cel putin 10cm, tinand cont ca inaltimea permite.
      Multumesc pentru raspunsuri

      -Planseul este din beton 20 cm (teoretic)
      -In spatele gipscartonului din baie cred, cred ca nu este nimic ( probabil cativa cm si apoi tavnul)
      -Acea coloana din ce mi-a zis constructorul, contine o teava pentru wc si o teava la care este legat in fiecare apartament ventilatorul de aerisire.Teava care in partea de jos duce in parcarea subterana iar partea de sus pe bloc)
      - Pentru tavan multa lume mi-a recomandat pluta de ninim 5 cm si peste structura din rigips fonic. Credeti ca este mai eficienta vata minerala? Doresc in special sa izolez zgomotele de tipul obiectelor aruncate pe jos si a tipetelor)

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Legat de tavan, zgomotul de impact, cel legat de arucnarea obiectelor, va fi aproape imposibil de rezolvat prin izolare pe tavanul dvs. Puteti face o izolare cu vata de sticla in spatiul dintre gipscarton si planseul din beton, 5-10cm dupa cum este spatiu. Se va utiliza si o bariera de vapori inainte de a monta placile din gipscarton.
        Legat de teava de aerisire, daca zgomotul vine pe langa ea, fiind neizolat trecerea prin planseu, se poate rezolva dar numai cu acces la zona interioara. Se etanseaza tecerea si apoi se umple ghena/masca cu izolatie din vata bazaltica de preferat. Daca este o problema ce tine de configuratia acelei tevi de ventilatie, de exemplu racordurile fiecarui aparta,ment la teava resepctiva, atunci este mai dificil. Ar trebui vazut cum este realizata efectiv.

        Comentariu

        • mihai23bogdan
          Incepator
          • 09.oct.2018
          • 6

          #5
          Postat în original de Gemini
          Legat de tavan, zgomotul de impact, cel legat de arucnarea obiectelor, va fi aproape imposibil de rezolvat prin izolare pe tavanul dvs. Puteti face o izolare cu vata de sticla in spatiul dintre gipscarton si planseul din beton, 5-10cm dupa cum este spatiu. Se va utiliza si o bariera de vapori inainte de a monta placile din gipscarton.
          Legat de teava de aerisire, daca zgomotul vine pe langa ea, fiind neizolat trecerea prin planseu, se poate rezolva dar numai cu acces la zona interioara. Se etanseaza tecerea si apoi se umple ghena/masca cu izolatie din vata bazaltica de preferat. Daca este o problema ce tine de configuratia acelei tevi de ventilatie, de exemplu racordurile fiecarui aparta,ment la teava resepctiva, atunci este mai dificil. Ar trebui vazut cum este realizata efectiv.
          Am inteles si multumesc de sfaturi.
          Imi puteti recomanda de unde sa cumpar materialele sau care ar ele ? Multumesc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Vizitati magabzinele de profil sau de bricolaj daca aveti in zona.

            Comentariu

            • Flotud
              Incepator
              • 18.dec.2018
              • 5

              #7
              Buna ziua,

              Locuiesc intr-un ap cu 3 camere iar de un an ma confrunt cu un zgomot la teava de canalizare de la baie. Eu locuiesc la etajul 1, iar vecinul de la parter si-a modificat pozitia tevei de canalizare wc de pe mijloc. Astfel atunci cand se trage apa la toaleta de catre vecinii de deasupra se loveste de cotul facut de vecinul de la parter in tavan si se aud niste bubuituri ingrozitoare. De asemenea teava de canalizare a fost schimbata si la mine cand si-a facut modificarile la baie, insa nu a mai pus-o dreapta cum era inainte, ci putin inclinata spre dreapta atfel incat sa-i dea lui bine la imbinare in cot. Prin urmare se aude un zgomot in pe toata conducta cand se trage apa de sus deiarece se prelinge pe marginile tevei. Mentionez ca tevile sunt acoperite de o masca din placi de beton. Ce as putea sa fac sa mai atenuez din zgomot? Multumesc anticipat!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Ati postat si in topicul https://www.misiuneacasa.ro/forum/fo...pluviala/page2

                Comentariu

                Procesare...