Izolatie fonica baie/camera copiilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rufusz
    Incepator
    • 17.aug.2018
    • 33

    Izolatie fonica baie/camera copiilor

    Buna ziua, construiesc o casa noua din caramida si la etaj baia va avea un perete comun cu una din camera copiilor. Ne am gandit sa facem acest perete despartitor din caramida de 12.5cm + tencuiala pe ambele parti si am inceput sa ma gandesc cum am putea atenua zgomotul din baie ca sa nu se trezeasca copilul daca celalt merge noaptea la baie. Plansonul va fi din beton armat, in camere vom avea mochete, in baie faianta si gresie, pe acest perete "comun" va fi chiuveta.
    Aveti propuneri pentru a placa acest perete comun din baie sau dinspre camera copiilor cu ceva material antifonic? Ce solutii exista pentru a imbunatatii izolarea fonica?
    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Sigur, se poate face o izolare pe una sau pe amble parti cu o structura de gipscarton, profile plus izolatie cu vata minerala de 5-10cm. Pe o singura parte consider ca este suficient pentru a nu avea zgomote relevante din baie spre camera. Poate fi mai usor de izolat pe peretele din camera decat prin baie, daca nu exista alte constrangeri.

    Comentariu

    • rufusz
      Incepator
      • 17.aug.2018
      • 33

      #3
      Multumesc, asa o sa fac, o sa-l pun din camera. Vreau sa montez profilele de sustinere cu suporti flexibili, din cauciuc, ca sa mai reduca din vibratii/zgomot. Se gasesc astfel de mount-uri la pret accesibil?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Sunt in comert dar nu este neaparat nevoie de ei. Depinde ce structura faci, daca utilizezi profilele CW si UW 50 nu ai nevoie.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • rufusz
          Incepator
          • 17.aug.2018
          • 33

          #5
          Si daca as inlocui caramida de 11.5cm cu 25cm si nu l-as izola? Ar fi mai ok decat varianta cu 11.5+vata+rigips?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Sau poti face un perete dublu plus izolatie din vata la mijloc. 11.5+5+11.5 mult mai bine decat 25cm de zidarie
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...