Izolare fonică perete hală realizat din panouri tip sandwich

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Gemini
    a răspuns
    Cel mai important este sa faceti o structura care sa fie stabila si rezistenta. Asadar atentie la distantele intre profilele utilizate si modul de prindere pe structura existenta.

    Lasă un comentariu:


  • VIDI
    a răspuns
    Întradevăr și eu m-am gândit la faptul că zgomotul "va ieși" pe la uși ( 2 uși de garaj de 3.5 m).
    Am să încerc cu vata minerală și am să revin cu poze.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Se poate face o structura din rigle de lemn sau hiar metalica care sa permita amplasarea unei izolatii de 10cm de vata apoi se poate inchide cu OSB de exemplu. Va fi mai rezistent decat placile din gipscarton. Problema este ca zgomotul nu se transmite doar prin acel perete, conteaza si izolatia oferita de usa sau alte zone de acces.
    Structura de rigle se fixeaza intre stalpii metalici principali, acestia probabil (?!) sunt de 10cm grosime si sunt exact cat vata minerala.

    Lasă un comentariu:


  • VIDI
    a răspuns
    Foto
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20190806_201419.jpg 
Afișări:	637 
Mărime:	105,6 KB 
ID:	675170
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20190806_201422.jpg 
Afișări:	587 
Mărime:	109,7 KB 
ID:	675171
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20190806_201415.jpg 
Afișări:	672 
Mărime:	121,1 KB 
ID:	675172

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Nu reusesc sa vad foto. Incercati sa le atasati altfel.

    Lasă un comentariu:


  • VIDI
    a răspuns
    Peretele are aproximativ 6,4 x 14,4 metri.


    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Sigur, se poate dubla peretele respectiv pe interior si adauga izolatie in noua structura. Puteti posta o foto cu acest perete, sa vedem structura pe care este prin panoul actual? Ce inaltime are?

    Lasă un comentariu:


  • Izolare fonică perete hală realizat din panouri tip sandwich

    Bună ziua. Caut un răspuns la următoarea problemă:
    - se doreşte izolarea fonică, a unui perete, a unei hale, unde îşi va desfăşura activitatea un mic atelier de mibilier. Hala este construită din panouri tip sandwich pe structură metalică.
    - se poate face acestă izolaţie fonică dintr-un tip de vată minerală, acoperită cu rigips ?
    - menţionez că peretele cu pricina se află la 5m de o locuinţă. Acesta fiind şi motivul pentru care se doreşte izolarea fonică.
Procesare...