Izolare fonica mansarda casa lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alpinia
    Incepator
    • 26.dec.2019
    • 38

    Izolare fonica mansarda casa lemn

    Buna ziua,

    M-am apucat de amenajarea mansardei si am o nelamurire
    Casa este pe structura de lemn. Intre parteer si mansarda sunt grinzi de lemn pe toata lungimea casei, iar intre ele este turnat amestec de ciment si var si rumegus, deasupra este placat cu dusumea de lemn.
    Pe partea dinspre parteer, tavanul este placat cu rigips.

    Cum as putea realiza izolatia fonica? Acum se aud pasii de pe mansarda destul de deranjant in parteer. Zgomotul din vorbit, nu se aude mai deloc.

    Sapa nu intra in calcul pentru ca ar fi o greutate mult prea mare ptr structura casei.
    Ar fi o varianta sa pun sapa usoara, termobeton ? as avea alte variante,

    Ma pot inalta aprox 8-10 cm, iar deaspura vreau sa pun parchet laminat.
    Am pus si niste poze cu situatia actuala

    Mltumesc !
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de alpinia; 03.iun.2020, 22:00.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cum este placat cu gipscarton tavanul parterului?
    Noua pardoseala de la etaj ar trebui sa fie izolata si separat de un strat care sa rupa contactul si evident transmiterea zgomotului prin structura. Pentru acest gen de aplicatii se foloseste un dublu strat de placi de vata dedicate pentru pardoseala, peste acestea se aseaza un strat de OSB gros, 18-22mm si apoi se monteaa finisajul din laminat.

    Comentariu

    • alpinia
      Incepator
      • 26.dec.2019
      • 38

      #3
      Buna ziua,

      Tavaul parteerlui este placat cu ghipscarton, pus pe grinzi de lemn, prinse pe barnele plafonului.
      Practiv, vad doua variante:

      1. Peste podeaua existenta sa pun vata minerala, strat de 10 cm presat pana la ~ 6-7 cm. Peste vin cu OSB de 15 mm si substrat iar la final parchetul laminat.
      Cum trebuie pusa vata minerala ? ma gandesc sa pun niste grinzi de 60x60 la 1,2 m distanta, iar intre ele sa intind vata. Ar fi ok ?

      2. Peste podeaua existenta sa pun polistiren extrudat de 5 cm pe toata suprafata. Peste vin cu OSB de 15 mm si folie sau substrat de parchet, iar la final parchetul laminat.

      Care varianta credeti ca ar da randamentul cel mai bun ?

      Este vb despre 3 camere x aprox 20 mp

      Multumesc !

      Comentariu

      • alpinia
        Incepator
        • 26.dec.2019
        • 38

        #4
        alut,

        Din ce m-am mai documentat, cred ca trebuie sa aleg intre variantele:

        1. Vata minerala 2x5 cm placata cu OSB de 15mm

        Pratic structura ar fi:

        Barne sustinere umplute cu ameste vat rumegus
        podea 20mm grosime existenta
        vata mineraa 2x5cm prinsa intre grinzi de 40*100mm puse perpendiular pe grinzile de sustinere a plafonului.
        OSB 15mm
        Folie de izolatie parchet
        parchet laminat

        2. GUTEX Thermoflex de 60mm. Stiti cum se comporta aceasta varianta ? Ar fi o solutie si pentru izolatie fonica ?

        3. Sapa usoara perlitica pe toaat suprafata podelei.

        Multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Vata trebuie sa fie dedicata pentru pardoseala, 2x5cm poate fi cam mult. Puteti opta pentru placi de pardoseala pentru izolare la zgomot de impact cu grosimea de 2-3cm, in dublu strat Placile din OSB minim 18mm.

          Comentariu

          Procesare...