Izolatie fonica perete comun insiruita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Madaalina
    Incepator
    • 08.sep.2020
    • 2

    Izolatie fonica perete comun insiruita

    Buna ziua,
    ​​​​​​As avea nevoie de un sfat un privire la izolarea unui perete comun la o vila insiruita. Unde eu am dormitorul, vecinii au baia. Avand in vedere ca pe acest perete se afla bateria de la cada a vecinilor, zgomotul este infernal atunci cand ei fac baie. Mai ales la ore tarzii, 1, 4 am. Ma gandeam la o izolare 10 cm vata bazaltica si 2 randuri de placi rigips izolare acustica. Se merita investitia si pierderea spatiului din dormitor? Sunt constienta ca nu o sa pot avea 100% liniste dar macar sa mai atenuez din zgomot.

    Multumesc!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Costa mai putin si are rezultate mai bune , sa schimbi pe banii tai bateria vecinului !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Madaalina
      Incepator
      • 08.sep.2020
      • 2

      #3
      Au schimbat-o dar degeaba, sunetul este mai puternic cand se foloseste apa rece. Presupun ca e din cauza presiunii.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Nu este de la presiune ci de la baterie si poate de la modul de pozare al tevilor. Posibil sa fi un perete comun subdimensionat, zone goale la care adaugam bateria de slaba calitate ce duce la producerea zgomotului. O izolare interioara pe peretele dvs. ajuta dar nu stim cat de mult se va estompa efectul..
        Ultima editare de Gemini; 09.sep.2020, 07:59.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          O izolatie suplimentara pe perete va avea un impct pozitiv, se va diminua zgomotul. Probabil acesta este amplificat si de o posibila ghena de gipscarton goala. Zgomotul este datorat sectiunii reduse din cartusul ceramic de o calitate inferioara si modului de amplasare, asa cum a mentionat colegul anterior.

          Comentariu

          Procesare...