Fonoizolare planseu pardoseala etaj intermediar bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • donkey2000
    Incepator
    • 28.iun.2021
    • 3

    Fonoizolare planseu pardoseala etaj intermediar bloc

    Buna ziua,

    Am achizitionat un apartament de 4 camere in bloc vechi pe care am inceput sa il renovam. Apartamentul are 80 mp si pardoseala de ciment mozaicat pe aproape toata suprafata.
    Ce variante de fonoizolare ati mai folosit sau recomandati pentru o astfel de situatie?

    Ne intereseaza sa protejam vecinii de sub noi de zgomotele noastre de zi cu zi (mers, alergat, jucarii scapate pe jos, pisica, instrumente muzicale). Urmeaza sa punem parchet laminat sau stratificat in camere si gresie in bai, bucatarie si hol.

    Stiu ca o varianta ar fi sa scot mozaicul pana la planseul de beton iar de acolo sa pun vata bazaltica si sa torn o noua sapa armata peste.

    Problema este ca apartamentul este la etajul 9 si as vrea sa evit daca as putea sa car tone de moloz jos si tone de material sus pentru refacerea sapei.

    Am mai vazut si varianta cu vata bazaltica si OSB (sapa flotanta in sistem uscat) dar nu stiu cat de rezistent este OSB-ul in timp si cat de bine se preteaza la placari cu gresie.

    Va multumesc!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    La grosime mica nu exista nimic fonoizolant .
    Pe OSB se poate lipi gresie poate chiar mai bine decit pe ciment ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Postat în original de donkey2000
      Buna ziua,

      Am mai vazut si varianta cu vata bazaltica si OSB (sapa flotanta in sistem uscat) dar nu stiu cat de rezistent este OSB-ul in timp si cat de bine se preteaza la placari cu gresie.

      Va multumesc!
      Depinde cat permita spatiul sa inalti pardoseala. O solutie este sa utilizezi placi de vata pentru zgomot de impact, au grosimea minima de 2cm iar peste ele sa adaugi OSB de minim 18mm. Recomandat sunt 2 straturi de izolatie si placare cu strat dublu de OSB dar se poate si simplu, 18-22mm. Gresie in baie, in rest nu ai prea mult anevoie de ea, evetual la usa de intrare o zona.

      VYS Blog DIY

      Comentariu

      Procesare...